فرصت طلبی رسانه های ضد ایرانی از انفجار طبیعی در آذربایجان + ویدیو

سه شنبه ۱۵ تیر ۰۰ - ۱۱:۱۷
https://iswnews.com/?p=49595

انفجار بزرگ شبانه در دریای کاسپین و شعله حاصل از این انفجار در سطح دریا آسمان باکو پایتخت آذربایجان را روشن کرد. بنا به گزارش خبرگزاری آپا این انفجار ساعت ۲۱ و ۵۰ دقیقه به وقت باکو (ساعت۲۲ و ۲۰ به وقت تهران) رخ داده است. نور حاصل از آن به قدری زیاد بود که مردم شهرهای لنکران، رایون جلیل آباد در نزدیکی مرز مغان نیز شعله های آن را مشاهده کردند. مردم شهرهای آستارای دو طرف مرز ایران و آذربایجان نیز این واقعه را دیده‌اند.

شایعاتی در ساعتهای اولیه مبنی بر سبب انفجار سکوی نفت و گاز آذربایجان در میدان گازی امید (دومین میدان گازی آذربایجان) منتشر شد و برخی رسانه های آذربایجانی ضد ایران نیز از دخالت ایران در این مورد خبر دادند. این رسانه ها انفجار را واکنش ایران به برگزاری مانور تامین امنیت بنادر و سکوهای نفتی توسط نیروی دریایی آذربایجان توصیف کردند.

اما ابراهیم احمداف سخنگوی شرکت نفت دولتی سوکار آذربایجان ساعتی بعد، هر گونه حادثه در تاسیسات دریایی استخراج گاز و نفت این کشور را رد کرد.
وی همچنین اعلام کرد که محل انفجار با میدان گازی امید حدود ۱۲ کیلومتر فاصله دارد. بررسی های وزارت حالت فوق العاده و وزارت محیط زیست و منابع طبیعی نشان داده که پدیده گل فشان در فاصله ۷۰ کیلومتری جنوب باکو، نزدیکی شهرک الت آبشرون بولگه‌سی و عمق دریا رخ داده است.
تصاویر هوایی گروه تجسسی وزارت حالت فوق العاده نیز نشان می‌دهد که نشتی گاز همچنان ادامه دارد و این مکان به شکل خفیف همچنان می‌سوزد. و مقدار زیادی گل و سنگ در سطح دریا منتشر شده و یک جزیره در نزدیکی سواحل شکل گرفته است.
فوران گاز مخازن خشکی دریایی در جمهوری آذربایجان از شهری مرزی آستارا این کشور تا جنوب باکو گزارش می‌شود. چشمه های یانار بولاغ و یانار داغ حاصل از فوران گاز جمله جاذبه جاذبه های گردشگری این کشور قفقاز جنوبی است.

به اشتراک بگذارید:
دیدگاه
  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات در تحولات جهان اسلام