پایان داعش در فیلیپین

سه شنبه 25 مهر 1396 - 21:10
https://iswnews.com/?p=5400

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری «تحولات جهان اسلام»؛ صبح امروز رئیس جمهور فیلیپین «رودریگو دوترته» پاکسازی کامل شهر ماراوی را از دواعش اعلام کرد.

باتوجه به اینکه درگیریها در منطقه ای محصور، که ۲٠ تا ۳٠ تن از دواعش و ۱۷ تا ۲٠ نفر از غیرنظامیان که گروگان گرفته شده اند ادامه دارد، رئیس جمهور فیلیپین آزادی شهر ماراوی را صبح امروز اعلام کرد.

بنا به گفته وزیر دفاع فیلیپین و به نقل از رویترز، «عملیات آزادسازی ماراوی از سیطره داعش، ۹۷.۵ میلیون دلار هزینه داشته است. وی همچنین از امکان شروع بازسازی شهر از ابتدای سال ۲٠۱۸ اطلاع داد و دلیل این تاخیر را پاکسازی شهر از تله های انفجاری و مهمات منفجر نشده عنوان کرد.»

در نتیجه ۱۴۴ روز نبرد شهر ماراوی براساس آمار رسانه های رسمی فیلیپین ، ۳۵۹۶۸٠ نفر غیر نظامی آواره شدند و مجموعا ۱٠۵۷ نفر جان باختند که این عدد شامل ۴۷ نفر غیر نظامی و ۱۶۳ نفر از نظامیان فیلیپین و ۸۴۷ نفر از دواعش است.

با توجه به اینکه داعش در فیلیپین نفرات و تجهیزات جنگی قابل توجهی در اختیار نداشت و از لحاظ موقعیت جغرافیایی کاملا در محاصره ارتش فیلیپین قرار گرفت، نظامیان فیلیپین نیز در شروع مقابله با این گروه عملکرد ضعیف و در ادامه آن عملکرد نسبتا خوبی داشتند.
عوامل که در این ارزشیابی موثر است، از عدم آمادگی ارتش فیلیپین در مقابله با داعش، اتخاذ تاکتیک های نامناسب جنگی، شرایط جغرافیایی، گروگانگیری غیرنظامیان شروع می شود تا دخالت و فشار خارجی و… که این عوامل در طولانی شدن عملیات ارتش نیز موثر بود.
به هر صورت داعش در فیلیپین حذف شد اما آتش این جریان افراطی، هر آن ممکن است در سایر کشورهای شرق آسیا نظیر اندونزی، مالزی و… نیز شلعه ور شود.

  • به اشتراک بگذارید:

دیدگاه

  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.