اخبار
نظرسنجى يكى از شبكه هاى محلى اقليم كردستان عراق در مورد استقلال این منطقه
اخبار, عراق, غرب آسیا 23 جولای 2017

در نظرسنجى شبكه كُرد زبان NRT كه در مورد همه پرسى استقلال اقليم كردستان از مخاطبان خود كرده بود، بعد از گذشت يك ماه كه از تاريخ ١٠/٦/٢٠١٧ تا ١٠/٧/٢٠١٧ به طول انجاميد، ١١٩ هزار نفر شركت كردند كه آراء صحيح به ٩٢ هزار و ٨٣ نفر رسيد. مخاطبان اين شبكه با سوال “راى شما […]

در نظرسنجى شبكه كُرد زبان NRT كه در مورد همه پرسى استقلال اقليم كردستان از مخاطبان خود كرده بود، بعد از گذشت يك ماه كه از تاريخ ١٠/٦/٢٠١٧ تا ١٠/٧/٢٠١٧ به طول انجاميد، ١١٩ هزار نفر شركت كردند كه آراء صحيح به ٩٢ هزار و ٨٣ نفر رسيد.

مخاطبان اين شبكه با سوال “راى شما در همه پرسى استقلال اقليم كردستان چه خواهد بود”، ٦١،٧٤٪‏ به نخير و ٣٨،٢٦٪‏ هم به بله براى استقلال اقليم كردستان عراق راى داده بودند.

اين شبكه كه شعار خود را “بى طرفى” ميداند، در چند سال فعاليت خود به دليل افشاگرى برخى از حقايق دچار مشكلات زيادى از جمله سوزاندن ساختمان ادارى خود شده بود.

به نظر ميرسد فشارهاى اقتصادى و سياسى داخلى و همچنين نداشتن برخى از مايحتاج هاى روز مره زندگى از جمله برق و آب در راى مردم تاثير گذاشته است كما اينكه هزاران نفر از مردم اقليم به همين دلايل مجبور به كوچ و ترك دسته جمعى منطقه شدند و تا امروز ادامه دارد.
به همين دليل سياستمداران اين اقليم بعد از اعلام تاريخ برگزارى همه پرسى سعى بر برطرف كردن اين مشكلات دارند تا حضور حداكثرى مردم را در ٢٥/٩/٢٠١٧ داشته باشند.

?و اما جدى بودن يا نبودن مقامات اقليم در اعلام استقلال

در حاليكه اقليم با مخالفت هاى آشكار كشورهاى اطراف همچون ايران و تركيه و دولت مركزى عراق با برگزارى اين همه پرسى و استقلال مواجه است، به نظر ميرسد در صورت اعلام استقلال به غير از ضرر و متشنج كردن منطقه فايده ى ديگر براى اقليم نخواهد داشت و به همين دليلى خيلى از كارشناسان هم بر اين باورند اقدامات مسوولين كُرد اقليم براى گرفتن امتيازات بيشتر ازدولت مركزى ميباشد، همان طور كه در سال هاى اول سقوط نظام بعث توانستند امتيازاتى را هم به دست بياورند.
در همين راستا يكى از سايت هاى عربى به نام “الخليج آنلاين” (https://goo.gl/QWJNt5) به نقل از یک مقام کُرد نزدیک به حزب اتحادیه میهنی کردستان عراق که نام وی را اعلام نکرده است مدعى شد: کُردهای عراق برای عقب نشینی از تصمیم استقلال خواسته‌های اقتصادی و سیاسی خود را در قالب ۹ شرط به دولت مرکزی عراق ارائه داده‌اند که اگر دولت مرکزی به آنها تن بدهد منطقه کردستان عراق در آینده نیز بخشی از خاک عراق خواهد ماند.

این ۹ شرط به گفته این منبع آگاه به شرح زیر است:

– رئیس جمهور شدن “مسعود بارزانی” رئیس منطقه کردستان عراق برای ۸ سال

– افزایش اختیارات ریاست جمهوری

– تخصیص بودجه به شهرداری اربیل پایتخت کردستان عراق معادل نیمی از آنچه به شهرداری بغداد اختصاص داده می‌شود.

– افزایش بودجه نیروی نظامی “پیشمرگه” های کردستان عراق تا جایی که این نیروها به بخشی اساسی از نیروهای مسلح عراق تبدیل شوند.

– افزایش بودجه عمومی کردستان عراق

– بازگشت “هوشیار زیباری” سیاستمدار کُرد به سمت وزیر خزانه داری و عذرخواهی رسمی از وی به دلیل اتهاماتی که به وی نسبت داده شد

– سپردن مسئولیت یکی از وزارت‌خانه‌های امنیتی عراق به کُردها

– موافقت وزارت ارتباطات عراق با تمدید قرارداد شرکت مخابراتی “آسیا سل” وشرکت کُردستانی “کُورک” برای ۱۰ سال دیگر

– موافقت با افزایش سرمایه‌گذاری کُردها در بغداد و دیگر استان‌های عراق

در آخرين اقدام مقامات اين اقليم، هيئت برگزارى همه پرسى كه از اكثر احزاب اين اقليم (به غير از گوران و كومل) تشكيل شده است براى رايزنى با كشورهاى ابرقدرت به زودى به اين كشورها سفر خواهند كرد.

 

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.