نمایندگان مجلس آذربایجان در ایروان؛ ارمنی ها چه گفتند؟

جمعه 6 اسفند 00 - 23:15
https://iswnews.com/?p=63364

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری “تحولات جهان اسلام” نمایندگان هیئت پارلمانی آذربایجان به ایروان سفر کردند تا در نشست مجالس اتحادیه اروپا شرکت کنند. نخستین سفر آذربایجانی‌ها به ارمنستان با واکنش‌های مثبت و منفی نمایندگان این کشور روبرو شده است.

هیئت پارلمانی جمهوری آذربایجان دوشنبه دوم اسفند برابر با ۲۱ فوریه به ایروان سفر کردند تا در نشست‌ پارلمان های اتحادیه اروپا معروف به یورونست شرکت کنند. این نخستین بار است که یک هیئت پارلمانی آذربایحان به صورت رسمی وارد ایروان شده است.

این در حالی است که نمایندگان احزاب موافق و مخالف دولت ارمنستان در سخنرانی های خود نسبت به آن واکنش های متفاوتی نشان داده اند.

ادغام اقتصادی، یکسان سازی مواد قانونی و همگرایی با سیاست‌های اتحادیه اروپا، مسائل اجتماعی، آموزشی، فرهنگی و جامعه مدنی موضوع این نشست ها بوده است.

موضع سرسختانه در مقابل آذربایجان

نمایندگان احزاب مخالف دولت پاشینیان خطاب به نمایندگان مجلس جمهوری آذربایجان موضع سرسختانه را در پیش گرفتند.

هایک مامیجانیان نمایندگان اپوزیسون از فراکسیون “مفتخرم” و آرتور خاچاتوریان و آرتور قازینیان از فراکسیون “ارمنستان” در مورد موارد نقض رژیم آتش بس در قره باغ کوهستانی از سوی ترکیه و آذربایجان و استفاده از سلاح های ممنوعه در طول همه گیری بیماری کرونا سخن گفتند.

آرتور قازینیان نماینده فراکسیون “ارمنستان” گفته است: آرتساخ (قره باغ کوهستانی) متعلق به ارامنه بوده است و همواره نیز خواهد بود.

هایک مامیجانیان نماینده فراکسیون مخالف “مفتخرم” نیز با تاکید بر استقلال این منطقه تاکید کرده است: آرتساخ (قره باغ کوهستانی) هیچ گاه در داخل مرزهای جمهوری آذربایجان قرار نمی‌گیرد.

موضع نرم طرفداران دولت

نمایندگان طرفدار دولت ارمنستان در این نشست برخلاف احزاب مخالف تلاش کردند تا موضع نرمی را بیان کنند.

ماریا کاراپتیان نماینده فراکسیون “پیمان شهروندی” درباره سیاست دولت اظهار کرده است: گشایش منطقه ای اولویت نخست ارمنستان است.

تاتویک گاسپاریان عضو دیگر این فراکسیون، موضوع پیشگیری از کووئید ۱۹ برای شهروندان ارمنی قره باغ را پیش کشیده و گفته است: ساکنان آرتساخ به  واکسن کوئید ۱۹ دسترسی ندارند که این یک مشکل جدی است. ارمنستان مقدار مشخصی واکسن را برای جمعیت قره باغ کوهستانی ارائه کرده که کافی نیست و نیازمند همکاری های جهانی هستیم.

سرگیس خندانیان، عضو همین فراکسیون نیز از نمایندگان آذربایجان برای سفر به ارمنستان تحت این شرایط سخت، شرکت در کار مجمع پارلمانی تشکر کرده است.

اما نقطه اوج این اظهارنظرها گفتگوی گورگن آرسنیان نماینده عضو فراکسیون “پیمان شهروندی” با رسانه ها است که رسانه های آذربایجان نیز آن را منتشر کرده اند. وی طی گفتگوی خود گفته است: ارمنستان اکنون هیچ نقشی در مسئله آرتساخ ندارد و دو کشور آذربایجان و روسیه باید به امور آن بپردازند.

آرسنیان با بیان خروج نظامیان ارمنستان از خاک قره باغ (اشغالی) افزوده است: آذربایجان یک پیروزی نظامی به دست آورد و واحدهای نظامی ارمنستان از آن مناطق خارج شدند.

نماینده حزب پیمان شهروندی همچنین اضافه کرده است: حزب سیاسی او قبل از جنگ مسیر صلح و توسعه اقتصادی را اعلام کرده بود. اما برای رسیدن به  آن لازم است که یک بستر ایجاد شود تا از خطرات و درگیری ها خلاص شویم.

تصویر: حضور طاهر میرکیشیلی و سلطان ممدوف، نمایندگان مجلس آذربایجان در ایروان، ارمنستان

به اشتراک بگذارید:
دیدگاه
  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات در تحولات جهان اسلام