بحران دوباره در ارمنستان

جمعه ۴ تیر ۰۰ - ۰۱:۳۸
https://iswnews.com/?p=48906

انتخابات زودهنگام پارلمانی ارمنستان روز یکشنبه ۳۰ خرداد با حاشیه های فروانی به پایان رسید و حزب گام من به رهبری نیکول ووای پاشینیان با کسب ۵۳ و ۹ دهم درصد پیروز انتخابات شد.

ائتلاف ارمنستان متشکل از حزب پیمان مدنی (داشناکسوتیون) روبرت کوچاریان و حزب تولد دوباره  لئون تر پتروسیان نیز با ۲۱ و ۴ دهم درصد رتبه دوم را کسب کرده است.

ائتلاف شرافت دام سرژ سرکیسیان نیز با کسب ۷ درصد جایگاه سومی را تصاحب کرده است. ائتلاف ارمنستان سعادتمند گاگیگ شاروکیان نیز به ۴ درصد در رتبه چهارم قرار دارد.

 پارلمان ارمنستان ۱۳۲ کرسی نمایندگی دارد که ۲۱ حزب و ۴ فراکسیون در این انتخابات شرکت کرده اند. ائتلاف ها برای کسب کرسی به ۷ درصد آرا و احزاب به ۴ درصد نیازمند هستند.

 تعداد واجدین شرایط رای گیری در ارمنستان ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر بوده که ۵۰درصد این تعداد در ۲ هزار و ۸ حوزه رای گیری حاضر شده اند.

روبرت کوچاریان اصلی ترین مخالف پاشینیان از تقلب گسترده و سازمان یافته در انتخابات خبر داده است. وی اعلام کرده تا رسیدگی به این موارد نتایج انتخابات را نمی‌پذیرد. شعار وی بیرون کردن بنیاد آمریکایی جورج سوروس و تعطیلی سازمان های مردم نهاد مرتبط با این بنیاد، ممانعت از واگذاری کریدور زنگه زور، بازسازی ارتش و بازپس گیری اراضی تخلیه شده قره باغ و احیای اقتصاد این کشور است.

پاشینیان نیز انتخابات اخیر را انقلاب فولادی مردم در برابر مخالفان خود توصیف کرده و از مخالفان به عنوان افراد فاسد نام برده است.

 بنابراعلام دادستانی کل این کشور ۳۱۶ فقره گزارش تخلف به این سازمان قضایی ارسال شده و ۶ پرونده رشوه خواری در انتخابات نیز تشکیل شده است. هییت های هشتگانه بین المللی بر انتخابات این کشور نظارت کرده اند که شورای امنیت و همکاری اروپا از جمله آنها است.

انتخابات زودرس ارمنستان به دنبال بحران سیاسی حاصل از شکست در جنگ ۴۴ روزه قره باغ در سال ۲۰۲۰ برگزار شده است. مخالفان نخست وزیر و بخشی از ارتش ارمنستان پاشینیان را مسوول این وضع می‌دانند.

به اشتراک بگذارید:
دیدگاه
  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  1. ... گفت:

    سلام.به نظر میرسه،شخصیت مخالف،اقایی نخست وزیر، بیشتر به همون نظام سرمایه داری و امریکا و غربی و ترکیه وصل باشه.چرا که رژیم باکو و لائیک و سکولار ها و قوم گرها! بشدت لحظه شماری میکن،که بهانه ای دستشون بیاد،بتون بخشی از خاک ارمنستان رو به خاک خود الحاق کنند و نقشه ها امریکا و غرب رو ضد ایران رو در شمال اجراء کنند. قاعدتا بعد از تصرف خاک ارمنستان،به سراغ خاک ایران هم خواهند امد. چرا که نقشه کاملا واضحه، امریکا و اسرائیل می خوان،کشوری جعلی اذربایجان بزرگ رو بسازن! (به همراه کردستان بزرگ! یا اهواز یا بلوچستان یا …!).
    از اون طرف رئیس جمهوری دائمی(!)رژیم باکو،اظهار میکند،روابط ایران و ما در بالاترین حد ممکن است!(چرا که برای پیش برد اهداف خود بشدت نیاز دارد فعلا با پنبه سر ببرد !) و البته ایشان! نمی گویید اگر روابط در بالاترین حد ممکن است! تکفیری ها و اسرائیلی ها و امریکایی ها و .. اونجا با شما چه کار میکنند!

    در هر صورت نخست وزیر فعلی هم سرکار بماند،بازهم انها به دنبال نقشه هستن،که هر چه زودتر نخجوان به خود وصل کنند و ترکیه ژاندارم امریکاو غرب در منطقه نیز بعد از سوریه و عراق و باکو و لیبی و .. به کشورهای دیگر منطقه هم حضور پیدا کند و برنامه های جهان غرب و نظام سرمایه داری رو بخصوص در زمینه ایران را اجراء کند و به کنترول جهان به پردازنند.

تبلیغات در تحولات جهان اسلام