هشدار جدی طالبان به تاجیکستان و ازبکستان

چهارشنبه 22 دی 0 - 21:23
https://iswnews.com/?p=60868

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری تحولات جهان اسلام؛ “ملا محمد یعقوب مجاهد” سرپرست وزارت دفاع طالبان خواستار بازگرداندن جنگنده‌ها و بالگردهای پناهنده حکومت پیشین از کشورهای تاجیکستان و ازبکستان شد.

“ملا محمد یعقوب مجاهد” سرپرست وزارت دفاع طالبان در همایش خلبانان و مهندسان نیروی هوایی ارتش افغانستان به کشورهای تاجیکستان و ازبکستان هشدار داد که بالگردها و جنگنده‌های ارتش حکومت پیشین افغانستان را بازگردانند. مجاهد در ادامه تهدیدات خود گفت در صورتی که تاجیکستان و ازبکستان این کار را نکنند با واکنش شدید طالبان روبرو خواهند شد.
وی در این خصوص گفت: «ممکن است ما ضعیف باشیم اما بی‌غیرت نیستیم و تمامی بالگردها و هواپیماهای خود را که در جریان سقوط حکومت پیشین به کشورهای تاجیکستان و ازبکستان رفته است را پس می‌گیریم.»

طبق اظهارات مقامات طالبان، نیروی هوایی افغانستان مجموعا دارای ۲۸۹ فروند بالگرد و هواپیمای نظامی است که ۵۰ فروند آن آماده پرواز و عملیات می‌باشد. همچنين در جریان سقوط حکومت پیشین، ۶۲ فروند بالگرد و هواپیمای نظامی به کشورهای تاجیکستان و ازبکستان پناهنده شده‌اند.

همزمان با این تهدید طالبان، “امامعلی رحمانف” رئیس جمهور تاجیکستان نیز در آخرین جلسه مشترک کشورهای عضو پیمان امنیت جمعی، به بهانه پیچیدگی اوضاع امنیتی و اختلافات داخلی طالبان، خواستار ایجاد کمربند امنیتی در مرز تاجیکستان و ازبکستان با افغانستان شده است.

بالا گرفتن تنش‌ها بین کشورهای آسیای میانه در حالی است که وزارت دفاع طالبان از آمادگی ۸۰ هزار نفر نظامی برای دفاع از افغانستان خبر داده است.

به اشتراک بگذارید:
دیدگاه
  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  1. رضا گفت:

    وقتی ما اتفاقات ناگوار قزاقستان را با چشم نگاه و با مغز استخوان لمس کردیم ، دیگر جای تردید نیست که بعضی از سیاسیکار های نا پخته به اصطلاح جبهه انقلابی طالبان را تطهیر میکنند ، فریب بخوریم که طالبان ضد آمریکا و اقمار پلیدش هستند . طالبان همان جرثومه های فسادی هستند که داعش و النصره و بوکوالحرام و الشباب و ووو که از ایدئولوژی منحط وهابیت سیرآب میشوند . حاکمیت در ایران نباید قصور و ندانم کاری گذشته خود در افغانستان امروزی و آریانای آینده را تکرار کند . نباید از تقویت فارسی زبانان دریغ کند . پشتونهای افغانستان هیچ وقت سر سازش با فرهنگ فارسی را ندارند .
    تهدید تاجکستان و ازبکستان هم درهمین چهارچوبه قرار میگیرد که هم منافع پاکستان و هم منافع غرب در آن تامین میشود .

تبلیغات در تحولات جهان اسلام