تحولات افغانستان و پاکستان، ۱۶ بهمن ۱۴۰۰

شنبه 16 بهمن 1400 - 19:34
https://iswnews.com/?p=62236

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری تحولات جهان اسلام؛ در حملات جبهه آزادی‌بخش بلوچستان به مواضع ارتش پاکستان و غیرنظامیان در ایالت بلوچستان، ۳۳ نفر کشته و زخمی شدند.

۱- پنجشیر:
در ۱۳ بهمن ماه، نیروهای ویژه طالبان (قطعه سرخ) جهت تقویت مواضع طالبان و مقابله با تحرکات نیروهای احمد مسعود به استان پنجشیر اعزام شدند.

۲- کابل:
در ۱۵ بهمن ماه، افراد مسلح ناشناس “دکتر احمد فواد پیرزاد” استاد دانشگاه و پزشک را در محله کارته چهار در منطقه سوم شهر کابل ربودند. جزئیات این ربایش تا این لحظه مشخص نشده و اطلاعات طالبان از آغاز تلاش برای آزادی وی را خبر داده است.

۳- هرات:
– در ۱۲ بهمن ماه، نیروهای اطلاعاتی طالبان “فیاض غوری” یکی از فعالان مدنی این استان را در مقابل ساختمان استانداری هرات بازداشت کردند. علت بازداشت این فعال مدنی هنوز مشخص نشده است.
– در ۱۳ بهمن ماه، یکی از فرماندهان محلی طالبان که اهل شهرستان آبکمری در استان بادغیس است، در یک درگیری در استان هرات کشته شد.

۴- خوست:
در ۱۲ بهمن ماه، نیروهای اطلاعاتی طالبان از کشف محموله قاچاق در یک خودرو شامل: ۵۸ قبضه اسلحه و ۲ دوربین شب، در مسیر جاده مرز پاکستان به سمت شهر خوست خبر دادند.

۵- بلخ:
در ۱۴ بهمن ماه، مسئولین بیمارستان ابوعلی سینا در شهر مزارشریف، مدعی پذیرش جسد ۱۵ فعال مدنی زن از زمان سقوط حکومت پیشین تاکنون شدند. منابع محلی معتقدند که این زنان از سوی طالبان شناسایی، زندانی، شکنجه شده و سپس به قتل رسیده‌اند.

۶- تخار:
در ۱۵ بهمن ماه، افراد مسلح ناشناس دو نفر از نیروهای طالبان را در شهر تالقان ترور کردند. یکی از این نیروها کارمند دادستانی استان تخار بوده است. داعش مسئولیت این حمله را به عهده گرفته است.

۷- در ۱۱ بهمن ماه، سازمان ملل مدعی کشته شدن بیش از صد نظامی حکومت پیشین توسط طالبان شد. طالبان این ادعای سازمان ملل را تکذیب کرده است.

۸- سازمان عفو بین‌الملل خواستار آزادی فوری خبرنگاران بازداشت شده توسط طالبان شد. نیروهای اطلاعاتی طالبان در روزهای اخیر دو خبرنگار شبکه خبری آریانا پس از اجرای یک برنامه زنده تلویزیونی بازداشت کردند.

۹- پاکستان:
– در ۱۱ بهمن ماه، بر اثر پرتاب دو نارنجک از سوی مسلحین گروه‌های تجزیه طلب به تجمع مردم در شهر دیر الله یار واقع در ایالت بلوچستان، ۱۷ نفر از جمله دو پلیس زخمی شدند.
– در ۱۳ و ۱۴ بهمن ماه، بر اثر حمله مسلحین گروه تروریستی “جبهه آزادی‌بخش بلوچستان” به دو پایگاه نظامی ارتش پاکستان در مناطق نوشکی و پنجگور واقع در ایالت بلوچستان، هفت نفر از نظامیان ارتش پاکستان و ۹ نفر از مسلحین جبهه آزادی‌بخش بلوچستان کشته شدند.

بیشتر بخوانید:
تحولات افغانستان، ۷ بهمن ۱۴۰۰

  • به اشتراک بگذارید:

دیدگاه

  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.