اخبار
۳ دلیل اصلی که کردهای جهان را با ایران پیوند میزند | به مناسبت تحولات اخیر کردستان عراق
اخبار, غرب آسیا, یادداشت ۱۰ مهر ۱۳۹۶

این یادداشت به سه مقوله ی«تفاوت مبانی هویت ملی در ایران با دیگر کشورهای کردنشین»، «نزدیکی هویت قومی و نژادی کردها با بقیه ایرانیان» و نیز «رویکرد فرهنگی و سیاسی دولت ایران نسبت به کردها» می‌پردازد و نشان می‌دهد که چگونه کردهای منطقه از هویت اصلی خود دور مانده اند .

یک نکته مهم در تاریخ مبارزات کردها، تفاوت قابل توجه شورشهای کردی در ایران در مقایسه با این شورشها در ترکیه و عراق است. کردهای عراق به مدتی طولانی با این کشور درگیری‌های خونینی داشتند. تنها در عملیات انفال که به ویژه در سال ۱۹۸۸ توسط حکومت صدام علیه کردها اجرا شد بیش از ۱۸۰هزار نفر کرد جان خود را از دست دادند. جنگ بین پ ک ک و دولت ترکیه که از ۱۹۸۴ به این سو در این کشور در جریان است نزدیک به پنجاه‌هزار کشته بر جای گزارده است. اما جنگ دولت ایران با گروه‌های مسلح کرد از شدت و وسعت به مراتب کمتری برخوردار است. دلیل این امر اصطکاک کمتر جامعه کرد ایران با دولت در مقایسه با کردهای عراق، ترکیه و سوریه است که باعث می‌شود گروه‌های شورشی کرد ایران نتوانند به اندازه شورشیان سه کشور دیگر حمایت مردمی را به سوی خود جلب کنند. این مسئله به نوبه خود دلایل متعددی دارد که مهمترین آنها عبارتند از:

۱. تفاوت مبانی هویت ملی در ایران با دیگر کشورهای کردنشین

هویت ملی در کشورهای عراق و ترکیه بر اساس قومیت تعریف شده است. ترکیه هویت ملی خود را بر ترک بودن استوار کرده و اسم ترکیه نیز از کلمه ترک سرچشمه گرفته است. طبق قانون اساسی ترکیه همه شهروندان این کشور ترک محسوب می‌شوند. ترکیه به کردها لقب «ترک کوهستان» داده بود و تا سال ۱۹۹۱ میلادی استفاده از کلماتی مانند کردستان و کرد و نیز تکلم به زبان کردی حتی در زندگی شخصی در این کشور ممنوع بود. در عراق نیز حزب بعث یک حزب ملی‌گرای عربی بود که هویت کشور را بر عرب بودن استوار کرده بود. در سوریه نیز نظیر همین وضع در مورد حزب عربگرای بعث وجود دارد و نام رسمی این کشور «جمهوری عربی سوریه» است. بر عکسِ کشور های فوق، ایران هویت خود را بر قومیت قرار نداده است. در ایران اقوام مختلف از دیرباز در کنار هم زندگی کرده‌اند و نوعی هویت تاریخی را تشکیل داده‌اند، حال آنکه کشورهای ترکیه، عراق و سوریه همگی پس از جنگ جهانی اول از تجزیه خلافت عثمانی به وجود آمده‌اند و به ویژه سوریه و عراق هویت تاریخی چندانی ندارند. به علاوه از زمان صفویه به این سو هویت ایرانی بر اساس دین اسلام و مذهب شیعه و نه قومیت تعریف شده است. به همین خاطر است که در ایران کردهای شیعه هیچ گونه تمایل قوم‌گرایانه‌ای از خود نشان نمی‌دهند و تقریبا تمام ناآرامی‌های قومی کردی در مناطق سنی‌نشین به وقوع پیوسته است. با این حال باید توجه داشت که ریشه قوم‌گرایی کردهای سنی به اختلافات بین دو مذهب شیعه و سنی بر نمی‌گردد. اصولا در مناطق سنی‌نشین کردستان اسلام سیاسی سنی نفوذ چندانی ندارد و اکثر قریب به اتفاق گروه‌های مسلح کرد نیز از ایدئولوژی چپگرایانه یا ملی‌گرایانه پیروی می‌کنند. علت بروز هویت قومی در کردستان سنی ایران این است که مردم این مناطق در مذهب شیعه که یکی از عوامل مهم وحدت‌بخش با اکثریت مردم ایران است شراکت ندارند. البته این امر نافی دیگر عوامل وحدت بخش هویتی یعنی دین اسلام، هویت تاریخی ایرانی و مشابهت‌های زبانی و قومی نیست و چنانکه دیده‌ایم و خواهیم دید همین عوامل است که شدت مخاصمات قومی کردی در ایران را نسبت به کشورهای همسایه خفیفتر کرده است.

