موضع شورای عالی سیاسی یمن در خصوص مذاکرات عمان چیست؟

پنجشنبه ۲۰ خرداد ۰۰ - ۱۱:۴۵
https://iswnews.com/?p=48233

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری تحولات جهان اسلام؛ شورای عالی سیاسی یمن از مذاکرات اخیر استقبال کرده و بر رفع محاصره و پایان تجاوز خارجی به یمن تاکید کرد.

روز گذشته شورای عالی سیاسی یمن با انتشار بیانیه‌ای از تلاش‌ها برای کاهش رنج مردم یمن استقبال کرد و بر رفع محاصره و بازگشایی فرودگاه‌ها و بنادر یمن بدون محدودیت تاکید کرد.
این شورا همچنین رفع محاصره، توقف حملات ائتلاف سعودی و عدم مداخله در روند داخلی یمن را اساس مواضع خود در مذاکرات عنوان کرده است و بر تحقق ابراز امیدواری کرده است.

مذاکرات اخیر یمن با سفر هیات اعزامی از پادشاهی عمان وارد مرحله جدیدی شد و گفته می‌شود عمان پیشنهادات جدیدی را که مورد اتفاق انصارالله است، مطرح کرده و برای اجرای آنها تضمین‌هایی را ارائه کرده است. در بیانیه‌ی شورای عالی سیاسی نیز به مورد جدیدی اشاره شده است که راه را برای ادامه مذاکرات باز گذاشته است و آن “عدم مداخله خارجی در روند داخلی یمن” است. این اصل بدین معناست که انصارالله طرح‌های پیشین شورای خلیج فارس و آمریکا برای تشکیل حکومت آینده یمن را که بر مبنای فدرالیسم و مقدمه تجزیه یمن است را قبول ندارد.
توقف حملات ائتلاف سعودی، رفع محاصره و بازگشایی فرودگاه صنعاء و بندر الحدیده در مقابل توقف عملیات آزادسازی مأرب و حملات موشکی و پهپادی از سوی انصارالله حتی اگر محدودیت‌های جزئی بر فرودگاه صنعاء و بندر الحدیده شامل شود، یک پیروزی بزرگ برای انصارالله است. چرا که هدف ائتلاف تحقق نیافته و انصارالله علاوه بر رفع محاصره و… توانسته قدرت سیاسی خود را به تثبیت برساند.

پی‌نوشت: پس از خیانت دولت منصورهادی، انصارالله و حزب کنگره مردمی در تاریخ ۲۸ جولای ۲۰۱۶ (مصادف با ۷ مرداد ۹۵) طی جلسه ای “شورای عالی سیاسی یمن” متشکل از ده نفر از اعضای سیاسی یمن را تشکیل دادند.
ریاست این شورا را ابتدا “محمد علی الحوثی” و سپس شهید “صالح الصماد” به عهده داشت و پس از شهادت وی “مهدی المشاط” به این مقام منصوب شد. این مقام هم‌طراز با مقام ریاست جمهوری است و اختیارات کلی یک رئیس‌جمهور برای رئیس شورای عالی سیاسی در نظر گرفته شده است.

به اشتراک بگذارید:
دیدگاه
  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات در تحولات جهان اسلام