نشست نمایندگان دولت افغانستان و طالبان به میزبانی ایران

چهارشنبه ۱۶ تیر ۰۰ - ۱۳:۵۹
https://iswnews.com/?p=49703

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری تحولات جهان اسلام؛ نشست مشترک هیات مذاکرات دولت افغانستان و طالبان با میانجیگری ایران در مقر وزارت خارجه در تهران برگزار شد.

در این نشست که با سخنرانی “محمدجواد ظریف” وزیر خارجه ایران آغاز شد، نمایندگان دولت افغانستان و جنبش طالبان در خصوص مسائل مهاجرین و تحولات اخیر افغانستان گفتگو کردند.
در این نشست چهار هیأت افغان شامل هیأت کمیسیون فرهنگی پارلمان افغانستان، هیأت عالی‌رتبه سیاسی طالبان، هیأت عالی‌رتبه سیاسی جمهوریت و هیأت عالی ناظر بر روند تثبیت هویت اتباع حضور دارند.

این نشست از دو جهت قابل اهمیت است: ۱- ترکیب هیات سیاسی دولت متشکل از اقوام مختلف افغانستان است که گویای توجه و تمایل جریان‌های افغانستان برای تحقق صلح است.
۲- حضور هیات طالبان در مذاکرات با دولت و جریان‌های مختلف افغانستان که پس از به بن‌بست خوردن مذاکرات در قطر، به نشست ترکیه و دعوت اردوغان نیز پاسخ منفی داده بودند.

پی‌نوشت: آغاز این نشست گام خوبی برای میانجی‌گری ایران در جنگ داخلی افغانستان است و دیپلماسی فعال ایران می‌تواند مسائل پیچیده این کشور را حل کند. بی‌شک تداوم جنگ در افغانستان تبعات منفی بسیاری برای ایران به دنبال دارد و به مراتب صلح در این کشور منافع بسیار گسترده‌تری دارد که در مطالب گذشته ما اشاره شده است. بنابراین این تحلیل که جنگ در افغانستان به نفع ایران است، گفتاری غلط است.

به اشتراک بگذارید:
دیدگاه
  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات در تحولات جهان اسلام