بحران سیاسی ارمنستان پیچیده تر شد

جمعه 22 اسفند 99 - 12:54
https://iswnews.com/?p=42513

برکناری رییس ستاد ارتش ارمنستان بدون موافقت رییس جمهور این کشور

نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان از برکناری اونیک گاسپاریان رییس ستاد کل ارتش این کشور خبر داده است. اما سایت ریاست جمهوری ارمنستان، به نقل از آرمن سرکیسیان یکبار دیگر پیشنهاد نیکول پاشینیان، نخست وزیر را درباره انتصاب آرتاک داوتیان به عنوان رئیس جدید ستادکل نیروهای مسلح کشور را رد کرده و می‌نویسد: “رییس جمهور این فرمان انتصاب را امضا نکرده و به دادگاه قانون اساسی نیز مراجعه نکرده است.”

پاشینیان روز ۱۰ مارس (چهارشنبه) از آرمن سرکیسیان خواست ژنرال آرتاک داوتیان را به عنوان رئیس جدید ستاد مشترک نیرو‌های مسلح ارمنستان منصوب کند. طبق قانون چنانچه درخواست چندباره نخست وزیر مورد پذیرش رییس جمهور قرار نگیرد ارجحیت باتصمیم رییس کابینه وزیران است ونیازی به حکم انتصاب وی نیست. گاسپاریان نیز اعلام کرده دراعتراض به تصمیم نخست وزیر برای برکناری وی به دستگاه قضایی متوسل شده است.

پیشینه بحران به سخنان پاشینیان در مورد موشک های روسی اسکندر مربوط می‌شود. وی اظهار کرده بود که موشک های روسی «اسکندر» تحویل شده به ارمنستان خراب هستند. این موشک ها درجنگ قره باغ منفجر نشده یا فقط ۱۰ درصد آنها منفجر شده‌اند.
اظهارات نخست وزیر ارمنستان خشم فرماندهان ارتش و مخالفانش را برانگیخته تا جایی که آنها گفتند: پاشینیان تلاش می‌کند تا شکست های خود راتوجیه کند.
تیران خاچاطوریان، معاون اول برکنار شده رئیس ستاد کل در گفتگو با رسانه‌ها سخنان نخست وزیر در مورد موشک‌های اسکندر را مسخره کرده بود.
همین گفته‌ها موجب شده تا پاشینیان از آرمن سرکیسیان، بخواهد خاچاطوریان برکنار کند. پس از این رویداد رییس ستاد کل ارتش نیز خواستار استعفای پاشینیان شده است.

نخست وزیر این حادثه را تلاش برای کودتا بیان کرده و قول داده بود تا اونیک گاسپاریان، رئیس ستاد کل ارتش نیز برکنار شود.
وزارت دفاع روسیه درباره عملکرد موشک اسکندر اعلام کرده بود: ارمنستان درجنگ قره باغ از موشک های اسکندر خود استفاده نکرده و این سامانه ها در انبار بوده‌اند.
همزمان با برکناری گاسپاریان خیابان‌های ایروان شاهد افزایش تجمعات مخالفان نخست وزیر و درگیری با پلیس است.
انتصاب داوتیان از سوی دیگر شکاف هایی در بین فرماندهان ارتش ارمنستان ایجاد کرده تا جایی آنها را به ۲ دسته موافقان و مخالفان نخست وزیر تقسیم می‌کند.

به اشتراک بگذارید:
دیدگاه
  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات در تحولات جهان اسلام