مقایسه ای از وضعیت استقلال طلبی در کاتالونیای اسپانیا و اقلیم کردستان عراق

یکشنبه ۹ مهر ۹۶ - ۱۶:۲۰
https://iswnews.com/?p=4638

?کاتالونیا بیش از ۱۰ سال است ارتش مستقل دارد، حدود ۱۵۰ هزارنیروی نظامی و انتظامی و اطلاعاتی که در نیروی زمینی به تمامی سلاح های سبک و سنگین روز دنیا مجهز است. البته این تجهیزات قبل از استقلال طلبی کاتالان ها، توسط بودجه دولت اسپانیا خریداری شده است و حقوق پرسنل آن توسط دولت مرکزی […]

?کاتالونیا بیش از ۱۰ سال است ارتش مستقل دارد، حدود ۱۵۰ هزارنیروی نظامی و انتظامی و اطلاعاتی که در نیروی زمینی به تمامی سلاح های سبک و سنگین روز دنیا مجهز است. البته این تجهیزات قبل از استقلال طلبی کاتالان ها، توسط بودجه دولت اسپانیا خریداری شده است و حقوق پرسنل آن توسط دولت مرکزی تامین میشده است. کاتالونیا تنها نیروی هوایی ندارد که البته خلبان جنگنده آموزش دیده در آمریکا دارد؛ حتی هم اکنون نیز بالاترین فرمانده نظامی ارتش اسپانیا، از کاتالانها انتخاب میشود. این در حالی است که دولت اقلیم کردستان هیچ گونه نیروی نظامی یا انتظامی در منطقه خود ندارد.

?کاتالونیا علیرغم سهم ۱۸ درصدی از جمعیت اسپانیا، در حالی که حدود ۱۸ درصد بودجه اسپانیا را میگرفت و البته صادرات و واردات مستقل از دولت اسپانیا داشت، از لزوم افزایش بودجه به ۲۵ درصد از بودجه اسپانیا را صحبت می کرد. این در حالی است که این منطقه هرگونه نظارت دولتی مرکزی را رد کرده و آمار چندهزار حقوق بگیر مجازی را دروغ می دانست.

?کاتالونیا در حالی همه پرسی را برگزار کرد که حتی یه شیشه در یکی از حوزه ها شکسته نشد. این در حالی است که دولت مرکزی عراق نیمی از صندوق های همه پرسی را جمع کرد و بسیاری استقلال طلب ها کرد را مورد ضرب و جرح قرار داد.

?در همه پرسی کردستان عراق، مسئولان اقلیم با تمامی نهاد های حکومتی هماهنگ بودند. این در حالی است که مسئولان کاتالونیا مجلس محلی را منحل کرده بودند و البته به بهانه تنش های منطقه ای، دو سال است انتخابات مجدد بگذار نمی کنند.

?مسئولان کاتالونیا هم اکنون که هنوز مستقل نشده اند، از لزوم جدایی استانهای همجوار کاتالونیا در کشورهای همسایه خودشان حرف می زنند، آنها میگویند کشورهای همسایه خاک مردم وابسته به کاتالونیا را به خود ضمیمه کردند! اما کردستان عراق به حاکمیت همسایه ها احترام گذاشته و مرزهای آنها را قانونی می داند.

?مردم کاتالونیا به صورت مستقیم توسط دولت های فرامرزی و البته دشمن اسپانیا حمایت می شوند. مردم کاتالونیا علنا پرچم کشورهای دشمن اسپانیا را برافراشته اند و از آنها حمایت میکنند.

?مردم کاتالونیا در حالی از فشارهای سیاسی و اجتماعی توسط دولت اسپانیا میگویند که آنها دولت مستقل و رسانه های مستقل دارند، زبان رسمی کاتالان در آموزشگاه های آنها توسط معلمانی تدریس میشود که قبل از مناقشات، حقوق آنها توسط دولت مرکزی تامین می شد.

?در کاتالونیا، یک خانواده تمامی مسئولیت های سیاسی را در دست دارد. پدر این خانواده قبلا در کشور همسایه دولت تشکیل داده بود که به شکست انجامید. پسر خانواده از سال ۱۳۷۰ رییس مادام العمر کاتالونیا است. برادر زاده رییس، نخست وزیر است. پسرش رییس سرویس اطلاعاتی است. حداقل سه پسر و پسر برادر دیگرش نیز از فرماندهان ارتش کاتالونیا هستند و دایی وی قبلا وزیر خارجه اسپانیا بوده است…

?در حالی که کاتالونیا دولت یا کشور مستقل نداشته است، کردستان عراق حدود ۳۰۰ سال پیش کشور و دولت داشته است اما به دست پادشاهی عراق با عملیات نظامی ضمیمه این خاک شده است!

?حال که مطالب فوق را خواندید و احتمالا از وضعیت کاتالونیا متعجب شدید، کافیست جای کلمه های کاتالونیا و اقلیم کردستان و همچنین جای کلمه های اسپانیا و عراق را عوض کنید، تا واقعیت را آنطور که هست بخوانید…..

 

به اشتراک بگذارید:
دیدگاه
 • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. فرهاد گفت:

  ‎خوب از همون اول مثل آدم بنویس، مردم بیکار نیستن که یه متن رو دوبار بخونن یه بار غلط و یه بار درست شدش رو
  ‎اگه دوست داشتی، دفعه ی بعد جای خالی هم بذار، چهار تا گزینه هم بذار بگو تا جای خالی رو مردم پر کنن، خوش مزه!!!????

  ‎در مورد بارزانی هم نه لازمه اعصاب خودتو خورد کنی نه مردم رو، فقط کافیه ۴ کشور دور و برش دو ماه تحریمش کنن، بعد که نون نداشت بخوره اون وقت می فهمه استقلال طلبی بیجا یعنی چی، آدم وقتی جاش گرم و نرم باشه، شکمشم سیر، حرف مفت زیاد می زنه
  ‎خیلی درگیرش نباش????
  ‎شرمنده که این جوری رک صحبت کردم
  ‎چون سایتتون رو سه چهار ساله دنبال می کنم، یه جورایی باهاتون خودمونی شدم!!!

  ۰
  1. ناشناس گفت:

   خودمانی که باشیم یعنی بیشتر باید همدیگه رو دوست داشته باشیم و از کلمات و جملات زیباتری استفاده کنیم. مگر جز این؟
   البته من خودمانی بسیجی منظورم بود نه مجید سوزوکی!

   ۰
تبلیغات در تحولات جهان اسلام