آیا بحران سوخت در لبنان با کمک ایران پایان می‌یابد؟

 مصطفی پاکدل
نویسنده: مصطفی پاکدل
جمعه 29 مرداد 00 - 17:14
https://iswnews.com/?p=52624

سخنان سیدحسن در خصوص اعزام کشتی‌های نفتی ایرانی به لبنان جهت پایان دادن به بحران سوختی این کشور، واکنش‌های گسترده‌ای را در داخل و خارج لبنان برانگیخته است، تا جایی که آمریکایی ها و شرکت های غربی که تاکنون در حل بحران سوخت لبنان منفعل بودند؛ به یکباره از تامین سوخت برای لبنان و حل مشکل سوخت این کشور سخن به میان آورده اند!

روز گذشته سیدحسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله لبنان در سخرانی روز عاشورا اعلام کرد: به آمریکایی‌ها و اسرائیلی‌ها می‌گویم کشتی حامل سوخت که تا چند ساعت دیگر در ایران به آب انداخته می‌شود، از لحظه‌ی آغاز حرکتش بخشی از خاک لبنان خواهد بود.

سخنان سیدحسن که برای دشمنان مقاومت حائز اهمیت بوده و همیشه بطور زنده آن را تماشا می‌کنند باعث شد تا طرف‌های مختلف سیاسی در لبنان و بین‌الملل فکری به حال این موضوع کنند چون اگر بحران سوخت در لبنان با کمک ایران حل شود و باز هم همانند گذشته، مقاومت به داد مردم لبنان برسد و مشکل کمبود سوخت را برطرف سازد، غربی‌ها و جریان غرب‌زده‌ها در لبنان به شدت زیر سوال خواهند رفت. از طرفی دیگر، پروژه‌های ضد ایرانی و ضد مقاومت در لبنان با شکست مواجه خواهد شد زیرا مردم لبنان اقدامات دوستانه ایران را در عمل خواهند دید و تهی بودن وعده و وعیدهای طرف‌های غربی مشخص خواهد شد.

به همین دلیل پس از سخنرانی سیدحسن، سفیر آمریکا در لبنان سریعا اعلام کرد که لبنان نیازی به محموله سوختی ایران ندارد چرا که تانکرهای زیادی در انتظار تخلیه سوخت هستند!

دو شرکت توتال و کورال هم طی اقدامی شتاب‌زده اعلام کردند که منتظر محموله ‌های سوخت خود از خارج بوده و بزودی مشکل بنزین حل خواهد شد!

سعد الحریری نیز گفت: اعلام نصرالله درباره ورود کشتی های ایران به لبنان، این کشور را وارد درگیری‌های داخلی و خارجی می‌کند.
این واکنش‌ها، فشار طرف‌های غربی جهت لغو یا تاخیر در ارسال محموله سوختی ایران را نشان می‌دهد!

سوال اینجاست که بحران سوخت در لبنان مربوط به چند روز یا یک هفته و دو هفته اخیر نیست، اما چرا پس از سخنرانی سیدحسن نصرالله طرف‌های غربی به فکر مردم لبنان و حل بحران سوخت این کشور افتاده‌اند؟

علاوه بر این واکنش‌ها، عده‌ای در داخل ایران با جو سازی و شبهه‌افکنی در خصوص پرداخت هزینه محموله سوخت ایرانی مدعی شدند که این محموله به طور رایگان در اختیار لبنان قرار خواهد گرفت!
این ادعای خلاف واقع در حالی بیان شده است که به اذعان سیدحسن نصرالله، تجار شیعه لبنانی هزینه محموله سوختی را پرداخت کرده‌اند.

این درحالیست که بسیاری از مردم لبنان حتی جریان‌های مخالف مقاومت پس از اعلام خبر خرید سوخت از ایران توسط سیدحسن نصرالله از حزب‌الله تشکر کردند. کاربران لبنانی فضای مجازی نیز با انتشار پوسترها و تصاویری نمادین از کشتی ایرانی با هشتگ‌های #سفینهالوعدالصادق و #شکرا_ایران از این اقدام استقبال کرده و از حزب‌الله و ایران قدردانی کردند.

صهیونیست‌ها، سخنان سیدحسن مبنی بر اینکه کشتی ایرانی از لحظه‌ی آغاز حرکتش بخشی از خاک لبنان خواهد بود را سخنی بازدارنده و خط و نشان برای اسرائیل عنوان کردند که نشان دهنده گسترش توانمندی‌ها و افزایش قدرت حزب‌الله لبنان است.

این اقدام ایران بیانگر آن است که یک‌بار دیگر جمهوری اسلامی ایران در راستای کمک به مردم و دولت‌های منطقه قدم برداشته و بر خلاف طرف‌های غربی، در جهت ثبات و امنیت منطقه تصمیم می‌گیرد و می‌اندیشد.

به اشتراک بگذارید:
دیدگاه
 • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. محمد گفت:

  اگه واقعا پول بدن که خیلی خوب میشه

 2. علی اس اس گفت:

  بوی سوختن میاد

 3. علی گفت:

  آقا این چه مطلب جدیدی داشت؟!
  پاسخ تیتر در این مقاله به صورت علمی داده نشد.

 4. علی گفت:

  مردم منطقه باید از توطئه های صهیونیستی، عربی و امریکایی آگاه و مانع نفوذ و گسترش آنها شوند، به امید بیداری و اقدام ملتهای منطقه در جهت رشد و همبستگی بیشتر،

تبلیغات در تحولات جهان اسلام