آخرین اخبار از جبهه جوزجان، ۱۶ مرداد ۱۴۰۰

شنبه ۱۶ مرداد ۰۰ - ۱۶:۱۷
https://iswnews.com/?p=51432

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری تحولات جهان اسلام؛ در ادامه حملات سنگین طالبان به مواضع نیروهای دولتی، شهر شبرغان مرکز استان جوزجان به تصرف این گروه درآمد.

طبق اظهارات “حلیمه صدف” نماینده جوزجان در مجلس افغانستان، تمام مناطق و اماکن دولتی شامل: مقر استانداری، مقر فرماندهی نیروهای امنیتی، پاسگاه‌های ارتش و خانه ژنرال دوستم در شهر شبرغان به دست مسلحین طالبان سقوط کرده است.

حمله طالبان از جهت جنوبی شهر شبرغان در تاریخ ۱۱ مرداد آغاز شد و در دو روز گذشته این درگیری‌ها به مناطق شهری رسید و در نهایت مقر استانداری و مناطق دولتی به تصرف طالبان درآمد.
در حال حاضر نیروهای دولتی و مسلحین تابع ژنرال دوستم به قرارگاه لوا در ابتدای جاده منتهی به خواجه دوکوه عقب نشینی کرده‌اند و در حال جابجایی هوایی به مزارشریف هستند. با توجه به شرایط موجود، توان عملیات بازپسگیری شهر وجود ندارد و احتمال سقوط شهرستان خواجه دوکوه و سایر مناطق باقیمانده تحت کنترل ارتش نیز بالاست.

در این راستا ژنرال دوستم که اخیرا از ترکیه به افغانستان بازگشته است، با اشرف غنی دیدار داشته و خواستار اعلام وضعیت نظامی در افغانستان و نشست فوری رهبران سیاسی شده است.
بنابر اظهارات سخنگوی حزب جنبش ملی اسلامی (تحت فرماندهی ژنرال عبدالرشید دوستم)، وی در این دیدار طرح امنیتی شمال افغانستان را برای اشرف غنی تشریح کرده و از وی خواسته است که به او اعتماد کند. از ماهیت و جزئیات طرح ژنرال دوستم تا این لحظه اطلاعاتی منتشر نشده است، اما احتمال مشارکت کشورهای خارجی در اجرای طرح امنیتی یادشده او وجود دارد.

به اشتراک بگذارید:
دیدگاه
  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات در تحولات جهان اسلام