ماجرای آغاز مجدد درگیری‌ها در استان درعا چه بود؟

جمعه ۱۲ شهریور ۰۰ - ۱۶:۰۳
https://iswnews.com/?p=53332

استان درعا و به ویژه شهر درعا که به عنوان نماد انقلاب مخالفین دولت سوریه شناخته می‌شود، محلی استراتژیک برای مسلحینی است که یک جنگ ویرانگر را در سوریه آغاز کردند.

پس از قرار گرفتن ارتش سوریه و متحدان بر روی ریل پیروزی و پاکسازی مناطق تحت کنترل داعش و مسلحین، نوبت به استان درعا رسید. ارتش سوریه از یکم تیرماه ۱۳۹۷ عملیاتی را در جنوب سوریه آغاز کرد و در طول ۴۱ روز تمامی مناطق تحت اشغال در استان های درعا و قنیطره را بطور کامل از دست گروه های مختلف مسلح آزاد کرد.
در ۲۴ تیر ۱۳۹۷ نیز پس از توافق مصالحه بین مسلحین و ارتش سوریه، عملیات خروج مسلحین و خانواده‌های آنان از منطقه “درعا البلد” آغاز شد و مسلحین، سلاح‌ها و ادوات نظامی سنگین را به ارتش سوریه تحویل دادند.
اما این تمام ماجرا نبود. برخی از اعضای مسلحین که شکست در برابر ارتش سوریه قبول را نداشتند، در درعا باقی ماندند و همین دلیلی شد تا استان درعا به ثبات کامل امنیتی نرسد و بصورت هفتگی شاهد ناامنی‌ها و ترورهای گسترده در مناطق مختلف استان باشد.
اعضای باقی مانده مسلحین در درعا به ترورهای هدفمند روی آوردند زیرا آنها معتقد بودند مسلحینی که به طرح مصالحه پیوستند خائن بوده و باید مجازات شوند. همچنین در این بین، افسران ارتش، منابع اطلاعاتی و نیروهای امنیتی سوری نیز از عملیات‌های ترور مسلحین مستثنی نبودند و تعدادی زیادی از نیروهای سوری پس از بازپس‌گیری درعا، توسط مسلحین به شهادت رسیدند.

با فرارسیدن زمان انتخابات ریاست جمهوری سوریه در خردادماه ۱۴۰۰، عناصر مسلح در درعا مخالفت خود را با انتخابات اعلام کردند و به چند شعبه اخذ رای حمله کردند. با افزایش ترور و ناامنی ها، دولت سوریه جهت ایجاد ثبات و جلوگیری از هرج و مرج امنیتی به مسلحین درعا اعلام کرد که سلاح‌های سنگین خود را تحویل دهند. پس از مخالفت کمیته مرکزی درعا (وابسته به مسلحین) با شروط اعلام شده، دولت سوریه دست به کار شده و تصمیم به اعزام نیروها و تجهیزات ارتش سوریه به درعا البلد گرفت.

بعد از آغاز محاصره محله درعا البلد در تیرماه سال جاری و بمباران مواضع مسلحین، آنها مجبور به عقب نشینی از مواضع خود شده و وارد گفتگو با افسران ارتش سوریه و نظامیان روسی شدند اما همزمان با گفتگوها در مردادماه، حملات متعدد و سنگینی علیه پست‌ها و ایست‌های بازرسی ارتش سوریه در مناطق مختلف درعا صورت گرفت که نیروهای ارتش سوریه در برخی مناطق مجبور به عقب نشینی شدند. در این حملات چند تن از نیروهای ارتش سوریه شهید و تعدادی نیز به دست مسلحین اسیر شدند. همین مسئله باعث شد تا ارتش سوریه مواضع و نیروهای خود در استان درعا را تقویت کند.

با ادامه درگیری‌های پراکنده و حملات توپخانه‌ای گسترده ارتش سوریه علیه مسلحین، سر انجام آنها تسلیم شده و حاضر به پذیرش شروط ارتش سوریه مبنی بر اجرای آتش بس، تحویل سلاح‌ها یا انتقال مسلحین به شمال سوریه، ایجاد پست‌های نظامی، بازرسی و امنیتی در درعا البلد شدند.

گفته می‌شود تاکنون تعدادی از مسلحین سلاح‌های خود را به نیروهای سوریه تحویل داده‌اند اما برخی دیگر از مسلحین ضمن اعلام مخالفت با شروط ارتش سوریه خواستار ادامه جنگ با دولت و ارتش سوریه هستند. از این رو، احتمال آغاز مجدد درگیری‌ها، نقض آتش بس و شکست مذاکرات در مناطق مختلف استان درعا و مخصوصا محله درعا البلد وجود دارد.

در این میان مردمی هستند که خسته از ترور و ناامنی، خواستار پایان یافتن درگیری‌های مسلحانه و بازگشت آرامش به مناطق درعا هستند تا به منازل خود برگشته و به زندگی عادی خود ادامه دهند. مردمی که از انقلاب سوریه تنها جنگ و ویرانی عایدشان شده است.

بیشتر بخوانید:

توافق آتش‌بس مجدد در شهر درعا

جلسه مشترک مسلحین و روس‌ها در درعا

آخرین اخبار از جبهه درعا، ۸ شهریور ۱۴۰۰

به اشتراک بگذارید:
دیدگاه
  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات در تحولات جهان اسلام