۲. نزدیکی هویت قومی و نژادی کردها با بقیه ایرانیان

کردها به لحاظ نژادی جزو اقوام آریایی محسوب می‌شوند. زبان کردی نیز در تقسیم‌بندیهای زبانی یکی از شاخه‌های زبان‌های ایرانی است و با زبان فارسی و نیز زبان‌های محلی ایران شباهت زیادی دارد. اسطوره‌های کردی همان اسطوره‌های ملی ایران هستند. کردها همانند سایر ایرانیان جشن نوروز را گرامی می‌دارند. اما این شباهتها میان زبان، فرهنگ و اسطوره‌ها کردی با زبان، فرهنگ و اسطوره‌ها اعراب و ترکها وجود ندارد. در ترکیه و سوریه برگزاری نوروز به یک واقعه سیاسی و نشانه‌ای از هویت قومی کردها بدل شده بود. ‌به همین خاطر تا مدتها محدودیتهای شدیدی از سوی دولتهای این کشورها بر برگزاری این جشن اعمال می‌شد و بعضا در خلال آن کردها توسط نیروهای امنیتی کشته می‌شدند. اما نوروز در سرتاسر ایران یک عید ملی است که اقوام مختلف ایرانی همراه با دولت این کشور آن ‌را جشن می‌گیرند. به دلایل فوق احساس تعلق کردها با هویت ایرانی به مراتب بیشتر از همبستگی آنان با هویتهای ترکی و عربی است.

۳. رویکرد فرهنگی و سیاسی دولت ایران نسبت به کردها

ایران رویکرد فرهنگی و سیاسی آزادتری را نسبت به اقوام خود و از جمله کردها اتخاذ کرده است. بر خلاف ترکیه استفاده از زبان کردی یا کاربرد کلمات کرد و کردستان در ایران با منعی مواجه نبوده است. زبان کردی از دیرباز در رسانه‌های محلی مورد استفاده قرار گرفته است و در سالهای اخیر زمینه‌های تدریس زبانهای قومی در مدارس نیز فراهم شده است. همچنین سیاستمداران کرد شیعه منعی در رسیدن به بالاترین مناصب سیاسی و اداری نداشته‌اند. چنین شرایطی برای مدتی طولانی در کشورهای سوریه، ترکیه و عراق وجود نداشته است یا هنوز هم وجود ندارد. تا قبل از جنگ داخلی سوریه دولت این کشور حتی از صدور شناسنامه‌ برای ساکنین کرد و شناختن شهروندی آنان امتناع می‌کرد. در ترکیه و عراق نیز تبعیض‌های آشکاری علیه شهروندان کرد وجود داشت.

اگرچه وجود پاره‌ای از نارضایتی‌ها و گرایش‌های مرکزگریزانه در مناطق سنی‌نشین کردستان ایران قابل انکار نیست، عوامل فوق به علاوه اقدامات سیاسی و امنیتی صورت گرفته سبب گردیده است که به جز در دو‌دهه اول انقلاب و به خصوص سالهای نخستین آن، فعالیت گروه‌های شورشی کرد عمدتا به حملات پراکنده به مناطق مرزی از درون کردستان عراق محدود بماند و در برهه‌هایی نیز به کلی متوقف شود.

سید رضا رفیعی
دانشجوی دکتری حقوق بین‌الملل

پی نوشت: مرزهای نقشه هیچ سندیت قانونی ندارد و محدوده ی فرضی حضور کردها را نشان میدهد .

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

77 نظر در مورد "۳ دلیل اصلی که کردهای جهان را با ایران پیوند میزند | به مناسبت تحولات اخیر کردستان عراق"

مجید :

تحلیل درست و بجایی است. ممنونم
کرد و ترک و عرب از برادران هموطن ایران بزرگ هستند و ما باید سعی کنیم به عنوان برادری مهربان آنان را آشتی دهیم تا دشمن ار دعوایشان سودی نصیبش نشود. ان شاالله.

93
28
محمد :

با تشکر از نویسنده بابت تحلیل بسیار پربار و واقع گرایانه ایشان.
من کرد ایرانی واز طوایف کرمانج هستم .در نزدیکی قومی و زبانی سایر ایرانیان با کرد ها هزار دلیل می توان ذکر کرد اما ملموس ترین دلیل اینکه یک پیرزن کرمانج شیعه در روستاهای بجنورد خراسان شمالی به همان زبانی صحبت می کند که یک پیرزن ایزدی در سنجار عراق .واگر این دو روزی با هم هم صحبت شوند بدون نیاز به هیچ مترجمی ساعتها قادرند با یکدیگر گفتگو کنند.

129
14
ناشناس :

بنده دوستی دارم که کرمانج(نوعی گویش کردی) خراسان شمالی شهر شیروان هستند؛ بارها به من میگفتند که ما اصلا کردی کرمانشاهی هم متوجه نمیشویم حالا چطور شما میفرمایید که یک پیر زن از شمال خراسان با یک پیر زن از سنجار که در عراق همزبان هستند؟
مثلا جستجو کنی خواهی دید شما به مرغ؛ مریشک میگویید در حالی که در کردستان و کرمانشاه کلمه ای دیگر به کار برده میشه!

28
102
ناشناس :

دوست عزیز نویسنده کاملا درست می گوید زبان کردی چهار گویش اصلی دارد.گویش کردهای ترکیه و سوریه وبخشی از عراق. وبخشی از اذربایجان ایران. وکردهای خراسان کرمانجی می باشد ونزدیک بهم می باشد درحالیکه گویش کردهای کردستان وبخشی ازعراق سورانی وگویش کرمانشاه وایلام ولرستان وهمدان کلهری می باشد

84
5
ناشناس :

سلام کردهای خراسان کاملا زبانشان با کردهای سنجار (شنگال )یکی است و جفتشون کرمانجن و یک گویش . اما کردهای کرمانشاه گوران کلهر و هورامانن . و این طبیعیه .

