آخرین وضعیت در کرکوک و مناطق دیگری که در چند روز گذشته نیروهای مشترک عراق وارد آن شدند

پنجشنبه 27 مهر 96 - 19:12
https://iswnews.com/?p=5457

بیشتر ناراحتی حزب بارزانی از این است که چاهای نفتی که در کرکوک در اختیار داشت، کاملا از دست داده است و این روزها شبکه های تلویزیونی خود را بسیج کرده است تا با دروغ هایی که منتشر میکنند این شهر را ناامن نشان بدهند.

همانطور که قبل از شروع عملیات کرکوک توسط عراق خبرهایی از مذاکرات و پیشنهادهایی منتشر می شد، در یکی از پیشنهادها که به گفته برخی از منابع توسط سردار سلیمانی به حزب اتحادیه میهنی کردستان برای جلوگیری از درگیری و خونریزی بین پیشمرگه های اقلیم و نیروهای عراق ارائه شده بود آمده بود؛
کنترل چاههای نفتی کرکوک و گذرگاه های مرزی به دولت مرکزی داده شود و شهر کرکوک به صورت مشترک اداره شود.

بعد از عملیات کرکوک و بازپس گیری چاه های نفت و برکنار کردن استاندار که در گذشته توسط پارلمان با پیشنهاد حیدر العبادی به دلیل نقض قانون عزل شده بود، دیروز حیدر العبادی دستور داد نیروهای مشترک از شهر خارج شوند و به پایگاه های خود در خارج از شهر منتقل شوند.

امروز شهر از نیروهای ارتش، واکنش سریع و حشد شعبی خالی شده است و به خارج شهر منتقل شده اند و کنترل شهر توسط پلیس محلی و هیئتی که از بغداد فرستاده شده اند اداره می شود تا استاندار این استان انتخاب شود.

و اما انتخابات استاندار؛ طبق آخرین انتخابات برگزار شده در عراق، حزب اتحادیه میهنی کردستان در استان کرکوک با کسب اکثریت آراء مانند گذشته ریاست استان را در دست خواهد گرفت و وضعیت شهر مثل گذشته خواهد بود با این تفاوت که استاندار در قانون عراق سرکشی نخواد کرد.
تا اینجای کار طبق یکی از همان پیشنهادهایی که در برخی از رسانه ها منتشر شده بود چاههای نفت به دولت مرکزی تحویل داده شده است و شهر هم به صورت مشترک اداره می شود.

به گفته برخی منابع مرزهای ایران هم با آمدن کارمند هایی از دولت مرکزی به روی اقلیم کردستان باز خواهد شد.

 

♦️ در مورد خبرهایی که دیشب از کرکوک توسط شبکه های بارزانی (Rudaw,K24) برای متشنج کردن این شهر با بزرگنمایی منتشر می شد باید گفت، دیشب تعدادی از مردم که به گفته آنها برخی نیروهای عراقی به پرچم اقلیم بی احترامی کرده بودند، به نشانۀ اعتراض به خیابان ها آمده بودند که اتفاق خاصی نیافتاد و مردم به خانه های خود بازگشتند.

بیشتر ناراحتی حزب بارزانی از این است که چاهای نفتی که در کرکوک در اختیار داشت، کاملا از دست داده است و این روزها شبکه های تلویزیونی خود را بسیج کرده است تا با دروغ هایی که منتشر میکنند این شهر را ناامن نشان بدهند.

شهرهای خانقین، کرکوک، سنجار و مخمور تا این لحظه آرام است و قرار است به صورت مشترک اداره شوند.

به اشتراک بگذارید:
دیدگاه
 • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. ناشناس گفت:

  ایقد دروغ نگین ویه طرفه نرین قاضی
  ازخدابترسید

  1. ناشناس گفت:

   سیاست کثیف است

تبلیغات در تحولات جهان اسلام