اعتراض در جنوب، جنگ در شمال! (بررسی آخرین تحولات سوریه)

تحولات جهان اسلام
نویسنده:تحولات جهان اسلام
چهارشنبه 4 اسفند 00 - 21:54
https://iswnews.com/?p=63106

اعتراضات اخیر سویداء، شورش در زندان حسکه و افزایش تحرکات تروریستی در دیرالزور و حمص گویای یک هشدار امنیتی برای محور مقاومت است.

اوضاع سخت معیشتی در مناطق جنوبی سوریه به ویژه استان سویداء، بهانه‌ی تکراری اما جدیدی برای برهم زدن امنیت سوریه شده است. در بهمن ماه معترضین در سویداء با در دست داشتن پلاکارد و سر دادن شعارهای ضد دولتی، بزرگراه دمشق-سویداء را مسدود کردند. این موضوع تکراری، از آنجایی اهمیت می‌یابد که تظاهرات معترضین به تحرکات مسلحانه تبدیل شد.

طبق گزارش‌های منابع میدانی تحولات جهان اسلام، پس از آغاز تظاهرات در شهرک‌های شهبا، مجادل و… در شمال شهر سویداء، هسته‌های امنیتی مرتبط با اسرائیل کنترل تظاهرات و تجمعات را به دست گرفتند. اما با رصدهای صورت گرفته توسط حزب الله، تعدادی از سرتیم‌های مرتبط با اسرائیل توسط نیروهای امنیتی حزب الله بازداشت شدند.
از سوی دیگر و طبق روال همیشگی رسانه‌های سوری ماجرا را مسکوت گذاشته و نیروهای امنیتی دولت سوریه خود را درگیر آن نکردند. اما حزب الله پس از انجام تحقیقات و بازجویی از لیدرهای اعتراضات، سرنخ ماجرا را در شهر سویداء و گروهی مسلح که با “ولید جنبلاط” رهبر دروزی حزب سوسیالیست ترقی‌خواه در لبنان پیدا کرده است.

مشابه این تحرکات امنیتی، در استان درعا نیز رصد شد و در ۲۰ بهمن یک انفجار و چند ترور مسلحانه رخ داد.

به طور کلی تحرکات در جنوب سوریه گویای یک هشدار امنیتی برای محور مقاومت است که به سفارش اسرائیل و با اجرای گروه‌های مرتبط با “ولید جنبلاط” انجام می‌شود. در این راستا عملیات پهپادی حزب الله علیه اسرائیل که با پرواز پهپاد حسان تا عمق ۷۰ کیلومتری خاک فلسطین اشغالی و ناتوانی ارتش اسرائیل در مقابله با آن انجام شد؛ یک هشدار و پیام صریح به فتنه انگیزی‌های صهیونیست‌ها در جنوب سوریه محسوب می‌شود. پیامی که در سمت اسرائیلی به خوبی دریافت شد.

در استان دیرالزور نیز در یک ماه گذشته تحرکات سازمان یافته جدیدی از سوی گروه تروریستی داعش انجام شده است. سناریوی موجود در این منطقه با چند موضوع در ارتباط است:
۱- فرار بیش از ۲۰۰ نفر از اعضای عادی و خاص داعش از زندان غویران در شهر حسکه. احتمال انتقال آنها به صحراهای دیرالزور و حمص بسیار بالاست.
۲- پروازهای مداوم اطلاعاتی هواگردهای آمریکایی در آسمان استان دیرالزور.
۳- در ماه‌های گذشته دولت سوریه با نقش‌آفرینی مستشاران ایرانی با قبایل استان دیرالزور ارتباط نزدیکی برقرار کرده است. این موضوع قطعا مورد خوشایند آمریکا و گروه‌های دموکراتیک کُرد (SDF) نیست.

با توجه به نکات یادشده پیش بینی می‌شود نیروهای اطلاعاتی و عملیاتی مقاومت در روزهای آینده، عملیات‌های امنیتی را در استان سویداء، درعا و دیرالزور آغاز کنند.

به اشتراک بگذارید:
دیدگاه
  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  1. گپ گفت:

    مگه توی حمص اتفاق خاصی افتاده؟

تبلیغات در تحولات جهان اسلام