82
4
ناشناس :

این نشانه ی بزرگی وتنوع زبان کردی است. ما فقط در هورامان برای کلمه ی کوچک ۸۷کلمه داریم نباید با هم اختلاف داشته باشیم نشانه ی بزرگی و گستردگی زبان کردی است

ناشناس :

لحجه کردهای خراسان کوردی کرمانجی هست همانطور لحجه بیش از لیست میلیون کورد ترکیه کوردهای سوریه و کوردهای شمال استان ارومیه همه با لحجه کرمامجی صحبت میکنن پس اگه یه کرمانج بجنورد برای اولین بار بره کردستان سوریه یه ترکیه یا ارومیه نیاز به مترجم نیست

34
8
شینجی موتو :

من قبول دارم که کردهای ترکیه بیش از ۲۰ میلیون نفر هستند و حتی به نظر خودم، شاید تا چهل میلیون هم باشند، فقط جای یک سوال برام هست، اینکه پس چرا در انتخابات ترکیه، حزب کردها، فقط ۷ میلیون رای آورد.. در حالی که تمام کردها بهش رای داده بودند..
یه بنده خدایی میگفت که عدهء کردها در ترکیه، در همین حدود هست، یعنی هفت الی هشت میلیون.. این یه کم منو به شک انداخت؟؟ آخ، لعنت به این انتخابات ترکیه که تمام فرضیه های منو به چالش کشید..

14
34
علی :

اونا فقط تعداد افراد بالای ۱۸ سالشونه برادر

34
2
شینجی موتو :

یعنی میفرمائید؛ سیزده میلیون نفر، زیر هیجده سال هستند؟

8
4
ناشناس :

اونافقط ملی گرااهای کردهستند که به حزب کردهارای میدن همونطور که میدونیدانتخابات ترکیه حزبیه وبقیه کردها یابه اون احزاب رای میدن یااصلا رای نمیدن بعضی هم اسلام گراهستند وبه اردوغان رای میدن

15
2
شوان :

کردهای ترکیه برعکس عراق و ایران اسلامگرا و ۵۰ درصدشون حامی عدالت و توسعه اند و همین عامل باعث عدم موفقیت پ ک ک هست چون پ ک ک چپ گرا هستند
علت ۷ میلیون رای هم اینه ک فقط کردهای ملی گرا رای دادن بقیه رای به اردوغان دادن

6
2
ناشناس :

توخودت توچالشی داداش.تووترکیه چیزی به اسم انتخابات آزاد نیست.هرچی اردوغان بگه همونه درضمن خیلی ازکوردا به اک پارتی اردوغان رای میدن خیلیام به hdpوخیلی ازکوردام علاقه ای ندارن چون میدونن رای بدن یاندن یکیه

ARASH_KURD :

برادر من کردهای ترکیه از لحاظ مذهبی طیف گسترده ای از مذاهب رو دارن و کردهای سنی و شیعه و شیعه علوی و مسیحی ها شامل این طیف میشن در حالی که احزاب کردی ترکیه بیشتر ملی گرا هستند و با مذهب کاری ندارن ، و دولت فاشیست ترکیه در طول این سالها با استفاده از حربه ی مذهب اختلافات عمیقی در میان کردها بوجود آورده .

ناشناس :

همه کردها که به احزاب کردی ترکیه رای ندادند . بیشترشون به واسطه علایق اسلامی و اقتصادی و … به حزب اردوغان رای دادند .

ناشناس :

واقعا انتخابات ترکیه که حکومتش بعد از اینکه ترکیه حکومت ریاستی رو بر پرلمانی تغییر داده ازاد و دارای صلاحیته؟ترکیه باماهیت کورد مشکل داره اونا هنوز اقلیم کردستان عراق را قبول ندارند به اونجا میگن شمال عراق کودکان کورد استان های کوردنشین ترکیه رو از پدر و مادرشان جدا میکنند و به مدارس شبانه روری میفرستند کوردهای سواحل دریای مدیترانه را به استانبول کوچ اجباری میکنند و کورد ها را از حق انتخاب سرنوشت خود در شمال شرق سوریه محروم میکنند و در صددا با تغییر دموگرافی کوردستان سوریه منطقه رو مانند دوران رژیم بعث عراق تعریب کنند و اجازه نمی دهند که کوردها نماینده ای در تدوین قانون اساسی سوریه داشته باشند چه برسه یه اینکه بگذارند به حزب ه.د.پ رای دهند همچنین شهرداران برگزیده مردم در مردین و آمد(دیاربکر)و وان را که با رای مستقیم مردم انتخاب شده به بهانه های واهی از کار برکنار میکنند و بر آتش فاشیستی و ملی گرایی میکوبند و این کوردا و ملت کورد با مقاومت خود وه تاریخ شاهد آن است هرگز نگذاشته اند هیچ یک از اقدامات اردوغان به ثمر بشیند.
راستی استانبول ترکیه به تنهایی ۳ ملیون کورد داره و همین باعث شکست اردوغان در انتخابات شهرداری این شهر شده بود

ناشناس :

مریشک به گنجشک میگیم.منم کورد جنوب استان ایلام و شبیه کورمانجی حرف میزنیم

3
2
حسین جباریان :

من کرمانج اسفراین هستم و به مرغ میگیم ریشک .به گنجشک میگیم جوجگ وبه خروس میگیم دیک

ARASH_KURD :

