سفر هیئت پارلمانی آذربایجان به قبرس شمالی

یکشنبه ۳ مرداد ۰۰ - ۰۰:۰۳
https://iswnews.com/?p=50546

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری “تحولات جهان اسلام” هیات پارلمانی جمهوری آذربایجان شنبه ۲۶ تیر ضمن سفر به قبرس شمالی با رئیس جمهور، رئیس مجلس و سایر مقامات این جمهوری خودخوانده دیدار کردند.

این نخستین سفر رسمی یک هیئت جمهوری آذربایجان به قبرس شمالی است.

صمد سعید اف رئیس کمیسیون روابط بین المللی و بین المجالس مجلس جمهوری آذربایجان و رئیس این هیئت حمایت جمهوری آذربایجان از جمهوری خودخوانده قبرس شمالی را اعلام کرده است.

شبکه تی آر تی ترکیه در تشریح این خبر نوشته است:
هیئت از سوی ارسین تاتار رئیس جمهور، اوندر سناراوغلو رئیس مجلس جمهوریت و ارسان سانر نخست‌وزیر جمهوری ترک قبرس شمالی بحضور پذیرفته شد.

براساس اطلاعیه ریاست جمهوری این کشور، تاتار اظهار داشت، در درد و رنج شما سهیم هستیم. صمد سعیداف رئیس هیئت آذربایجان نیز با بیان اینکه، قدرت ترکیه، قدرت آذریایجان جمهوری ترک قبرس شمالی است، اتحاد جهان ترک را آرزو کرد.

وی در خلال دیدار هیئت با سناراوغلو رئیس مجلس جمهوریت با اشاره براینکه، ما یک ملت و دو دولت بوده و دولت سوم نیز دیگر اینجا است، اظهار داشت، امروز با قدرت ترکیه و آذربایجان قدرتمند شده و با دست‌یابی جمهوری ترک قبرس شمالی به قدرت نیز جهان ترک قدرتمند خواهد شد.

نماینده مجلس آذربایجان در دیدار هیئت با سانر نخست‌وزیر نیز گفت، در شورای اروپا از حقوق جمهوری ترک قبرس شمالی و عدالت دفاع خواهیم کرد.

جمهوری ترک قبرس یا قبرس شمالی پس از درگیری میان ترکها و اکثریت یونانی قبرس با حمله نظامی ارتش ترکیه در ژوئیه ۱۹۷۴ از دولت مرکزی اعلام استقلال کرده است. این منطقه تنها از سوی ترکیه به رسمیت شناخته شده و وضعیتی همانند قره باغ کوهستانی دارد.

به اشتراک بگذارید:
دیدگاه
 • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. ... گفت:

  سلام.خوبه که هر روز دارن نقاب خودشون رو کنار میزارن! جالب که برای عکس کار! حتا اسم اسلام رو هم نیاورده! البته همه اینا خوبه.منافق بازی،بازی بدی! نشان بدهید که چه تفکرات پوسیده و درب داغون متعلق به قبل از ۱۴۰۰ سال پیش دارید!
  آیا از سرنوشت،همین کشور عثمانی با خبر نشدید؟! تازه اون با اون همه مثلا بزرگی(اندازه)! به اسم اسلام بود !(و به اون خاری نابودشد) دیگه وای به هر حال شما که اسم قوم و قبلیه که البته نیستید! رو اورد!(اذری ایرانی،چه ارتباطی با ترک انوری دارد! خدا داند!)
  جناب رژیم باکو،مطمعا باشید،در طول کل تاریخ بشریت! هرکس از راه خدا جدا شد،سرنوشت جزء نابودی نداشته و نخواهد داشت! شک نکنید و یقین داشته باشید! سرنوشت قوم کافر و منافق جزء رسوایی و نابودی در هر دو دنیا نیست..!

 2. حنیف گفت:

  پان‌ترک‌ها قطعا از پان‌عرب‌ها خطرناک‌تر و بی‌شعورتر هستند.

تبلیغات در تحولات جهان اسلام