سلاح‌های امارات چگونه اقتصاد یمن را تخریب می‌کند؟

چهارشنبه ۳ شهریور ۰۰ - ۱۴:۴۹
https://iswnews.com/?p=52845

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری تحولات جهان اسلام؛ انبار کردن تسلیحات نظامی و شیمیایی امارات در بندر المخاء منجر به تخریب مراودات اقتصادی و تجاری در سواحل غربی یمن شده است.

پس از اشغال سواحل غربی یمن توسط امارات در سال ۲۰۱۷ میلادی، انواع تجهیزات مختلف نظامی و مهمات انفجاری و… در پایگاه‌های امارات و شبه نظامیان تحت حمایتش از جمله پایگاه المخاء استقرار یافت. با افزایش حملات انصارالله به این پایگاه‌ها، امارات انبارهای تسلیحاتی خود را به بندر المخاء و مناطق غیرنظامی منتقل کرده است و پس از آن نیروهای مزدور به دستور امارات از همکاری با هیأت تحریم های سازمان ملل در خصوص بازرسی بندر المخاء خودداری کرده است.

طی روزهای گذشته هیأت نمایندگی سازمان ملل متحد به منطقه المخاء رفته‌اند تا وضعیت اقتصادی را، همان‌طور که نیروهای امارات و طارق صالح ادعای وخامت آن را می‌کنند، بررسی کرده و زمینه‌های ارسال کمک‌های بشردوستانه را فراهم کنند. این هیأت عنوان کرده است که بازدید از بندر تاریخی المخاء جهت اطمینان یافتن از ایمنی و دور ماندن سلاح و تجهیزات نظامی اماراتی از این مناطق است و این موضوع لازمه‌ی ارسال کمک‌های بشردوستانه است.

“عمر علی الشازلی” فرماندار مدیریت المخاء در استان تعز در این راستا اظهار داشت که در توافقنامه استکهلم تغییر مکان و واگذاری سه بندر الحدیده به نیروهای گارد ساحلی یمن توافق شده است، و این چیزی است که ارتش و کمیته‌های مردمی تا کنون اجرا کرده‌اند.
الشازلی خاطرنشان کرد که امتناع امارات متحده عربی و مزدورانش از همکاری با هیأت اعزامی سازمان ملل، این واقعیت را آشکار می‌کند که آنها انبارهای بندر المخاء را تبدیل به محلی برای ذخیره و انبار مواد منفجره و شیمیایی کرده‌اند و این موضوع تأثیر منفی‌ای بر مراودات تجاری و فعالیت‌های اقتصادی مردم در بندر المخاء گذاشته است.
الشازلی همچنین از بازرگانان یمنی در سراسر یمن خواست که با تبدیل بندر المخاء به انبار مواد منفجره و شیمیایی مقابله کنند؛ زیرا کشورهای متجاوز به دنبال آسیب رساندن به یمن هستند و به توافقنامه‌ها و قوانین بین المللی که تبدیل بنادر به پادگان نظامی را جرم تلقی می‌کند، پایبند نیستند.

گفتنی است که طبق توافق استکهلم، کنترل بنادر سواحل غربی یمن بایستی به نیروهای گارد ساحلی یمن واگذار شود و پس از آن جلوگیری از ورود مواد غذایی و تجاری به بنادر یمن غیرقانونی است. اما ائتلاف سعودی علیرغم بازرسی در دریا و اخذ مجوزهای لازم از سازمان ملل متحد، همچنان از ورود کشتی‌های حامل سوخت و کمک‌های بشردوستانه به بندر الحدیده ممانعت می‌کند.

گزارش از: زیاد الحسنی، خبرنگار شبکه العالم و تحولات جهان اسلام در غرب یمن

به اشتراک بگذارید:
دیدگاه
  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  1. علی اس اس گفت:

    حقوق بشر کجا والله اگه انصارالله یکبار اینطور کنه فقط انوقت دیدن داره که این کشور های مدافع حقوق حشر چه خودشون رو جر بدن که وای دنیا وا مصیبتا از این چرت پرت ها

تبلیغات در تحولات جهان اسلام