درگیری مسلحین الجولانی و الشیشانی در ادلب و لاذقیه

سه‌شنبه 4 آبان 0 - 16:41
https://iswnews.com/?p=56401

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری تحولات جهان اسلام؛ در پی درگیری مسلحین تحریرالشام و مسلحین جنود الشام و جندالله در جسرالشغور و جبل ترکمان، بسیاری از نقاط گروه های مخالف تحریرالشام به تصرف این گروه در آمدند.

پس از درخواست هیئت “تحریر الشام” (جبهة النصرة سابق) از مسلم الشیشانی (چچنی) سرکرده مسلحین “جنود الشام” مبنی بر خروج از جبل الترکمان در شمال لاذقیه و انحلال گروه “جندالله” و عدم موافقت آنان، هیئت “تحریر الشام” تصمیم به اعزام نیرو و درگیری با مسلحین “جنود الشام” و “جندالله” گرفت.

نیروهای تحریر الشام با حمله به مواضع نیروهای “اجناد القوقاز” (روس تباران اهل چچن) در محله‌های شرقی و شمالی جسر الشغور با آنها درگیر شدند. طی درگیری‌ها در جبل الترکمان نیز، مسلحین “جندالله” از برخی مواضع‌شان در این منطقه عقب نشینی کردند. همچنین تعدادی از مسلحین به اسارت “تحریر الشام” درآمدند.

با توجه به تصاویر منتشر شده توسط تحریر الشام از ورود به مقرهای مسلحین جندالله در جبل الترکمان و جسرالشغور، به نظر می‌رسد مسلحین جنود الشام، اجناد القوقاز و جندالله شکست را پذیرفته و از بیشتر مقرهای خود گریخته و یا تسلیم شده اند.

همچنین گفته می‌شود “مسلم الشیشانی” سرکرده جنود الشام تسلیم شروط تحریر الشام شده و با ترک جبل الترکمان راهی ادلب شده است.

تصویری از مسلم الشیشانی، رهبر نامدار تروریست در شمال غرب سوریه

پیش‌تر “تحریر الشام” مسلحین “جنود الشام” را نیز تهدید کرد که باید انحلال خود را اعلام کرده و سلاح‌های خود را تحویل دهند در غیر این صورت با این گروه و عناصر آن برخورد شدیدی خواهد شد. تنش ها میان مسلحین زمانی بیشتر شد که چند روز پیش، “مسلم الشیشانی” در یک فایل صوتی با انتقاد از الجولانی عنوان کرده بود که تحریر الشام تلاش می‌کند با مرتبط ساختن جنود الشام به داعش، به مبارزه با جنود الشام و حذف این گروه مشروعیت ببخشد. با این حال با توجه به وضعیت پیش آمده به نظر می‌رسد کار الشیشانی بعنوان یک فرد مستقل و خودمختار در جبل الترکمان به پایان رسیده باشد.

در حال حاضر هئیت تحریر الشام در حال گسترش سلطه‌ و افزایش نفوذ خود بر استان ادلب و مناطق شمال غرب سوریه می‌باشد و مسلحین مخالف هئیت تحریر الشام در صورتی که شروط آنها را مبنی بر تحویل سلاح، انحلال گروه و پیوستن به هئیت تحریر الشام را نپذیرند باید منتظر نبرد مسلحانه و حملات تحریر الشام باشند. از سوی دیگر اما برخی از چهره های نزدیک به مسلحین بر این باورند که حمله تحریرالشام به گروه های مسلح قدیمی و کارکشته مانند گروه های مذکور، مخصوصا در جبهه جبل الترکمان و کبانی، منجر به تضعیف این جبهه شده و منجر به از دست رفتن مناطق مهمی مانند کبانی خواهد شد.

برای نمایش در اندازه اصلی کلیک کنید
به اشتراک بگذارید:
دیدگاه
  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات در تحولات جهان اسلام