هیچ جای کردستان به گنجشک نمیگن مریشک، مریشک واژه ی کردی سورانی به معنی مرغه
گنجشک رو در کردی با کلمات زیادی مثل ملیچک ، ملوچک ، جوجگ ،چوله که و … گفته میشود

ناشناس :

من يه آ زربايجانيم و كردها را از نزديك مى شناسم و زن داداشم كرد ادمهاى با فرهنك وبا مرام هستندبه اميد اينكه با اعتهاد كردو ترك و ساير اقوام ايرانى ايران سر بلند بسازيم

95
8
ناشناس :

سلام دداش چه اتفاقی منم زن عموم ار اذرهای ارومیه به امید برادری و دوستی انسانیت

24
2
روژو ارومیه :

دوست عزیز کمی اغراق می فرمایید یا متوجه نیستید که گویش کورمانجی خراسان کاملا با فارسی مخلوط و برای کردها حتی کورمانجهای ایران فهمیدنش سخت است چه برسد به کورمانجهای ایزدی شنگال؟

3
6
hossein :

سلام
نقشه تان کمی اغراق شده است . انشاالله که منظوری در آن نباشد. در شرق و جنوب شرقی دریاچه ارومیه ( آذربایجان شرقی ) تقریبا هیچ کردی حضور ندارد. در مورد آذربایجان غربی هم به شکل شدیدی در مورد حضور کردها اغراق شده است.

53
90
Mirza :

علیکم السلام .
برای شفاف سازی پی نوشت اضافه شد .

24
3
رنجبر هستم از فردیس :

سلام برشما عزیزان اگه میخواهید بدانید کرمانجها خراسان بزرگ از کجا سر چسمه گرفتن تاریخ حر کت کرد به حراسان را حتما بخوانید (از ملاتی یکی از شهر های تستان دیار بکر ترکیه)

ممنون بخاطر گفتن اقعیات وبرخوردعلمی وحرفه ای با مسائل روز :

کردها از ماایرانیهاهستن، من خودم فارس هستم
امیدوارم روزی برسه که تمام کردهای سوریه ترکیه وعراق به مابپیوندن ازنظرسرزمینی..
کردهای آذربایجان شرقی کردستان ایلام کرمانشاه باکردهای اربیل سنجار حسکه خلاصه کردهای خارج ازایران هیچ فرقی ندارن

85
25
دین انسانیت :

البته داداش استان آذربایجان شرقی هیچ کردی ندارد ، اونجا رو کردستان نکن

29
66
ایرانی :

والبته آذربایجان سرزمین آذری های ایرانی است نه جاسوس های ترکیه
ایران مال ایرانی هاست آذری و کرد و عرب و غیره فرقی ندارن ولی پانترک جایی در چارچوب سرزمین آریایی نداره

92
11
زنار :

قطعا یه زمانی اونجا هم کرد داشته بدلایل تاریخی که شما باید زحمت مطالعه شونو بکشی…

15
1
ناشناس :

کرمانشاه ازقدیم پایتخت کردستان بوده چون تاریخ مادها و تمام آثارباستانیش از مادها و گوردخمه های فراوان ازمادها دارد و استان بزرگی نیز هست . و تمام کردها حرف هم رو کاملا میفهمیم ولی گویش ها یکم با هم فرق دارند کرمانج هم کورد هستند ولی چون درخراسان هستند یکم گویش آنها سختر میباشد.. و گویش کرمانشاه بیشتر از کلهر سرچشمه میگیرد

ناشناس :

ماد چه ربطی به کرد داره ، ماد کاملا التصاقی زبانه و آزربایجان شرقی هیچ کردی نداره اورومیه هم قبل از جنگ هیج کردی نداره و همه کردهای ارومیه آوارگان عراقی هستن مدارکش هم موجوده لطفا نمکدان نشکنید تا مثل پکک در سوریه نشید

ناشناس :

میدونستید عمارلو تو جنوب استان گیلان کرمانج هستن و بعضی نقاط مازندران و اصلا زبانشون شبیه کرمانشاه و کردستان نیست.

ناشناس :

سلام و خدا قوت
ممنون از تحلیل شما.
یه این زاویه تحلیل تون فکر کردین که این میتونه آغاز تفرقه باشه بین ایران، ترکیه، سوریه و عراق تا کردها بتوانند از آب گل آلود ماهی بگیرند (البته با کمک و فکر ماسون ها) و بعد از تجزیه عراق و سوریه به سمت ترکیه و ایران پیش برن؟
مگه نه اینکه الان دارن در سوریه و عراق از آب گل آلود استفاده میکنن و هر روز توسط غرب به سرزمین های بیشتر حتی روستاهای عربی حمله میکنن و اشغال!
مگه نه اینکه به منابع نفتی و گازی سوریه و کرکوک در عراق دسترسی پیدا کردند و آمریکا اونجا پایگاه زده!.
الان وقت دفاع نیست اخوی
وقت حمله است به هر قوم و ملیتی که به فکر تجزیه منطقه و کشورهای همسایه است.
قوی بودن ترکیه، سوریه و عراق یعنی قوی بودن کشورهای مسلمان و عدم دخالت خارجی ها در منطقه. به فکر منطقه باشیم و نقشه های شوم غرب که به دستان کردها و یا قومیت های دیگه میخوان به سرانجام برسانند.
در بین همه قومیت ها و زبان ها اشتراکاتی زیاد و کم پیدا میشه اصل موضوع این که تفکر صهیونیستی(تجزیه منطقه) به دستان دوستان کرد ما به انجام میرسه و این خطر بزرگی برای همه منطقه و جهان اسلام.

