به گزارش پایگاه تحلیلی خبری تحولات جهان اسلام؛ هفدهمین نشست وزرای خارجه سازمان همکاری اسلامی، در اسلام آباد پایتخت پاکستان برگزار شد.

هفدهمین نشست وزرای خارجه کشورهای عضو در سازمان همکاری اسلامی با محوریت تحولات افغانستان، امروز ۲۸ آذرماه به میزبانی پاکستان در شهر اسلام آباد پایتخت این کشور برگزار شد.
“عمران خان” نخست وزیر پاکستان در این نشست با اشاره به تهدیدات داعش، بر لزوم تشکیل یک دولت قوی در افغانستان جهت مبارزه با تروریسم تاکید کرد.
در همین حال “شاه محمود قریشی” وزیر خارجه پاکستان اقتصاد افغانستان را در حال فروپاشی کامل خواند و از جامعه جهانی خواست تا برای جلوگیری از یک فاجعه انسانی کنار مردم افغانستان قرار گیرند.

“حسین امیر عبداللهیان” وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز در جریان سخنرانی خود در این نشست گفت: راه حل اصلی مسأله افغانستان تشکیل دولت فراگیر با مشارکت همه اقوام می باشد.
ما برای تشکیل یک دولت فراگیر در افغانستان تلاش خواهیم کرد و تمام طرف ها را برای اجرای این امر، تشویق خواهیم نمود.
وی در ادامه از رشد تروریسم در افغانستان و افزایش موج آوارگان و مهاجرین ابراز نگرانی کرد.
به طور کلی طرح وزیر خارجه ایران برای کمک به مردم افغانستان را می‌توان جامع‌ترین بسته پیشنهادی و طرح برای حل بحران افغانستان عنوان کرد. این طرح شامل موارد زیر است:
«۱- کشورهای اسلامی، هیأت حاکم بر افغانستان (طالبان) و همه طرف‌ها را به تشکیل دولت فراگیر تشویق نمایند.
۲- مردم افغانستان نیازمند کمک‌های فوری بشردوستانه هستند. تشکیل صندوق مالی بین کشورهای اسلامی برای این هدف ضروری است.
۳- آزادسازی دارایی های مالی افغانستان یک ضرورت است.
۴- بی تردید دول عضو سازمان ملل متحد و دبیرکل آن می‌توانند نقش مهمی در کمک به تشکیل دولت فراگیر و کمک به مردم افغانستان ایفا نمایند و مانع از بروز یک فاجعه انسانی جدید شوند.»

در این نشست مولوی “امیر خان متقی” سرپرست وزارت خارجه طالبان نیز حضور داشت. وی در اظهارات خود خواستار رفع تحریم‌های آمریکا و سازمان ملل، ارسال کمک‌های بشردوستانه و بازگشایی سفارت‌ها شده است.

این نشست در حالی برگزار می‌گردد که طالبان از چهار ماه پیش کنترل حکومت در افغانستان را بدست گرفته است. به دنبال این تحولات، آمریکا بیش از ۱۰ میلیارد دلار از دارایی‌های افغانستان را مسدود کرده‌اند.
در این نشست ۵۷ وزیر خارجه کشورهای عضو در سازمان همکاری اسلامی شرکت داشته و از نمایندگان کشورهای آمریکا، آلمان، ژاپن، چین، روسیه و فرانسه نیز دعوت شده است. محور این نشست بررسی آخرین وضعیت افغانستان و ارائه‌ی راهکارها برای حل بحران این کشور عنوان شده است.

  • به اشتراک بگذارید:

دیدگاه

  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

مطالب پیشنهادی