حفاظت ناوگان روسی از کشتی های ایرانی در دریای مدیترانه

دوشنبه ۳۰ فروردین ۰۰ - ۱۶:۱۴
https://iswnews.com/?p=44096

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری تحولات جهان اسلام؛ طبق توافق صورت گرفته بین ایران، سوریه و روسیه، ناوگان روسیه از کشتی ها و تانکرهای نفتی ایران که عازم کشور سوریه هستند محافظت می‌کند.

پس از جلسات فشرده میان مقامات سوریه، روسیه و ایران برای تشکیل اتاق عملیاتی مشترک جهت مقابله با تهدیدات دریایی موجود در دریای مدیترانه، توافقی بین طرفین شکل گرفت که بر اساس آن ناوگان روسی از تانکرهای نفتی ایران و همچنین کشتی های حامل غذا و مواد اولیه ایرانی که به سوریه می‌روند محافظت می‌کند.

کشتی‌های جنگی روسیه، نفتکش‌های ایرانی را پس از گذر از کانال سوئز و از هنگام ورود به آبهای مدیترانه اسکورت کنند و تا زمانی که به آبهای سرزمینی سوریه برسند، آنها را از هرگونه تهدید و یا حمله احتمالی محافظت کنند. کشتی‌های روسی مأموریت حفاظت از کشتی‌های ایرانی را حداقل تا پایان سال جاری ادامه خواهند داد.

این توافق نشان می‌دهد که در آینده‌ای نزدیک، شاهد اعزام نفتکش‌های بیشتر به سوریه و افزایش فروش نفت به این کشور خواهیم بود.

لازم به ذکر است این توافق پس از آن صورت گرفت که که رسانه‌ها و برخی مقامات اسرائیلی طی ماه‌های گذشته اعلام کردند که ارتش اسرائیل به کشتی‌های ایرانی که رهسپار بنادر سوریه بودند در دریای مدیترانه حمله کرده اند.

همچنین یکی دیگر از اهداف اصلی این توافق مقابله با تحریم های ظالمانه آمریکا علیه مردم سوریه است. پس از تحریم های آمریکا و غرب علیه سوریه که به “تحریم سزار” معروف است، بخش های مختلف اقتصاد سوریه با مشکلات زیادی مواجه است. همچنین به دلیل تاخیر ورود منابع نفتی و مشکلات موجود در صنعت نفت سوریه این کشور دچار بحران سوخت شدیدی شده است.
با رسیدن نفتکش ها، کشتی‌های حامل مواد غذایی و مواد اولیه ایرانی به بنادر سوریه، بازار این کشور تا حدود بسیار زیادی از مشکلات موجود رهایی پیدا کرده و تأثیرات مثبت آن در میان مدت نمایان خواهد شد.

به اشتراک بگذارید:
دیدگاه
  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات در تحولات جهان اسلام