28
105
ناشناس :

شما از نقشه هايي استفاده كنيد كه سنديت داشته باشد و برازنده اين سايت باشد

24
26
ناشناس :

باسلام.برادران گرامی همه ما با هر مذهب وقومیتی باید بهم احترام بزارییم .ماهمه بچه های حضرت ادم هستیم که یه روز ازبهشت به زمین امدییم وتا قیامت باهم هستیم ما باید به بچه هامون فقط وفقط انسانیت ودربعد بعدی تقوای الهی روعرضه کنیم وازبان تند که به یقین افت دنیا وقیامته پرهیز کنیم.باید فکر بزرک وعقل سلیم داشته باشیم.دوستدار کرد.ترک.بلوچ.ترکمن.فارس.وغیره.ودراخر دوستدار ایران همیشه اسلام محمدی

38
8
ناشناس :

با سلام و احترام…نقشه ای که ارائه کرده اید دارای ایرادات اساسی بوده و به هیچ وجه به درستی سرزمین کردستان را نشان نداده است.

25
35
میثم :

سلام نکات و مطالب ظریفی بود در مقاله

24
ناشناس :

تمام کردها از یک ریشه هستن.به امید روزی که کردهای ترکیه و سوریه و عراق به ما بپوندن و جزو کشورایران و فرهنگ و اصالت آریایی که اصالت واقعی آنان است قراربگیرن.

75
18
ناشناس :

من که این طور فکر نمیکنم
اگه با خودشون صحبت کرده باشی به خاطر تبعیذات مذهبی دیگه به ایران تمایل چندانی نشون نمیدن.
اصولا این تفکر پان ایرانیسم که علل خصوص فارس ها دنبالشن با این حکومت محقق نمیشه.
من خودم فارسم

37
27
ناشناس :

واقعا درست است از آرزوهای کردهای سوریه ،عراق و ترکیه این است که روزی به سرزمین مادری خود ایران عزیز بپیوندند.

25
9
ناشناس :

در واقع چنین است اگرازارزوهای کردان که ازاصیلترین اقوام آریایی هستند بپرسید همه چه در سوریه چه در ترکیه وچه درعراق همه خواستار الحاق به سرزمین مادری خود ایران هستند بخصوص کردهای ترکیه با جمعیت ۳۰ میلیونی کهازلحاظ فرهنگی هیچ اشتراکی با ترکهای ترکیه ندارند چون آنها ایرانی تبارهایی هستند که وطنشان توسط ترکها اشغال شده و خواهان الحاق به ایران هستند

41
8
Shilan :

منم کوردم ولی از قدیم الایام شاهد تعصبای قومیتی کردا هستم. این تعصبات برای چیه آخه! !!

3
1
kurd :

سلام پس معلوم که ایران در حق ن فقط کُرد و کردیت بله در حق ملت خودش که ترکیه عراق سوریه انهارا با خاکشون دزدیده کم توجهی کرده چششو بسته .چون اون خاک ایران که توسط همسایگان دزدیده شده ساکنانش کُرد هستن نظام ایران ساکت مونده در هرحال این اصل منصفانه نیست ؟ یعنی پدر مادری که از بچهاش صاحب درنیاد . در این صورت ما چطوری میتونیم خودمون گول بزنیم که ما ایرانی و پشت ایران واسیم ؟ ما باید بگیم سرزمین بود به اسم کردستان که بین چهار دشمن تقسیم شده یعنی تقسیم کردن البته با قتل عام و زور روستا و انهاشونو به اتش کشیدن . اره عزیزان کُرد زبان این واقیت ایران به کُردها دشمن اصلی ایران چون جغرافیای کردستان در ایران بوده توسط همسایگان دزدیده شده البته رضایت صاحب خانه . ما خوب میتونیم از کجا و از کی ضربه خوردیم

9
1
محمد :

برادر اینا همش سیاست فرانسه بود وقتی که برای اقوام کشور تقسیم میکردن مردم چیزی نمیدونستن و دولت قاجار دم نمیزد فقط بخاطر منافعش و حتی خیلی ها که خواستن انجام نشه دولت دهنشونو میبست و حتی ترک ها و عرب ها خیلی خوشحال بودن که کشور نژادی خودشونو دارن خوب به نظرت الان ایران چی بگه به عراق بگه مرزتو بردار بیا اینور نمیشه برادر نمیشه وقتی همون روز اول کورد ها دم نزدن باید فکر الانش میبودن که ممکنه اینجوری بشه الان هر جنگ داخلی شکست ایران رو در پیش داره و آمریکا قدرت میگیره و اعراب خوشحال میشن

5
4
رضا :

نقشه کردستان یک سوم این نقشه است، بزرگی به وسعت نیست، بزرگی به تمدن و شعوره، سوییس کشور کوچیکیه ولی سوییسه!! کلا کردستان منطقه ای محصور در کوهستانه، بلاخره از یه جایی این کردستان رو به دریا میرسونین!!! یا از طرف جنوب ایران، یا به مدیترانه یا به دریای سیاه!! آتورپاتکان نقشه ای داره که مربوط به بیش از دوهزار و اندی ساله، غرب دریاچه ی ارومیه هم مربوط به آذربایجان بوده از اون موقع!!! والله با حلوا حلوا کردن دهن شیرین نمیشه!!

