به گزارش پایگاه تحلیلی خبری تحولات جهان اسلام؛ تظاهرات دانشجویان سلیمانیه برای چهارمین روز متوالی در اعتراض به قطع کمک های مالی به دانشجویان از سوی وزارت آموزش اقلیم کردستان ادامه دارد.

چهارمین روز اعتراضات دانشجویان سلیمانیه به قطع کمک های مالی از سوی وزارت آموزش اقلیم کردستان تحت تدابیر شدید امنیتی برگزار و پس از دقایقی به خشونت کشیده شد. نیروهای امنیتی با شلیک گاز اشک آور اقدام به متفرق کردن دانشجویان کردند. همچنین به علت تجمع دانشجویان معترض جاده سلیمانیه – کرکوک بسته شد.

در شهر اربیل نیز دانشجویان معترض یک تجمع اعتراضی تشکیل دادند. اما در ادامه این تجمع‌‌، نیروهای امنیتی درب‌های دانشکده پزشکی اربیل را بسته و دانشجویان را بازداشت کردند.

روز گذشته نیز مقر حزب اتحادیه میهنی کردستان عراق توسط معترضان به آتش کشیده شد. دانشجویان معترض در استان سلیمانیه در روز گذشته جاده‌های سلیمانیه-طاسلوجه، رانیه-جوار قرنه، کلار-دربندیخان، اربیل-کرکوک، سلیمانیه-اربیل، سلیمانیه-رانیه و پنجوین-سلیمانیه را مسدود کردند. نیروهای امنیتی نیز جهت متفرق کردن دانشجویان از باتوم و گاز اشک آور استفاده کردند. با تشدید درگیریها، اربیل برای کنترل اوضاع، نیروهای ضد شورش بیشتری را به سلیمانیه اعزام کرده است.

از سوی دیگر، استاندار سلیمانیه و رئیس فراکسیون اتحادیه میهنی حمایت خود از مطالبات دانشجویان را اعلام کردند و از نهادهای مربوطه درخواست کردند تا به مطالبات آنان درباره دریافتی ماهانه‌شان رسیدگی کند. یکی از نمایندگان جنبش تغییر در پارلمان کردستان نیز از اقلیم کردستان خواست تا به موضوع و ضرب و شتم دانشجویان رسیدگی کند.

پیش‌تر وزارت دارایی اقلیم کردستان عراق به دلیل بروز بحران مالی اعلام کرده بود که حقوق و کمک‌های مالی به دانشجویان لغو شده است. همین موضوع زمینه ساز اعتراضات گسترده دانشجویان اقلیم کردستان علیه مقامات اقلیم شد.

  • به اشتراک بگذارید:

دیدگاه

  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.