سوریه میدانی برای آزمایش سلاح‌های جدید روسیه و ایران؟!

 تحولات جهان اسلام
نویسنده: تحولات جهان اسلام
دوشنبه ۳۰ فروردین ۰۰ - ۰۱:۳۶
https://iswnews.com/?p=44097

در آبان‌ماه سال ۱۳۹۴، اقدامات روسیه با درخواست رسمی دولت سوریه جهت مبارزه با تروریسم و در جهت منافع منطقه‌ای خود در این کشور بطور علنی آغاز شد.در طول نبرد سوریه، روس‌ها با پشتیبانی‌ و حملات هوایی از محور مقاومت باعث شدند تا فشار همه جانبه به مسحلین و تروریست‌های حاضر در سوریه افزایش یابد […]

در آبان‌ماه سال ۱۳۹۴، اقدامات روسیه با درخواست رسمی دولت سوریه جهت مبارزه با تروریسم و در جهت منافع منطقه‌ای خود در این کشور بطور علنی آغاز شد.
در طول نبرد سوریه، روس‌ها با پشتیبانی‌ و حملات هوایی از محور مقاومت باعث شدند تا فشار همه جانبه به مسحلین و تروریست‌های حاضر در سوریه افزایش یابد و در سومین سالگرد ورود روسیه به عرصه جنگ سوریه، آماری منتشر شد که نشان می‌داد برخلاف گفته برخی تحلیلگران که حضور این کشور در سوریه را کوتاه مدت، نمادین و برای سیاسی کاری می‌دانستند، روسیه اقدامات زیادی را در آسمان و در حوزه حملات موشکی انجام داده است.

طبق آمار منتشر شده در سال ۱۳۹۷، ۳۹ هزار حمله هوایی توسط جنگنده‌های روسیه علیه مواضع، محل تجمع و مخفیگاه‌های مسلحین و تروریست‌ها در سوریه انجام شد و در نتیجه این حملات بیش از ۸۵ هزار نفر کشته شدند.
تصاویر و فیلم‌های منتشر شده از نبردهای هوایی، و تجهیزات و تسلحیات نیروهای نظامی روسی حاضر در سوریه، نشان می‌داد که آنها به دنبال آزمایش سلاح‌های جدید و پیشرفته در سوریه هستند. آثار استفاده از این تسلیحات، برخی اوقات توسط مسلحین یا مردم سوریه در فضای مجازی منتشر می‌شد و تعدادی از کارشناسان در این رابطه اظهار کردند که برخی سلاح‌های استفاده شده در سوریه جدید بوده و روسیه از آن رونمایی نکرده است و برای اولین است که در سوریه بکار گیری می‌شود.

روسیه، با حضور نظامی خود در سوریه، مناطق اشغال شده توسط تروریست‌ها را به میدانی برای تست و توسعه سلاح‌های جدید خود تبدیل کرد و طبق اعلام وزیر دفاع روسیه، این کشور در جنگ سوریه تا سال ۲۰۱۸، ۲۱۰ سلاح جدید را تست کرده است. سرگئی شویگو در جلسه‌ای دیگر که پوتین نیز در آن حضور داشت اعلام کرد: ما در عملیات‌های مختلف علیه تروریست‌ها در سوریه از بمب‌ها و موشک‌های جدیدی استفاده کردیم.

بنابراین با توجه به ادامه حضور نظامی روسیه در سوریه و ادامه عملیات نظامی علیه مسلحین و تروریست ها، روسیه همچنان به تست های سلاح های بیشتری مبادرت خواهد کرد.

از سوی دیگر برخی فیلم‌های انتشار یافته از حضور نظامیان ایرانی در سوریه نیز نشان‌دهنده استفاده نیروهای ایرانی حاضر در این کشور از گلوله‌های هوشمند لیزری برای هدف قرار دادن مواضع تروریست‌ها است.
برخلاف مقامات روسی در اعلام آزمایش سلاح‌های جدید در سوریه، مقامات رسمی ایران هیچگونه اظهار نظری در این رابطه انجام نداده‌ و نمی دهند. با این وجود استفاده از موشک های میانبرد ذوالفقار علیه مواضع داعش در شرق سوریه در ۲۸ خرداد ۹۶ و یا استفاده از پهپادهای جدید و مخفی کار هوافضای سپاه در سوریه دو مورد دیگر از استفاده و تست تسلیحات جدید ایران در میدان نبرد سوریه است. تست سامانه های دفاعی جدید ایران نیز یکی دیگر از این موارد است. هرچند که شایعاتی در انتقال برخی سامانه های دفاعی به سوریه وجود دارد اما این موضوه هیچگاه ثابت نشده است…

در هر صورت میدان های مبارزه با تروریسم یکی از اصلی ترین مکان ها برای تست های تسلیحات جدید می باشد و ایران نیز از این موضوع مستثنی نیست و باید از این فرصت به خوبی استفاده کند.

به اشتراک بگذارید:
دیدگاه
  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات در تحولات جهان اسلام