18
44
ایرانی :

هزار تا نقشه از قبل وجود داره چرا نقشه آتورپاتکان!!؟؟
به یکی گفتن قسم نخور، گفت حضرت عباسی به خدا قسم من اصلاً قسم نمی خورم

29
7
کارو :

همواره دستهایی در کار بوده تا با دسته بندی کردها بر اساس مذهب، میان آنها شکاف انداخته و از پرویدن کردهای شیعه به دیگر کردها جلوگیری کند. اما واقعیت این است که در میان کردها نشانی از تقسیم بندی بر اساس مذهب دیده نمیشود و جامعۀ کردستان نسبت به مذهب حساسیت نشان نمیدهد. از ۲۰ میلیون کرد ترکیه، ۸ میلیون آن علوی است و ۲ میلیون کرد شیعه در خراسان و ایضاً جمعیت نزدیک به ۶ میلیون نفری کردهای شیعه در استانهای کرماشان، ایلام، همدان، کردستان، لرستان و در عراق استانهای واسط، بغداد، کوت و دیاله زندگی میکنند. این کردها هم تاکنون تعلقی به اسلام سیاسی شیعه نشان نداده اند و هیچوقت قلب تحولات بنیادگرایی شیعی نبوده اند و حتی یک حوزۀ علمیه در این مناطق فعالیت آشکار و وسیع نداشته و حتی یک آخوند طراز اول هم از میان آنها برنخاسته است. بررسی تشیع در کردستان به این راحتی نیست که تصور کنیم چون کردهای شیعه به این مذهب گرایش دارند، پس نسبت به هویت کردی خود بیگانه هستند و یا به دنبال هویت خواهی کردی نمی روند! اتفاقا تاریخ عکس این را نشان میدهد و در این مناطق هم جنبش های کوچکی متناسب با شرایط منطقه همواره در جریان بوده و هویت خواهی از کانالهای مختلف صورت گرفته که متدسفانه چشمان تاریخنویسان مرکزنشین یا حزبی همواره نسبت به آن کور بوده است و تصور میکنند در این مناطق هم باید دقیقا مانند مناطق دیگر همان مکانیزمهادنبال شود. این ناشی از دید غلط نسبت به تاریخ است.

34
11
کارو :

ضمناً در نقشه تان هم اگرچه خودتان اذعان کرده اید که سندیت ندارد، اما بسیار بی دقتی بزرگی به خرج دده اید و به جای آنکه مناطق کاملاً کردنشین کرماشان، ایلام و شمال لرستان (کردهای لک) و غرب همدان را ذیل مناطق کردنشین بیاورید، وارد محدوده استانهای تماما ترکنشین آذربایجان شرقی و زنجان شده اید! کردها تنها در غرب دریاچه اورمیه سامن اند و در آنجا هم بیشتر شهرها میان کرد و ترک و حتی ارمنی و آشوری تقسیم شده است و فقط جنوب آذربایجان غربی یکسره کرد است. در شرق استان کردستان هم در شهرهای بیجار و قروه مذهب بیشتر کردها شیعه است که اگر بر اساس مذهب باشد، باکردهای کرماشان و ایلام و لک هیچ فرقی ندارند.

23
3
ناشناس :

با سلام من از کرمانج های شهر قوچان هستم کردها چار گویش دارند شامل کرمانجی و گولانی و سورانی و یکی دیگه که الان یادم نمیاد کرمانج ها در شمال خراسان رضوی وتمام خراسان شمالی و در سنجار عراق و شهر اوش در قرقیزستان و حسکه در سوریه و در فیروزه ترکمنستان و خلخال و جابان دماوند و بصورت گروه های کوچک در سایر کشورها مثل لبنان و اردن پراکنده اند با تشکر

25
شینجی موتو :

قبول نیست، این نقشه باید تا تهران کشیده بشه، چون توی تهران هم کرد هست.. پس تهران هم کردستان هست..
و البته به نظرم باید تا اصفهان و حتی کرمان و بندر عباس هم کشیده بشه، چون در اونجا هم یه سری از کردها خونه خریدند و در حال کار کردن هستند… البته باید تا مرزهای پاکستان هم جزء این نقشه باشه، چون در مرزهای پاکستان، دو تا از همشهریامون که کرد هستند، دارن کار میکنن.. پس اونجا هم کردستانه..
راستی، مسکو رو هم یادم رفت، ما یه همشهری داریم، رفته مسکو کار میکنه، اونجا هم کردستانه پس…

15
46
ناشناس :

خوب معلومه که اگه قدرت دستت بیوفته روی صدام رو سفید خواهی کرد.و به جای ۱۸۰هزار ۱۱۸۰۰۰۰هزار رو قتل عام میکنی.بدون دوست عزیز خیلی ها مثل تو خواستن کردها رو منقرض کنن ولی با یه کم دقت و عبرت از تاریخ متوجه میشی که الان صدام گور به گور شده و جلالها روی صندلیش جولان میدهن.

12
1
ناشناس :

خوب بود درکل کردابا ایران بیشتر جور درمیان

29
5
ناشناس :

طبق شنیده‌ها از گذشتگان کرمانجها از کردها هستن که در زمان شاه عباس به خراسان شمالی کوچانده شدند وبه مرور زبانشان تغییر کرد بهر حال انسان با هر دین آئینی قابل احترامه اگه احترام بزاری احترام میبینی

23
3
ناشناس :

زبان کردی مانند زبان فارسی از زبان های هند و اروپایی است و کردها از اقوام ایرانی هستند که از دیرباز در فلات مرکزی ایران سکنی گزیده اند.

