ماجرای استقرار نظامیان ترکیه‌ای در فرودگاه کابل چیست؟

یکشنبه 20 تیر 00 - 00:26
https://iswnews.com/?p=49949

فرودگاه بین‌المللی کابل، آخرین ایستگاه و پایگاه نظامیان خارجی در افغانستان است و تداوم حضور ترکیه برای کنترل و تأمین امنیت آن از این منظر مهم شده است.

طبق اظهارات “خلوصی آکار” وزیر دفاع ترکیه، این فرودگاه طی شش سال اخیر در کنترل نظامیان ترکیه قرار داشته است و موضوع اصلی مذاکرات اخیر آمریکا و ترکیه در خصوص افغانستان، تداوم حضور آنها در فرودگاه کابل است.

آمریکا اهمیت فرودگاه کابل را در حفظ فعالیت سفارت‌های خارجی از جمله سفارت خود می‌داند. استقرار نظامیان ترکیه‌ای نیز برای تامین امنیت مسیرهای مابین این نقاط و مناطق اطراف فرودگاه انجام خواهد گرفت.
از جزئیات و افزایش تعداد نظامیان ترکیه‌ای اطلاعاتی منتشر نشده است، اما برخی مقامات آمریکایی اظهار داشته‌اند که مقامات وزارت دفاع این کشور خواستار استقرار ۶۰۰ تا ۱۰۰۰ نفر نظامی ترکیه در فرودگاه کابل شده است. همچنین گفته می‌شود که کلیات این موضوع با ترکیه و دولت افغانستان مطرح و نهایی شده و در هفته‌های آتی به اجرا خواهد رسید.

دولت افغانستان نیز از استقرار نظامیان ترکیه‌ای در فرودگاه کابل استقبال کرده است، اما طالبان حضور نظامیان خارجی از جمله ترکیه را غیر قابل قبول خوانده است.

فرودگاه بین‌المللی کابل یا نام دیگر “حامد کرزی”، در واقع یک پایگاه هوایی مجهز است که علاوه بر اینکه قادر به اسکان بیش از صد فروند هواپیما در درون خود است، دارای مجموعه وسیعی از پایگاه‌های نظامی و اطلاعاتی آمریکا و ناتو است. این فرودگاه در سال ۱۹۶۰ میلادی توسط شوروی ساخته شده و در طول بیست سال اخیر توسط آمریکا و با بودجه ژاپن و ناتو توسعه داده شده است.
فرودگاه کابل آخرین نقطه حضور نیروهای خارجی در افغانستان است و افزایش تعداد نظامیان ترکیه در آنجا پوششی برای حفظ منافع و فعالیت‌های اطلاعاتی و امنیتی آمریکا در افغانستان است.

به اشتراک بگذارید:
دیدگاه
  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات در تحولات جهان اسلام