پایان مهلت ارتش عراق به نیروهای نزدیک به پ‌ک‌ک در سنجار

یکشنبه 8 فروردین 0 - 14:28
https://iswnews.com/?p=43118

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری تحولات جهان اسلام؛ شورای اداری شهر سنجار درخواست ارتش عراق مبنی بر خروج نیروهای امنیتی سنجار از این شهر را رد کرد.

ارتش عراق، تا 26 مارس( 6 فروردین) به نیروهای طرفدار پ‌ک‌ک مهلت داده بود تا شهر سنجار را ترک کنند. با این حال، عوامل پ‌ک‌ک هنوز دفاتر خود را ترک نکرده‌اند.

هیئت امنیتی عراق در 22 اسفند سال گذشته برای دیدار با نیروهای حاضر در سنجار وارد این شهر شد. شورای خودمختار سنجار در جلسه به طرف عراقی گفت: مسئله گروه‌های مسلح این کشور سیاسی نیست و امنیتی است که نیاز به یک چارچوب قانونی دارد و نه نظامی! این شورا اعلام کرد: ما از دستاوردهای خود دفاع خواهیم کرد و از شهر و مردمش در برابر هرگونه حمله ارتش عراق یا ترکیه محافظت می‌کنیم.
قاسم خلف رئیس شورای خودمختار سنجار گفت: ترک پایگاه‌های ما و تحویل آن به ارتش عراق خط قرمز است و به آنها اجازه نمی‌دهیم در کوه سنجار مستقر شوند. وی افزود: “مقامات ارشد عراقی قول دادند كه این مسئله را حل کنند اما در طرف دیگر، آنها ما را تهدید كرده و مهلت تعیین كردند.”

شایان ذکر است در تاریخ ۹ اکتبر 2020 (۱۸ مهر 1399) توافقی بین دولت فدرال عراق (دولت کاظمی) و اقلیم شمالی این کشور (حزب دمکرات کردستان) بر سر منطقه سنجار به امضا رسید که به موجب آن قرار شد یک اداره مشترک برای شهر سنجار در نظر گرفته شود و تمامی مسلحین وابسته به پ‌ک‌ک و همچنین نیروهای حشدالشعبی عراق تا فاصله ۵ کیلومتری از این منطقه عقب نشینی کنند. اکنون مهلت قانونی برای خروج مسلحین از شهر به پایان رسیده است با این وجود نیروهای نظامی وابسته به پ‌ک‌ک هنوز در سنجار حضور دارند و این موضوع تبدیل به مانعی برای اجرا و پیاده سازی باقی مفاد این توافق شده است.

به اشتراک بگذارید:
دیدگاه
  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات در تحولات جهان اسلام