درگیری ارتش سوریه و مسلحین در محله درعا البلد در جنوب سوریه

چهارشنبه ۶ مرداد ۰۰ - ۱۷:۵۹
https://iswnews.com/?p=50770

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری تحولات جهان اسلام؛ پس از پافشاری مسلحین درعا جهت عدم تحویل سلاح های خود به ارتش سوریه و جلوگیری از ایجاد سه نقطه نظامی ارتش در محله درعا البلد، از روز گذشته درگیری‌های شدید میان مسلحین حاضر در این محله با ارتش سوریه آغاز شده است.

محله درعا البلد از حدود یک ماه گذشته در محاصره ارتش سوریه قرار دارد و پس از توافق صورت گرفته در دوم مرداد ماه بین کمیته مرکزی درعا البلد و ارتش سوریه جهت رفع محاصره محله درعا البلد و عدم حمله ارتش به این محله، برخی شروط ارتش سوریه مورد تایید اعضای مسلحین نبود و اجرایی نشد. از این رو از روز گذشته درگیری‌هایی میان طرفین آغاز شده است. نیروهای لشکر چهارم ارتش سوریه چند منزل در جنوب و شرق درعا البلد را بازرسی کرده و حین انجام بازرسی از سوی افراد مسلح ناشناس هدف قرار گرفتند. رسانه‌های نزدیک به مسلحین نیز با انتشار ویدویی از درگیری با ارتش سوریه در این محله خبر داده‌اند.

اخبار درگیری در محله درعا البلد در شهر درعا در صورتی مخابره می‌شود که گفته‌ می‌شود ارتش سوریه طی سلسه جلساتی با کمیته مرکزی درعا البلد وابسته به مسلحین حاضر در این محله با شروط زیر به توافق رسیده است:

– تحویل سلاح‌های انفرادی و سنگین مسلحین.

– ورود کمیته مصالحه با همراهی کمیته مرکزی درعا البلد.

– ورود نیروهای امنیتی به سه پایگاه از قبل تعیین شده (مکان این پایگاه‌ها نامشخص می‌باشد).

– عقب‌نشینی نیروهای ارتش سوریه به پایگاه‌های خود و بازگشایی مسیرهای محله درعا البلد.

ارتش سوریه با پیش‌بینی اقدامات مسلحین، از چند روز قبل تا کنون اقدام به ارسال تجهیزات و نیروهای کمکی به درعا کرده است تا در صورت بروز درگیری، شرایط پشتیبانی لازم از یگان‌های ارتش سوری مستقر در حومه این محله وجود داشته باشد.
بر اساس آخرین اطلاعات، نیروهای اعزامی ارتش سوریه به درعا در مناطق المنشیه، الضاحیه، زندان غرز، ورزشگاه البلدی مستقر شده‌اند. یکی از رسانه‌های نزدیک به مسلحین نیز در این خصوص گفت: نیروهای دولتی صبح روز شنبه تجهیزات نظامی و ۳۰۰ نیرو از حومه شرقی درعا به شهر درعا منتقل کردند.

در حال حاضر، نیروهای ارتش سوریه در حومه این محله مستقر شده‌اند و از روز گذشته تا کنون درگیری‌ها بصورت پراکنده همچنان ادامه دارد. برخی از ساکنان محله درعا البلد نیز جهت حفظ جان خود به مناطق تحت تسلط ارتش سوریه پناه برده‌اند.

آخرین عملیات نظامی ارتش سوریه در این منطقه مربوط به سال ۱۳۹۷ است. ارتش سوریه از یکم تیرماه ۱۳۹۷ عملیاتی را در جنوب سوریه آغاز کرد و در طول ۴۱ روز تمامی مناطق تحت اشغال در استان های درعا و قنیطره را بطور کامل از دست گروه های مختلف مسلح آزاد کرد. در ۲۴ تیر ۱۳۹۷ نیز پس از توافق مصالحه بین مسلحین و ارتش سوریه، عملیات خروج مسلحین و خانواده‌های آنان از منطقه “درعا البلد” آغاز شد و مسلحین، سلاح‌ها و ادوات نظامی سنگین را به ارتش سوریه تحویل دادند. با این وجود، تاکنون تعدادی از مناطق بصورت مصالحه در کنترل مسلحین قرار دارد و این منطقه بصورت دوره ای شاهد درگیریهای پراکنده بین ارتش سوریه و مسلحین است.

استان درعا و به صورت ویژه شهر درعا بعنوان نماد انقلاب مسلحین سوریه محسوب می‌شد و حساسیت‌ها بر روی این شهر با وجود گذشت سال‌ها بسیار بالاست.

برای نمایش در اندازه اصلی کلیک کنید
به اشتراک بگذارید:
دیدگاه
  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات در تحولات جهان اسلام