دانش نظامی: موشک پدافند هوایی MIM-104F PAC-3 MSE

یکشنبه 28 آذر 1400 - 17:07
https://iswnews.com/?p=59138

موشک PAC-3 MSE آخرین موشک ارائه شده برای بکارگیری در سامانه پدافندی پاتریوت است که ماموریت اصلی آن شکار اهداف بالستیک و کروز است.

موشک PAC-3 MSE با طول ۵/۲ متری و وزن ۳۱۲ کیلوگرمی دارای برد ۴۰ کیلومتر و حداکثر ارتفاع ۲۰ کیلومتری است و به دلیل ابعاد کوچک آن می‌تواند ۱۶ عدد از این موشک را روی لانچر پاتریوت نصب کرد.

سیکر (جست و جو گر) این موشک از نوع آرایه فازی فعال راداری است که با گرفتن مختصات هدف توسط رادار AN/MPQ65 و پرتاب موشک، هدایت بر اساس رادار خود موشک است. این موضوع باعث کاهش حجم محاسبات و رفع محدودیت تعداد اهداف قابل درگیری بصورت هم زمان در سامانه می‌شود.
البته استفاده از سیکر هدایت فعال راداری باعث افزایش هزینه ساخت موشک شده، بطوریکه هر تیر موشک PAC-3 MSE بیش از ۹ میلیون دلار برای شرکای آمریکا و حدود ۵ میلیون دلار برای ارتش آمریکا هزینه در بر دارد.

رادار PAC-3 برد تشخیص و ردیابی را افزایش داده است. رادار می تواند تشخیص دهد که آیا هواپیما سرنشین دار است یا نه، یا اینکه کدام یک از چندین اجزای موشک بالستیک که در حال نزدیک شدن هستند حامل مهمات‌اند. همچنین نرم افزار PAC-3 تضمین می‌کند که موشکهای بالستیک با کلاهک‌های شیمیایی یا با مهمات جدا شونده (early release submunitions) در ارتفاع معینی منهدم می‌شوند.

این موشک دارای یک سرجنگی کوچک ترکش شونده شدید الانفجار است و مناسب درگیری با اهداف پرنده سنگین ماننده جنگنده و بمب افکن نیست. به همین دلیل این موشک در ترکیب با موشک PAC-2 در سامانه پاتریوت استفاده می‌شود.

مکانیزم شکار هدف در موشک پک-۳ براساس Hit To Kill (شکار با برخورد به هدف) است. در این روش انرژی جنبشی عامل اصلی تخریب هدف است اما به منظور افزایش تخریب و توانایی خود انهدامی، سرجنگی کوچک از نوع ترکش شونده شدید الانفجار هم در این موشک پدافندی وجود دارد.

مشخصات عمومی موشک MIM-104F PAC-3:
برد: ۴۰ کیلومتر
حداکثر ارتفاع درگیری: ۲۰ کیلومتر
طول موشک: ۵/۲ متر
وزن موشک: ۳۲۰ کیلوگرم
سرجنگی: ترکش شونده شدید الانفجار
ساخت: آمریکا

بیشتر بخوانید:
دانش نظامی: سامانه دفاع هوایی پاتریوت (MIM-104)
دانش نظامی: موشک پدافند هوایی MIM-103C PAC-2

به اشتراک بگذارید:
دیدگاه
  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبلیغات در تحولات جهان اسلام