تحولات افغانستان، ۷ فروردین ۱۴۰۰

شنبه ۷ فروردین ۰۰ - ۲۰:۴۴
https://iswnews.com/?p=43102

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری تحولات جهان اسلام؛ سرپرست وزارت دفاع افغانستان از تداوم عملیات برای بازداشت علیپور و نیروهای تابع وی در بهسود خبر داد.

۱- میدان وردک:
– ژنرال “یاسین ضیا” سرپرست وزارت دفاع افغانستان، در بیانیه‌ی خبری خود علی پور و نیروهای تابع وی را تروریست خواند و گفت عملیات تا بازداشت وی ادامه دارد. وی همچنین غارت و تعرض نیروهای دولتی به مردم بهسود را تکذیب کرد و اقدامات نیروهای امنیتی را با هماهنگی بزرگان محلی و رضایت کامل مردم دانست.
– نیرو‌های طالبان ده نفر از مردم غیرنظامی بهسود را در مسیر جاده جلریز ربودند.

۲- پارلمان آلمان طرح تمدید ماموریت نظامیان این کشور در افغانستان را تا ژانویه ۲۰۲۲ میلادی تصویب کرد.
این در حالی است که طالبان معتقد است که طبق توافق اخیرش با آمریکا، تمام نیروهای خارجی بایستی تا ابتدای ماه می سال ۲۰۲۱ میلادی (۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۰) از افغانستان خارج شوند و در غیر این صورت عملیات‌های مسلحانه علیه آنها را از سر می‌گیرد.

۳- هلمند:
– طی حمله طالبان به مواضع نیروهای امنیتی در شهر لشکرگاه، ۱۰ نفر از نیروهای امنیتی از جمله “عبدالمحمد سروری” فرمانده پلیس شهرستان سنگین جان باختند.
– حمله هوایی ارتش به مواضع طالبان در شهرستان نادعلی.

۴- ننگرهار:
در جریان عملیات نیروهای امنیتی ۲ نفر از اعضای داعش را در شهرستان غنی خیل کشته شده و ۵ نفر دیگر که تعدادی از آنها تبعه خارجی داشتند، بازداشت شدند.

۵- هرات:
– طی حمله طالبان به پاسگاه ایست و بازرسی نیروهای بسیج مردمی در منطقه کال قمبر واقع در شهرستان کهسان، ۵ نفر به شهادت رسیدند.
– درگیری نیروهای امنیتی و طالبان در بازار شهرستان پشتون زرغون.

۶- کابل:
نیروهای امنیتی “حیات الله جیحون” از فرماندهان نیروهای مردمی که تامین امنیت مراسمات مذهبی را به عهده داشت، بازداشت کردند. وی در مراسم های محرم سالهای گذشته یک تروریست انتحاری را به ضرب گلوله از پای درآورده بود.

۷- ‏مراسم نام‌گذاری کوچه‌ای در خیابان شهر پاریس فرانسه به نام احمدشاه مسعود، قهرمان ملی افغانستان، با حضور احمد مسعود (پسر وی)، عبدالله عبدالله، حامد کرزی و شهردار پاریس برگزار شد. (تصویر بالا)

به اشتراک بگذارید:
دیدگاه
  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات در تحولات جهان اسلام