26
2
ناشناس :

این تحلیل آقای رفیعی کاملا به جا و وارد است کردها از اقوام آریایی و ایرانی هستند مثلاً اگر کردی از سوریه یا ترکیه به میان جامعه ایرانی بیاید درعرض چند ساعت زبان فارسی را میتواند تکلم کند چون کردی لهجه ای از لهجه های ایرانی است واصولا جامعه ایرانی هیچ گونه مشکل همزیستی با کردها ندارد واصولا کردها در هر کشوری که باشندخودرا ایرانی میدانند و آنها قوم ایرانی «ماد»هستند که اولین دولت سازمان یافته ایران باستان را بنا کردند ا زعوامل درگیری کردها بادولت ترکیه عدم سنخیت فرهنگ ایرانی آنها با ترکها می‌باشد که میتوان از برگزاری مراسم نوروز ودیگر رسومات ایرانی را نام برد که از دیر بازمایه اختلاف آنها بادولت ترکیه بوده است واززمانهای قدیم اصولاً سرزمین کردهای ترکیه با بیشترین جمعیت کرد ووسعت سرزمینی و همچنین کردهای عراق جزیی ازسرزمین ایران بوده وجای خوشبختی است که نه تنها کردها هیچ گونه اختلافی با ایران ندارند بلکه در هر سرزمینی که باشند افتخار به ایرانی بودن خود میکنند.

31
4
شیخ صفی :

ما ترک های شعیه همیشه برای کشور جنگیدیم وبهش وفا دار بودیم چیزی که نصیبمون شد اشک واذری بودن بود ولی کردها همیشه دنباله تجزیه وسربری والان اریایی وعزیز تر ازجان یدفعه اردبیل جز کردستان میکردین

5
45
ناشناس :

اغای شیخ صفی سلام شما دارین نژاد پرستی میکنین اگر میخواهی بدونی که اقوام کرد چه اقوامی بودند برو تاریخ کردها را بخوان تا بفهمی ما نژاد پرست نبودیم و در کشور ایران زندگی کردیم یک لنگ کفش مردم کرد زبان که کلاش نام دارد به اندازه قدمت تاریخی تو نژاد پرست ترک زبان زیادتر است

23
2
ناشناس :

اولین باره این همه نظر اینجا می بینم کاش همه این مخاطبان که اساسا بزرگوارانند زیر اخبار یمن هم کامنت بگذارند
گرامیترین ما نزد خدا بی گناهترین های ما هستند

4
15
ناشناس :

هیچ غلطی نمی کنند در ایران پ پ ک ها ی اشغال برورند کو رشو گم کنند مملکت ما رو اشغال می کنند

7
29
ناشناس :

جمش کن

9
2
ناشناس :

چرت و پرت نوشته ن

1
5
ناشناس :

باسلام به همگی،کردهااصیل ترین نژادآریایی هستند شمامیتونیداینوازاسم های اصیل آریایی که روی یچه هاشون میزارن ببینید باوجومسلمان بودن پس ازچهارده قرن اصالت آریاییشون روحفظ کردن نوع پوشش سنتهای آریایی وحتی زبان وگویش همگی میدونیم که کردهاهمون مادهاهستند که بااتحادپارس ها وپارته تونستن به جهان حکومت کنن واین رودشمنان قوم آریایی فهمیدن وباتفرقه شیعه وسنی بین ماها جدایی انداختن اگرهمه ماآگاه بشیم میتونیم اتحادمون روحفظ کنیم دوباره ابرقدرت دنیا بشیم ازمرزهای چین تامدیترانه

25
4
بیژن جعفری :

ایران یک کهن بوم و اتحادیه باستانی اقوام آریایی است ؛ تمام اقوام ایرانی به منزله یک خانواده بزرگ هستند ملتی قدرتمند که تا فرسنگها خارج از مرزهای کنونی اش همچنان خاک ایران گسترده است ؛ تمام کشورهای اطراف ایران کنونی جعلی و ساخته استعمار هستند ؛ هر عضو خانواده ایرانی که بخواهد ملت سازی کند چاره ای ندارد که بر هیمه ای از دروغ های سبک لانه بسازد و مدعی قومی شود که از بته سبز شده و ریشه ای در تاریخ ندارد و یا سرگردان و چادرنشین بوده و اخیرا شهرنشین شده و از ایندست موهومات که تنها در بعضی قهوه خانه ها شاید شنونده ای بیابد ؛ در جغرافیای ما حتی عمده ترکزبانان آناتولی و بخشی از عرب زبانان سوریه و عراق گوهر ایرانی دارند و ترک نژاد و عرب نژاد نیستند ؛
دروغ هایی مانند کشور ترکیه و مانند آن چون برف آب میشوند و ایران نیاخاک سر بلند مینماید

11
5
IRANI :

به عنوان یک ایرانی فارس همیشه به کردها حس خوب و شیرینی داشتم چون پدرم از دوستداران ملا مصطفی بارزانی بود و کرد در خانواده ما ارزش ویزه ای داشتند و قابل احترام بودند. خودم در دوران دانشجویی و هم اکنون نیز بهترین دوستانم آذری ها و کردها هستند. درود به شرف همتون

21
4
ناشناس :

عبدا… اوجالان فرمود: هر جا که کورد هست اونجا ایرانه.

