آخرین وضعیت نفتکش‌های ایرانی در راه لبنان

شنبه ۱۳ شهریور ۰۰ - ۱۲:۴۵
https://iswnews.com/?p=53367

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری تحولات جهان اسلام؛ اولین کشتی ایرانی که حامل مازوت است روز پنجشنبه ۱۱ شهریور وارد آب‌های سوریه شد. دومین و سومین کشتی ایرانی نیز به سمت دریای مدیترانه در حال حرکت هستند و اطلاعاتی دقیقی از موقعیت مکانی آنها در دسترس نیست.

با شدت گرفتن بحران سوخت در کشور لبنان در هفته‌های اخیر، با پیشنهاد حزب‌الله تعدادی از تجار شیعه لبنانی از ایران سوخت خریداری کردند و نفتکش‌های ایرانی از بنادر ایران راهی این کشور شدند.

پس از آن که سیدحسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله لبنان در سخنرانی هفتمین شب ماه محرم الحرام در جمع عزاداران حسینی ضاحیه بیروت گفت “قطعا بنزین و گازوئیل از ایران وارد خواهد شد،” بسیاری از مردم لبنان و حتی احزاب مخالف حزب‌الله با تشکر از حزب‌الله از اقدامات طرف ایرانی قدردانی کردند.

اولین کشتی ایرانی که بر اساس سخنان سیدحسن نصرالله حامل مازوت است روز پنجشنبه ۱۱ شهریور وارد آب‌های سوریه شد. دومین و سومین کشتی ایرانی نیز به سمت دریای مدیترانه در حال حرکت هستند و اطلاعاتی دقیقی از موقعیت مکانی آنها در دست نیست و به نظر می‌رسد تاکنون از کانال سوئز عبور نکرده‌اند.

از آنجا که تاکنون یکی از نفتکش‎ها در سوریه پهلو گرفته است، احتمال می‌رود کشتی‌های ایرانی دیگر که شامل نفت خام باشند نیز در بنادر سوریه پهلو گیرند و سوخت از طریق زمینی به لبنان انتقال یابد. شایان ذکر است که کشور لبنان پالایشگاه فعال نفت ندارد و مجبور به استفاده از محصول فرآوری شده و نهایی مانند بنزین و گازوئیل است. از این جهت پالایش نفت خام در پالایشگاه‌ بانیاس یا حمص در سوریه صورت خواهد گرفت و سپس محصول فرآوری شده به لبنان ارسال خواهد شد.

خریداری سوخت از ایران و ارسال سریع آنها به لبنان باعث شد تا مقامات غربی که تاکنون اهمیتی به بحران سوخت لبنان و رنج مردم این کشور نمی‌دادند، به یکباره به فکر چاره اندیشی برای حل این مشکل بیفتند!
از این رو چهار تن از سناتورهای آمریکایی با سفر به بیروت با مقامات لبنانی دیدار کرده تا بتوانند در حد ممکن از ورود سوخت ایران به لبنان جلوگیری کنند. در همین راستا، وزیر امور خارجه رژیم اسرائیل نیز ارسال کشتی‌های ایرانی حامل سوخت به لبنان را “اقدامات مغایر با امنیت ملی اسرائیل” قلمداد کرد!

با توجه به بحران سوخت در لبنان، اعزام کشتی‌های ایرانی جهت بهبود وضعیت سوخت در این کشور، پاسخ قدرتمند ایران به تحریم‌ها و بهم زدن معادلات منطقه‌ای قلمداد شده و تاثیر مهمی در توازن قدرت دارد. سیدحسن نصرالله نیز با پیش‌بینی اقدامات خصمانه طرف‌های بیگانه اعلام کرده است که از لحظه آغاز حرکت کشتی‌های ایرانی، ما آن را مانند خاک لبنان در نظر خواهیم گرفت و این یعنی هر گونه اقدام علیه کشتی‌های ایرانی در آب‌های آزاد برابر با تجاوز به خاک لبنان و در نتیجه پاسخ متقابل حزب الله به اسرائیل.

بیشتر بخوانید:
دومین کشتی حامل سوخت ایرانی در راه لبنان
یادداشت: آیا بحران سوخت در لبنان با کمک ایران پایان می‌یابد؟
کشتی‌های حامل سوخت ایرانی در راه لبنان

به اشتراک بگذارید:
دیدگاه
  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات در تحولات جهان اسلام