گزارش هفتگی از درگیریهای جبهه مأرب؛ ۱۲ تا ۱۹ اسفند + نقشه میدانی

چهارشنبه ۲۰ اسفند ۹۹ - ۰۰:۵۶
https://iswnews.com/?p=42381

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری تحولات جهان اسلام؛ عملیات انصارالله برای آزادسازی استان مأرب از سیطره ائتلاف سعودی در جبهات غربی این استان به صورت پراکنده ادامه دارد.

در هفته چهارم از عملیات انصارالله در استان مأرب، عمده درگیریها در جبهات شرق صرواح، شرق مدغل و جنوب اسداس به صورت پراکنده شکل گرفته و انصارالله بر نبرد هوایی متمرکز شده است.
از جمله اخبار مهم در هفته چهارم ساقط کردن یک فروند پهپاد کارایل ائتلاف سعودی در منطقه المرازیق واقع در استان الجوف، اجرای عملیات “توازن بازدارندگی ششم” بوده است.

جبهه شرق صرواح:
همان‌طور که در گزارش‌های گذشته هم اشاره کردیم انصارالله برای کنترل ارتفاعات حومه‌ی سد مأرب بایستی در جهت جنوب و شرق سد حرکت کند و این موضوع از دو روز گذشته مدنظر انصارالله واقع شده و در این مدت انصارالله موفق به تثبیت کنترل بر ارتفاعات الادیرم و الصفه شده است. برخی منابع محلی نیز از تجمیع نیروها و تجهیزات در محور شرق صرواح خبر داده‌اند و بنظر می‌رسد روزهای آتی حملات انصارالله برای درهم شکستن خط دفاعی ائتلاف در غرب شهر مأرب مجددا اوج بگیرد.

جبهه شرق مدغل:
آنچه از تحولات هفته اخیر در مدیریت رغوان برمی‌آید اینست که اسداس در لیست اولویت‌های انصارالله در مأرب قرار ندارد و به هر حال انصارالله برای پاکسازی مناطق باقیمانده در غرب استان مأرب و دور کردن حملات ائتلاف به سمت الحزم و پایگاه ماس بایستی سه نقطه پایگاه الکنایس، العلم و اسداس را تحت کنترل خود بگیرد.

انصارالله در طول هفته چهارم از عملیات در مأرب، ۲۰ عملیات پهپادی و موشکی علیه مواضع ائتلاف سعودی اجرا کرده است که جزئیات آن به شرح ذیل می‌باشد:
حملات پهپادی: ۷ بار پایگاه ملک خالد در خمیس مشیط، ۳ بار فرودگاه أبها، ۲ بار مواضع ائتلاف سعودی در جیزان، ۱ بار مواضع ائتلاف سعودی در جده.
حملات موشکی: ۱ بار مواضع ائتلاف سعودی در مأرب، ۱ بار شرکت آرامکو در جده و ۱ بار فرودگاه جده، ۱ بار مواضع ائتلاف سعودی در جیزان، ۱ بار مواضع ائتلاف سعودی در فرودگاه أبها و ۱ بار بندر ینبع.

همچنین انصارالله عملیات “توازن بازدارندگی ششم” را با استفاده از ۱۴ فروند پهپاد (۱۰ فروند پهپاد صماد ۳ و ۴ فروند پهپاد قاصف ۲k) و ۸ فروند موشک (یک فروند موشک ذوالفقار و ۶ فروند موشک بدر) علیه تاسیسات شرکت آرامکو در بندر رأس التنوره و اهداف نظامی در منطقه الدمام (واقع در سواحل جنوب خلیج فارس) و همچنین مناطق دیگری از استان عسیر و جیزان اجرا کرد.

جنگنده‌های ائتلاف سعودی نیز طی این هفته، ۸۲ بار مدیریت صرواح، ۱۸ بار مدیریت مدغل، ۱۰ بار مدیریت مجزر، ۳ بار مدیریت ماهلیه و ۲ بار مدیریت الجوبه و رحبه در استان مأرب و ۵ بار مدیریت خب‌والشعف در استان الجوف را بمباران کرده‌اند.

در نتیجه ائتلاف سعودی با فعال کردن جبهات نبرد در استان‌های تعز، الجوف و همچنین حملات سنگین هوایی به مناطق مختلف تحت کنترل انصارالله قصد به توقف کشاندن عملیات انصارالله در استان مأرب را دارد.
اخبار دیگری نظیر اعزام نظامیان ترکیه و مسلحین سوری به یمن وجود دارد که فعلا موثق نیست و در صورت تحقق این موضوع هم تغییر خاصی متوجه اوضاع جنگ در یمن نخواهد شد. (جوانب این موضوع در مطالب گذشته ما تحلیل شده است. برای مطالعه بیشتر به مطلب https://iswnews.com/33493 مراجعه کنید.)

به اشتراک بگذارید:
دیدگاه
  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات در تحولات جهان اسلام