واکنش رسمی آیت الله سیستانی درباره همه پرسی جدایی کردستان عراق

جمعه 7 مهر 96 - 18:10
https://iswnews.com/?p=4397

مرجعیت عالی عراق در واکنشی رسمی از برپایی هر گونه دولت مستقل در شمال عراق هشدار داد و بر ضرورت التزام عملی به قانون اساسی برای حل اختلافات تاکید کرد.

آیت الله سید احمد صافی نماینده آیت الله سیستانی و خطیب نماز جمعه شهر کربلا در بارگاه منور حسینی ضمن قرائت بیانیه رسمی آیت الله سیستانی گفت :
بعد از اینکه ملت مقاوم عراق از شر بلای تروریسم داعشی رهایی یافت و به فضل مجاهدت های نیروهای مسلح عراق و نیروهای پشتیبان آن در حال رهایی کامل است بار دیگر مصیبت دیگری را باید تجربه کند. تلاش های دلسوزانه که سعی در تقویت برادری با اقلیم کردستان صورت گرفت هم نتوانست این مصیبت که همان تجزیه کشور و تشکیل یک دولت مستقل در شمال است را از بین ببرد.
وی ادامه داد : مرجعیت عالی ضمن تاکید ضرورت حفظ تمامیت ارضی و وحدت مردم عراق به کار گیری هر آنچه که در توان دارد برای کاستن از تبعیض و نابرابری های موجود بین همه طیف ها و قومیت های عراق بر التزام به روح و متن قانون اساسی کشور تاکید دارد و همچنین از دولت مرکزی و اقلیم کردستان دعوت می کند که اختلافات خود را همان طور که قانون اساسی پیش بینی کرده به دادگاه عالی برده و به حکم صادره از این دادگاه التزام داشته باشند.

خطیب جمعه شهر کربلا تجزیه و جدایی کردستان عراق را مسبب واکنش های داخلی و خارجی و احتمال به خطر افتادن جان شهروندان کردستان و همچنین دخالت کشورهای خارجی در امور داخلی عراق دانست.

وی اضافه کرد : مرجعیت عراق بر اساس محبت و تلاش برای منافع تمام مردم عراق از حکومت اقلیم کردستان درخواست می کند که اختلافاتش با حکومت مرکزی را برپایه قانون اساسی حل و فصل کند.

وی در پایان از نمایندگان پارلمان عراق و سیاست مداران درخواست کرد که حقوق قانونی برادران کرد عراقی را زیر پا نگذاشته و به مردم عراق متذکر شد که این مسائل سیاسی نباید بر روابط برادرانه بین ما و برادران کرد در شمال کوچکترین تاثیری بگذارد.

به اشتراک بگذارید:
دیدگاه
  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات در تحولات جهان اسلام