رای دادگاه تیراندازی به استاندار گنجه آذربایجان صادر شد

چهارشنبه ۳ شهریور ۰۰ - ۱۲:۰۴
https://iswnews.com/?p=52837

رای جنجالی محاکمه متهمان سوقصد به استاندار سابق رایون گنجه جمهوری آذربایجان پس از ۴ سال در حالی صادر می‌شود که این پرونده تبعات مختلفی در داخل و خارج از این کشور داشته است. طی این حمله استاندار و پلیس محافظ وی مجروح شده و نیروهای امنیتی صفراوف را بلافاصله دستگیر و خلع سلاح کرده اند. دولت آذربایجان این حمله را تروریستی و سازماندهی شده خوانده و تلویحا مسوولیت آن را متوجه دولت جمهوری اسلامی ایران می‌داند. فعالان دینی و سیاسی آذربایجان این حکم را ظالمانه خوانده و خواستار رسیدگی عادلانه به موضوع دادرسی هستند.

دادگاه جرایم سازمان یافته جمهوری آذربایجان در باکو، دوشنبه ۲۵ مرداد (۱۶ آگوست ۲۰۲۱)  حکم افراد متهم به سوقصد بر ضد استاندار سابق رایون گنجه را پس از حدود ۴ سال صادر کرده است. طبق این حکم یونس صفراوف عامل تیراندازی به حبس ابد محکوم شده است. همچنین ۹ نفر دیگر متهم این پرونده امنیتی نیز باید مجازات زندان بلندمدت را به جرم همکاری با وی بگذرانند.

این دادگاه مجازات ۲۰ سال زندان را برای راسیم مصطفی اوف، عاکف علی اوف و ماهر (ماهیر) عزیزاوف در نظر گرفته است.

هاملت عبدالله اوف، فریدون زینال اوف، ووقار محمداوف و جیحون صلاح اوف نیز با حکم زندانی ۱۹ ساله روبرو شده اند.

دادگاه جعفر زال‌اوف و جیحون قربان اوف را نیز به ۱۸ سال زندان محکوم کرده است.

یونس صفراوف کیست؟

یونس صفراوف ۳۸ ساله شهروند جمهوری آذربایجان و فدراسیون روسیه است. وی ۱۸ سال پیش همراه با خانواده پدری به فدراسیون روسیه مهاجرت کرده و تابعیت این کشور را کسب کرده است.

صفراوف سال‌ها بعد به عنوان طلبه حوزه علمیه قم وارد ایران شده و دولت آذربایجان مدعی شده که وی عازم کشور سوریه شده و دوره آموزشی نظامی را در اردوگاه های آموزشی وابسته به نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گذرانده است.

یونس صفراوف

یونس صفراوف طی آخرین دفاعیه خود در دادگاه گفته است: المار ولی اوف فردی ستمگر و مورد حمایت قدرتمندان بوده است. وی به دلیل بی حرمتی به مقدسات شیعیان و ایجاد مزاحمت برای فعالان دینی مستحق مجازات بوده و هیچ رسیدگی به شکایت‌های مردم درباره اقدامات وی انجام نمی‌شد.

وی درباره نقش دیگر متهمان پرونده امنیتی می‌گوید: هیچ کدام از افراد محاکمه شده نقشی در این ماجرا نداشته اند و صرفا بخاطر اینکه فعال مذهبی هستند مورد محاکمه قرار می‌گیرند.

پلیس آذربایجان از ژانویه ۲۰۱۸ میلادی ۱۲ نفر را به اتهام همکاری و ۳۸ تن دیگر را به اتهام حمایت از اقدام یونس صفراوف دستگیر کرده بود.

ماجرای سو قصد به جان استاندار

بنابر گفته مسوولان امنیتی آذربایجان یونس صفراوف یک سال پیش سلاح کلت افسر پلیس گنجه را ربوده بود تا برای عملیات تیراندازی استفاده کند.

المار ولی اف ۵۸ ساله (در زمان حمله مسلحانه) استاندار سابق رایون گنجه سه شنبه ۳ جولای ۲۰۱۸ برابر با ۱۲ تیر ۱۳۹۷ در مقابل ساختمان استانداری از ناحیه سر و گردن هدف گلوله قرار گرفت. وی که به شدت زخمی شده بود برای درمان به فلسطین اشغالی (اسراییل) فرستاده شد. ولی اف به دلیل رویه ضد دینی بر علیه مسلمان و به ویژه شیعیان شناخته می‌شود. 

