آخرین اخبار از جبهه درعا، ۸ شهریور ۱۴۰۰

دوشنبه ۸ شهریور ۰۰ - ۱۳:۲۱
https://iswnews.com/?p=53095

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری تحولات جهان اسلام؛ پس از اجرای نیم‌بند توافق آتش بس و تخلیه مسلحین از شهر درعا، مجددا درگیریها بین مسلحین و ارتش سوریه در مناطق مختلف استان درعا شدت گرفته است.

از چند هفته قبل تاکنون، سلسله جلساتی میان مسلحین حاضر در استان درعا و ارتش سوریه با میانجیگری روس‌ها برگزار شد و مقرر گردید تا آتش بس در مناطقی در این استان اجرا شود و با حضور نیروهای نظامی روسی در محله درعا البلد، تعدادی از اعضای مسلحین به شمال سوریه منتقل شوند. با ورود نیروهای روسی به درعا البلد و شروع عملیات انتقال اعضای مسلحین با اتوبوس‌های سبز به مناطق شمالی سوریه، درگیری‌های پراکنده‌ای در نقاط مختلف استان درعا آغاز گردید و این موضوع توافق آتش بس را به کلی متوقف کرد.

پس از شدت گرفتن درگیری‌ها و ایجاد تلفات در میان مسلحین و ارتش سوریه، روس‌ها با میانجیگری مجدد خواستار کاهش تنش‌ها در استان درعا شدند و طرفین درگیری را به جلساتی دعوت کردند. اعضای کمیته مرکزی درعا (وابسته به مسلحین) که در این جلسه حضور داشتند، شروط ارتش سوریه را نپذیرفته و پس از پایان جلسه در بیانیه‌ای با تهدید دولت سوریه اعلام کردند که اگر ارتش سوریه به محاصره و حمله خود به درعا البلد و سایر نقاط استان درعا پایان ندهد، این کمیته اعلان جنگ خواهند کرد.

شروط طرف مذاکره کننده سوری شامل موارد زیر است:

– به رسمیت شناختن بشار اسد به عنوان رئیس جمهور قانونی سوریه.

– به رسمیت شناختن ارتش سوریه به عنوان مسئول امنیت سوریه

– به رسمیت شناختن پرچم سوریه به عنوان پرچم ملی کشور.

پس از بی‌نتیجه ماندن جلسات میان ارتش سوریه و مسلحین در استان درعا، حملات ارتش سوریه به مواضع مسلحین در مناطق مختلف این استان مخصوصا محله درعا البلد از سر گرفته شده است. مسلحین نیز یکی از ایست‌های بازرسی ارتش سوریه در حومه غربی درعا را با راکت RPG هدف قرار دادند و یکی از عوامل اطلاعات نیروی هوایی سوریه را در شهر نوی ترور کردند.

آنچه مشخص است، مسلحین هیچ تمایلی به خروج از درعا و انتقال به مناطق شمالی سوریه ندارند و بر حضور در استان درعا و ادامه درگیری‌ها با ارتش سوریه اصرار دارند. موضوعی که با توجه به موقعیت مکانی و اهمیت استراتژیک استان درعا به هیچ عنوان قابل پذیرش برای دولت سوریه نمی‌باشد و به همین دلیل در صورت شکست کامل مذاکرات میان ارتش سوریه و مسلحین، باید منتظر عملیات‌های ارتش سوریه در مناطق مختلف استان درعا جهت پاکسازی این مناطق باشیم.

بیشتر بخوانید:
خروج اولین گروه مسلحین از درعا با اتوبوس های سبز!
آخرین اخبار از جبهه درعا، ۲۱ مرداد ۱۴۰۰
آخرین اخبار از جبهه درعا، ۲۰ مرداد ۱۴۰۰

به اشتراک بگذارید:
دیدگاه
  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات در تحولات جهان اسلام