باج‌خواهی جدید شورای انتقالی جنوب از منصورهادی و عربستان سعودی

پنجشنبه ۱۳ خرداد ۰۰ - ۱۱:۵۹
https://iswnews.com/?p=47756

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری تحولات جهان اسلام؛ شورای انتقالی جنوب یمن خواستار جلوگیری از وقوع تنش جدید و عقب‌نشینی نیروهای منصورهادی از استان‌های شبوه و حضرموت شد.

براساس اظهارات “احمد سعید بن بریک” رئیس جمعیت ملی‌گرایان (از گروه‌های متحد شورای انتقالی جنوب)، اگر نیروهای منصورهادی از استان‌های شبوه و حضرموت عقب نشینی نکنند جنوبی‌ها درباره مسائل جدید که اخیرا تحت عنوان مذاکرات “ریاض ۳” مطرح شده است، هیچ گفتگویی نخواهند کرد.
وی همچنین گفت هیات مذاکرات شورای انتقالی جنوب از عربستان سعودی خواستار بازگشت هیات دولت به عدن و همچنین اجرای مفاد باقیمانده توافق قبلی نظیر “تامین نیازهای مالی” و “خدمات درمانی” و… به نیروهای جنوبی شده است.

شایان ذکر است اولین نسخه از توافق جنوبی‌ها و طرفداران منصورهادی در سال ۲۰۱۹ میلادی در ریاض پایتخت عربستان سعودی صورت گرفت که به همین علت به “توافقنانه ریاض” شهرت یافت. اما اختلافات دو طرف همچنان باقی ماند و پس از چند ماه درگیری مسلحانه میان این دو جناح، امارات از جنوبی‌ها حمایت ویژه‌ای بعمل آورد و این موضوع منجر به شکست نیروهای منصورهادی در عدن و سایر نقاط جنوبی کشور یمن شد. در پی این شکست دولت مستعفی تن به توافق دیگری در سال ۲۰۲۰ میلادی داد که به توافق ریاض ۲ مشهور شد و یکی از نتایج آن تشکیل دولت مشترک میان دو جریان است. اما جنوبی‌ها در راستای طرح تجزیه یمن به دو قسمت شمالی و جنوبی مجددا خواسته‌های خود را فراتر برده‌اند.

به اشتراک بگذارید:
دیدگاه
  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات در تحولات جهان اسلام