المار ولی اف استاندار سابق گنجه

استاندار گنجه طی دوره مسوولیت خود برپایی مراسم دینی و عزاداری اهل بیت از جمله محرم را تعطیل ‌کرده بود. خدمات دولتی آب آشامیدنی، آسفالت و بهداشت مردم این رایون طی دوره وی خوب نبوده و همواره نارضایتی از عملکرد وی در دومین شهر بزرگ آذربایجان و محل عبور ۳ خط لوله گاز و نفت و فیبرنوری آسیا اروپا مشاهده می‌شد.  وی در چنین شرایطی جشنواره شراب را با حضور تولیدکنندگان داخلی و خارجی برگزار می‌کرد. چنانکه گفته می‌شود وی با سفارت رژیم اسراییل در باکو رابطه دوستانه ای برقرار کرده بود.

مقام‌های امنیتی و وزارت خارجه وقت این کشور پس از سوقصد به جان یک مقام دولتی در جمهوری آذربایجان اتهاماتی به جمهوری اسلامی ایران و حزب اتحاد مسلمانان آذربایجان وارد کردند. آنها مدعی شدند که این اقدام هدفمند با تحریک ایران و به قصد برپایی حکومت اسلامی و ایجاد رعب و وحشت انجام شده است.

تبعات حمله مسلحانه

مردم گنجه از این اقدام ابراز شادمانی کردند. تصاویر منتشر شده شکنجه یونس صفراوف با صورتی کبود موجب خشم ساکنان گنجه شده تا جایی که چند صد نفر در مقابل استانداری تجمع کردند که به درگیری با پلیس منجر شد.

نتیجه این درگیری مرگ ۷ شهروند و ۲ نیروی پلیس ضدشورش بود و وزیر دفاع آذربایجان از آمادگی نیروی زمینی ارتش برای سرکوب معترضان خبر داد. طی این اعتراضات ۷۰ نفر دستگیر شدند. همچنین طی عملیات امنیتی پلیس آذربایجان سه شهروند این کشور نیز به ظن همکاری با یونس صفراوف کشته شدند. رشاد بالاکیشی اف اهل گنجه ۱۳ جولای در شهر شمکیر، سرخان آقاحسین اوغلو ۲۴ جولای در سومقاییت و فواد صمداوف ۲۸ جولای در ساموخ قربانی عملیات شدند و پلیس مدعی شد که اقدام به مقاومت مسلحانه در برابر پلیس کرده اند.

دولت آذربایجان ۱۰ روز پس از این حمله نیازی بایرام اف با رویکردی ملایم تر را به عنوان استاندار گنجه انتخاب کردند.

این نخستین حمله به یک مقام دولتی این کشور پس از سرکوب و دستگیری حزب اتحاد مسلمانان در سال ۱۳۹۵/ ۲۰۱۶ محسوب می‌شود. همچنین دولت آذربایجان نسبت به حضور اتباع خود در ایران و حوزه های علمیه حساس شده و کسانی که اطلاعاتی درباره حضورشان در سوریه منتشر شود را با اتهام جرایم تروریستی تحت تعقیب قضایی قرار می‌دهد.

به اشتراک بگذارید:
دیدگاه
 • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. علی اس اس گفت:

  سر قضیه اذربایجان که میشه این جماعت که هی میگن طالبان اینطور اونجور هی میپرن علیه طالبان میگن چرا سر ظلم این همه خیانت کثافت کار که رژیم کثیف باکو که واقعا مثل سگ اسرائیل لال مونی میگیرن جا های دیگه بلبل میشن رژیم باکو سال هاست داره مردم شیعه اونجا رو مورد اذار اذیت و بدتر داره اونا مجبور به تغییر مذهب میکنه والله این سگ اسرائیل از طالبان بدتر یعنی طالبان به این رژیم جعلی شرف داره تا این پانترک های باکو

 2. زیتونک گفت:

  لازم شد از زندان فراریش بدیم ….

 3. لاری گفت:

  نمیدونم چرا یاد تیم سید نواب صفوی افتادم

تبلیغات در تحولات جهان اسلام