گسترش فعالیت داعش در شمال افغانستان + ویدیو

دوشنبه 8 آذر 1400 - 14:24
https://iswnews.com/?p=58072

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری تحولات جهان اسلام؛ به نقل از منابع میدانی فعالیت پنهانی عوامل گروه تروریستی داعش در مناطق شمالی افغانستان افزایش یافته است.

پس از سقوط دولت اشرف غنی و روی کار آمدن طالبان در افغانستان، فعالیت داعش در این کشور صورت جدی‌تری به خود گرفته است.
در این مدت عمده تحرکات داعش در استان‌های کابل، ننگرهار و لوگر انجام گرفته است و در برخی حملات مساجد شیعیان در شهرهای شمالی و جنوبی نظیر قندوز و قندهار هدف انفجارهای خونین واقع شده‌اند. با بررسی جغرافیای این نقاط می‌توان دریافت که شیعیان جزء اصلی ترین اهداف داعش در افغانستان هستند. داعش در افغانستان به دلایل مختلف از جمله نداشتن استعداد و تجهیزات کافی برای نبرد با طالبان، حضور همسایگانی مثل ایران، روسیه و چین به دنبال برپایی خلافت و سیطره بر منطقه‌ای نیستند. ایجاد رعب و وحشت و ناامنی با انجام حملات ایذایی، انفجار، ترور و… در صدر برنامه های داعش در افغانستان است.

اخیرا منابع میدانی در شهرهای مختلف افغانستان در گفتگو با تحولات جهان اسلام، از رصد و فعالیت پنهانی داعش در مناطقی از استان‌های شمالی این کشور خبر داده‌اند.
لیست این مناطق شامل موارد زیر است:
۱- رصد عناصر داعش با نژاد ترکمن و ازبک در شهرستان آقچه واقع در استان جوزجان.
۲- شهرستان خرم و سارباغ، حضرت سلطان، دره صوف در استان سمنگان.
۳- شهرستان کوهستان در استان سرپل.
۴- شهرستان‌های پشتونکوت، بلچراغ، درزآب در استان فاریاب که عناصر داعش در مسیرهای مابین دو استان فاریاب و جوزجان رصد شده‌اند.
منابع محلی تحولات عنوان کردند که داعش با حمایت آمریکا، اسرائیل و ترکیه این فعالیت‌ها را راه‌اندازی کرده و درصدد جذب نیرو از اقوام تاجیک، ترکمن، ازبک، پشتون و… در افغانستان است. آنها عمدتا به سراغ نیروهای دولت پیشین، مخالفین طالبان، مخالفین شیعیان و… می‌روند که عموما در وضعیت اقتصادی نابسامانی بسر می‌برند و با وعده‌های مالی، مذهبی و… افراد مختلف را جذب خود می‌کنند.

در این راستا اخیرا ویدیوهایی از شهرهای شمالی در حال پخش شدن است که مسلحینی با صورت‌های پوشیده خود را طرفدار جبهه مقاومت به رهبری “احمد مسعود” عنوان می‌کنند و به طالبان وعده حملات سنگین و آزادسازی شهرها را می‌دهند. با توجه به تطبیق اهداف این تحرکات، بنظر می‌رسد این موارد در راستای یک پروژه‌ی رسانه‌ای می‌باشد و سوء استفاده داعش از مخالفین طالبان می‌تواند نتایج ناگواری برای مردم افغانستان به دنبال داشته باشد.

اعلام حمایت مسلحین ناشناس از جبهه مقاومت به رهبری احمد مسعود در استان جوزجان
اعلام حمایت مسلحین ناشناس از جبهه مقاومت به رهبری احمد مسعود در استان کاپیسا
 • به اشتراک بگذارید:

دیدگاه

 1. .. سه شنبه, ۹ آذر, ۱۴۰۰ - ۰۷:۴۲

  جبهه مخالف اکثرا همشون به امریکا و غرب متصل هستن.غربی ها معتقد هستن،کل دنیا استان ها انهاست! برای همین است،که سازمان ملل و سند ۲۰۳۰ و حلال احمر و اینترپل و .. تشکیل شده! قصد دارند،همه را به کنترول خود دراورند!
  اوضاع افغانستان،هرچقدر درهم و پرهم شود! از نظر نظام سرمایه دار بسیار عالی خواهد بود! اینطور انها به مانند فرشته نجات! به کمک انها خواهند رفت،تا مردم افغانستان انها را قبول کنند!
  هرکسی در افغانستان کشته شود،امریکاوغرب از ان لذت میبرن،افغانستانی ها عزیز،باید به این نکته دقت کند،که جزء خدا هیچ یاوری ندارن،و اگر باهم دیگر به سمت اون چنگ بی اندازن و یکی شون،از دست ستمگران حال حاضر جهان،رهایی پیدا میکند! وگرنه امکان ندارد،امریکا و غرب اجازه بدهند،کشور مستقل روی زمین باشد! در هر صورتی باید،در خدمت انها باشد! هیچ رحمی ندارن! این افراد همان مشرکین و کافرین زمان قدیم هستن،که اکنون تکنولوژی و قدرت و پول (که همش با دزدی و غارت بوده) بدست اورده اند! می تواند با یک ویروس کرونا، یا هرچیزی دیگر،تعداد زیاد تری انسان رو به کشن
  در مقابل مکر و حیله انها باید فقط به خدا پناه برد! اشتباه می کنید،اگر بخواهید به پناه گاهی جزء خدا بروید! یا که زیر چتر برخی کشورها غربی و … بروید! همشون رذل هستن و باهم هستن!

  پاسخ
 • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.