آخرین وضعیت جبهه قندهار، ۲۴ تیر ۱۴۰۰

پنجشنبه ۲۴ تیر ۰۰ - ۲۲:۴۶
https://iswnews.com/?p=50185

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری تحولات جهان اسلام؛ درگیری ارتش افغانستان و طالبان در سه محور شمال، غرب و جنوب شهر قندهار به طور سنگین جریان دارد.

پس از چند روز درگیری سنگین در جبهات ارغنداب، پساب، دند و چینه، مسلحین طالبان موفق به سیطره بر مرکز شهرستان ارغنداب در حومه‌ی شهر قندهار شدند.
در پی افزایش احتمال سقوط شهر قندهار و حملات هدفمند طالبان به سمت زندان این شهر، دولت اقدام به جابجایی ۲۴۰ نفر از زندانیان به کابل کرده است.

در جنوب این استان نیز طالبان اخیرا شهر اسپین بولدک و گذرگاه مرزی این شهر با پاکستان را به تصرف خود درآورده است و هم اکنون درگیری‌ها به جاده منتهی به شهر قندهار منتقل شده است. ارتش افغانستان نیز از آمادگی برای بازپسگیری اسپین بولدک خبر داده است، اما با توجه به ادعاها و بهانه‌های گذشته ارتش و بی نتیجه ماندن حملات آنها می‌توان گفت که ارتش افغانستان فعلا توان بازپسگیری گسترده مناطق از دست رفته را ندارد.
در این راستا “امرالله صالح” معاون اول رئیس‌جمهور افغانستان گفته است که ارتش پاکستان رسما به افغانستان خبر داده است که هرگونه تلاش نظامی افغانستان برای سیطره مجدد بر گذرگاه اسپین بولدک، با واکنش نیروی هوایی پاکستان همراه خواهد بود.

با توجه به وضعیت محاصره‌ی زمینی قندهار و عدم آمادگی ارتش برای مقابله با جنگ شهری و حملات انتحاری و… می‌توان گفت در صورت حمله جدی طالبان به شهر قندهار، ارتش بازنده قطعی این نبرد خواهد بود. علیرغم این برتری نظامی، طالبان به لحاظ استعداد نیروی انسانی و ذخایر تسلیحاتی در تنگنا قرار دارد و گواه آن حملات مکرر به زندان‌ها در (بادغیس و قندهار) برای آزادسازی جنگجویان قدیمی و حمله به پایگاه‌ها برای جمع آوری تسلیحات و… می‌باشد.

توضیحات نقشه: رنگ خاکستری = طالبان، رنگ قرمز = ارتش افغانستان، رنگ زرد = مناطق تحت درگیری

به اشتراک بگذارید:
دیدگاه
  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات در تحولات جهان اسلام