آخرین اخبار از جبهه نیمروز، ۱۵ مرداد ۱۴۰۰

جمعه ۱۵ مرداد ۰۰ - ۱۷:۲۳
https://iswnews.com/?p=51371

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری تحولات جهان اسلام؛ شهر زرنج مرکز استان نیمروز به تصرف کامل مسلحین طالبان درآمد.

پس از سقوط پیاپی شهرستان‌های خاش و چخانسور در هفته‌های گذشته و همچنین سقوط شهرستان مرزی کنگ در روز گذشته به دست طالبان، شهر زرنج نیز در محاصره مسلحین این گروه قرار گرفت. در چنین شرایطی دولت مرکزی نیز دست خود برای پشتیبانی از نیروهای دولتی در این منطقه را بسته دید و در نهایت با فرار استاندار نیمروز و خروج نظامیان ارتش از زرنج، این شهر بدون درگیری خاصی به سیطره طالبان درآمد.

با رها کردن شهر توسط نیروهای دولتی، بخشی از مردم زرنج از شب گذشته به گذرگاه مرزی میلک آواره شده و وارد خاک ایران شده‌اند. در همین حال مرزبانی و نیروی انتظامی ایران از پناهجویان استقبال و پذیرایی کرده و امام جمعه و سرپرست فرمانداری شهرستان هیرمند با حضور در گذرگاه مرزی، ضمن اطمینان خاطر دادن در خصوص تامین امنیت مردم در زرنج، آنها را دعوت به آرامش و بازگشت به خانه‌های خود کردند.
در حال حاضر مسلحین طالبان در حال ورود و کنترل مناطق و اماکن دولتی و نظامی در شهر زرنج هستند. همچنین گفته می‌شود برخی گروه‌های طالبان برای مقابله با نیروهای دولتی به سمت شهرستان چهاربرجک در جنوب زرنج اعزام شده‌اند.

در مجموع شهر زرنج اولین مرکز استانی است که در جریان درگیری‌های اخیر افغانستان، به تصرف طالبان درمی‌آید و این موضوع برخلاف توافق طالبان با آمریکاست. چراکه به گفته‌ی “ذبیح الله مجاهد” سخنگوی طالبان “عدم حمله به مراکز استان‌ها” جزء مفاد توافق آمریکا و طالبان بوده است. البته طالبان این را هم عنوان کرده‌اند که حملات اخیرشان به مراکز استان‌ها، به دلیل عدم پایبندی آمریکا به تعهداتش در عدم حمله به مواضع طالبان و پشتیبانی هوایی از دولت مرکزی است.

فرار نیروهای دولتی افغانستان به سمت گذرگاه میلک در مرز با ایران پس از حمله طالبان به شهر زرنج

گفته می‌شود نیروهای دولتی به همراه سلاح و خودروهای نظامی خود به داخل خاک ایران عقب نشینی کرده و پس از تسلیم کردن این تجهیزات به مرزبانی ایران در امان قرار گرفته‌اند. ایران نظامیان فراری افغانستان را از طریق پروازهای هوایی به شهر کابل منتقل می‌کند و این موضوع پیش از این نیز در جریان سقوط گذرگاه مرزی اسلام قلعه در استان هرات نیز رخ داده بود.

به اشتراک بگذارید:
دیدگاه
  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  1. ... گفت:

    سلام.امریکا و غرب از این کشور باید شرش رو کم کنه! اگر برن،مطمعا باشید،حجم مشکلات بسیار کمتر از این خواهد شد.!

تبلیغات در تحولات جهان اسلام