21
2
ناشناس :

سخن از مصطفی بارزانی است

ناشناس :

نقشه ای که منتشر کرده اید شامل مناطقی پر جمعیت از آذربایجان ایران می شود مناطقی که در آن شهرهایی ترک نشین وجود دارند که جمعیت هر کدام از کل جمعیت کردهای کشور بیشتر هست چطور ممکن هست تبریز و ارومیه را شهرهایی از کردستان نشان داد؟!

2
12
Mirza :

انتهای خبر پی نوشت را بخوانید.

2
3
ناشناس :

دورود بر همه دوستان تا هرجا کرد زندکی میکند نژاده ایرانی اصیل است چو لرها فارسها کردها گیلکی ها مازنیها کرمانجها وبلوچ اذریها همه اریایی هستیم وازنژاد اریایی پس ما بهتراز دیگر نژاده باهم کنار می آیم

6
2
ناشناس :

من آرزو میکنم ایران همیشه متحد باشه

5
1
ناشناس :

با سلام.من لرستانی ام وبالاتر از اون ایرانی ام وبالاتر از اون یک انسانم .به امید روزی که مرزی نباشد بین انسانها.ولی خب نبود مرز بین انسانها یک ارزو است.والبته یک ارزوی کوچکتر دارم از قبلی دارم که تمام فرزندان ایران بزرگ دوباره به خاک ایران بپیوندند.کرد همیشه ایرانی است.از دیاربکری تا کوبانی واربیل و شنگال کرمانشاه مهاباد وسنندج.همه ایرانی اند.کوچک همه ایرانیها وانسانهایی که به انسانیت معتقدند.فرزند لرستان.خرم اباد

ناشناس :

سلام ،من لرستانی هستم از نژاد کلهر؛تاریخ را که مطالعه کرده ام ،به این نتیجه رسیده ام که نام ایران از کلمه ی اریا گرفته شده است و تمامی اقوام اریایی از قبیل کرد و لر واذری ومازنی وگیلک و فارس همگی اریایی واز نژاد اریا هستیم و در کجای عالم باشیم متعلق به نژاد اریایی هستیم و همدیگر را دوست داریم ،بی اختیار احساس ارامش در کنار هم داریم ،لذا مناطق جغرافیایی که قرار داربم در گویش ما تاثیر گذاشته است ،مثلا کسانی که در مجاورت اعراب قرار دارند حروف حلقی مانند را مانند اعراب تلغط میکنند ،این مورد باعث تغیبر در گویش ها در مناطق دیگر نیز شده است مثل همجوار بودن با ترکها یا عربها ،این عوامل باعث تغییر در زبانهای ایرانیان شده است ،صمنا به قول تاریخ نویسان اقوام اذری نیر ایرانی اصیل و اریابی هستند وبا ترکها هم نژاد نیستند ،اما ما همه در کنار هم وبرای ایران سربلند برادر هستیم ،همچنانکه یک ایرانی مهاجر در دورترین جای دنیا بطور مسالمت امیز زندگی میکند ما هم مبتوانیم هر قومی را در کنار خودمان وزیر پرچم خودمان در اغوش بگیریم و زندگی کنبم ،با احترام به همه ی نطرات ودیدگاه ها(بهاروند ،ایل کلهر در لرستان )

ناشناس :

با سلام من يك ايرانيم مادرم ترك و پدرم كرد است و هر دو با زبان مادريشان صحبت ميكنن اما هميشه به من ميگفتن كه پسرم ما ايرانى هستم و افتخار ميكنيم به ايرانى بودن خودمان من هم به زبان فارسى و لهجه لرى علاقه دارم و با لهجه لرى صحبت ميكنم و عاشقشم.اره روله

2
1
ناشناس :

من کرد هستم و متولد و ساکن مهاباد
کردها هشت شاخه زبانی دارند
کرمانجی-بادینی-جلالی-سورانی-کلهری-اورامی-گورانی‌و۰۰۰
و جزو زبانهای هندو اروپایی میباشد که از هندوستان تا شمال آفریقا را پوشش میدهد در طول تاریخ کردها هیچ‌گاه از مذهب برای رسیدن برای دسترسی به اهداف سیاسی خود استفاده نکرده این بدان معناست که دروغ و ریا رو کمتر داشته‌اند حتی در میان سیاستمدارانشان
اولین حکومت در ایران و قدرتمندترین نیروی نظامی برای اولین بار در جهان توسط کردها( مادها) به مدت ۱۵۶ سال حدود ۲۷۰۰ سال پیش پایه‌گذراری شد
کردها و لرها از اصیل‌ترین نژادهای ایرانند
زبان کردی پرمحتوا و کامل میباشد و تقریبا بدون آغشتگی با زبان عربی میباشد-که متاسفانه زبان فارسی نیمی از گویشش را عربی پوشانده است
مرگ بر تبعیض-درود بر انسانیت
به امید روزی که همه ما دین و مذهب را مقام و جایگاه اجتماعی اشخاص ندانیم

m :

اگر نقشه سندیت ندارد اشتباه می کنی انرا به نوشته ات الصاق می کنی داخل مطلبت ه بافته ای بماند…

فرزاد ع :

آفرین به نویسنده گرامی که منصفانه و بدون جانبداری مطلبی روان و روشنگرانه ارائه داده. درود برشما

ناشناس :

هر چهار قسمت کردستان جز ایران است و کردها خود را کرد وایرانی میدانن

2
1