سالروز شهادت فرمانده شهید “خالد الدحدوح”

دوشنبه 11 اسفند 1399 - 19:14
https://iswnews.com/?p=42060

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری تحولات جهان اسلام؛ ۱ مارس سالروز شهادت یکی از فرماندهان برجسته نظامی مقاومت فلسطین “خالد الدحدوح” ملقب به “أبو الولید” می‌باشد.

خالد الدحدوح متولد ۴ خرداد ۱۳۴۴ (۲۲/۵/۱۹۶۵) محله الزیتون در شهر غزه است. وی یکی از برجسته‌ترین فرماندهان سرایا القدس، شاخه نظامی جهاد اسلامی در نوار غزه بود که پس از ترور رهبران و فرماندهان نظامی در غزه به نام ابوالولید شهرت یافت.

یکی از فرماندهان شاخه نظامی جهاد اسلامی اظهار داشت که خالد الدحدوح، مسئولیت واحد فنی در سرایا القدس را بر عهده داشت و بسیاری از عملیات‌های ضد صهیونیستی را هدایت کرده است. عملیات‌هایی مانند حمله موشکی به شهرک‌های صهیونیست نشین و حمله به مقرهای نظامی ارتش اسرائیل.

یکی از دوستان وی تعریف می‌کرد که أبو الولید همه اقدامات لازم امنیتی را انجام می‌داد و هیچ تلفن همراهی را با خود حمل نمی‌کرد و به ویژه در زمان جلسات از ما درخواست می‌کرد که تلفن همراه را وارد مکان جلسات نکنیم و آن را در جایی دور از محل جلسه قرار دهیم.او اغلب مکان‌ها را با پای پیاده طی می‌نمود و از تردد با خودرو اجتناب می‌کرد. تا ماموران و پهپادهای شناسایی از رفت و آمد وی مطلع نشوند. در محل سکونت وی نیز، همسایگان و دوستانش نیز نمیدانستند که او چه مسئولیتی در سرایا القدس دارد و فعالیت‌های وی ناشناخته بود. او به غیر از موارد ضروری با اتومبیل بیرون نمی‌رفت و از همه کسانی که در ماشین بودند درخواست می‌کرد تا در مورد موبایل اقدامات احتیاطی امنیتی را انجام دهند.

سرانجام پس از پنج سوء قصد ناموفق به جان وی توسط صهیونیست‌ها، در تاریخ ۱-۳-۲۰۰۶، این فرمانده سرایا القدس توسط پهپاد رژیم صهوینیستی در غزه به شهادت رسید. توسط اعلام شاهدان این جنایت، پهپاد اسرائیلی با شلیک یک موشک به سمت خودروی این مجاهد فلسطینی باعث شهادت وی شد.

نام أبو الولید در راس لیست ۷۰ نفره رهبران و کادر جنبش‌های مقاومت فلسطین در کرانه باختری و نوار غزه بود که اسرائیل قصد ترور یا بازداشت این افراد را داشت.

یکی از فرزندان شهید خالد الدحدوح نیز در سال ۲۰۰۹ میلادی در شرق غزه توسط صهیونیست‌ها به شهادت رسید.

  • به اشتراک بگذارید:

دیدگاه

  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.