جنگ روسیه و اوکراین و مرگ چهار آذربایجانی

سه شنبه 10 اسفند 1400 - 22:40
https://iswnews.com/?p=64046

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری “تحولات جهان اسلام” وزارت خارجه جمهوری آذربایجان از کشته شدن چهار شهروند این کشور در نبردهای شرق و جنوب غربی اوکراین خبر داد.

جیحون محمداف رئیس جامعه آذربایجانی های مقیم اوکراین درباره مرگ سه شهروند این کشور در استان اودسا و نزدیکی مرزهای مولداوی گفته است: کاروان متشکل از هشت خودرو شهروندان آذربایجانی قصد داشتند تا از مرزهای جنوب غربی اوکراین در استان اودسا و نزدیکی مرز جمهوری دفاکتو «ترانس نیستریا» مولداوی خارج شوند.

این کاروان ساعت ۲ بامداد ۲۷ فوریه برابر با ۸ اسفند، هنگام حرکت در جاده مورد حمله افراد مسلح با لباس نیروهای مرزی قرار گرفته است.

نعمت اسماعیل اف، رحیم اسماعیل اف و پسرش قابیل اسماعیل اف در تیراندازی کشته شدند. همچنین چهار شهروند دیگر به نام های سلیمان اسماعیل اف، جمال سلیمان اف، نیازی تقی اف و تاجر تقی اف نیز زخمی شده اند.

پس از حضور پلیس در این منطقه اجساد کشته شدگان به سردخانه منتقل شده و زخمی ها در بیمارستان بستری شده اند که حال آنها رضایت بخش است.

محمداف درباره این حادثه و علت آن تصریح کرده است: دسته های خرابکار در نزدیکی جاده مرزی مسوول این اقدام هستند.

بنابر گزارش تحولات جهان اسلام طی روزهای نخستین حمله نظامی روسیه به اوکراین از سمت شمال، شرق و جنوب، راکت های گراد از جمهوری « ترانس نیستریا» مولداوی به سمت پایگاه های نظامی اوکراین شلیک شده است.

ترانس نیستریا منطقه ای باریک با جهت شمالی و جنوبی است که میان اوکراین و مولداوی قرار دارد. این منطقه خودمختار در سال ۲۰۱۴ با اعلام استقلال از مولداوی، خواستار الحاق به فدراسیون روسیه شده است.

اما در یک تیراندازی دیگر یک شهروند آذربایجانی در شهر خارکف (خارکیف) و شرق اوکراین کشته شده است. این شهروند، قوشقار محمداف ۳۴ ساله و برادرزاده رئیس جامعه آذربایجانی های مقیم اوکراین است.

بنابر گفته جیحون محمداف برادر زاده اش دانشجو بوده و برای دیدار اقوام خود به اوکراین رفته است. وی حوالی ساعت نه صبح ۲۷ فوریه برابر با ۸ اسفند در مرکز این شهر و در شرایط آرامش قصد داشته برای خرید آب برود که در خیابان هدف تیراندازی افراد ناشناس قرار گرفته و کشته شده است. شهر خارکف در نزدیکی مرزهای روسیه است و جنگ شهری با نیروهای روسیه در آن جریان دارد.

وزارت خارجه آذربایجان اعلام کرده است با هماهنگی سفارت خود در کیف و کنسولگری خارکف اجساد کشته شدگان را طی روزهای آینده به آذربایجان منتقل می کند.

خبر مرگ شهروندان آذربایجانی در اوکراین باعث خشم مردم این کشور شده است. حدود هزار نفر از ساکنان باکو صبح همین روز با تجمع در برابر سفارت اوکراین، شعارهایی در حمایت از دولت این کشور سر دادند و حمله روسیه را محکوم کردند.

پلیس آذربایجان با ایجاد مانع در چندین نقطه مانع تجمع تعداد بیشتر شده است. پلیس و سازمان امنیت ملی، تدابیر امنیتی در نزدیکی سفارت روسیه در باکو را تشدید کرده اند.

همچنین گروهی از شهروندان، جمع آوری کمک های غذایی، لباس و تجهیزات ضروری را برای تحویل به سفارت اوکراین آغاز کرده اند.

مردم آذربایجان درباره حمله نظامی روسیه به اوکراین به دو دسته تقسیم شده اند. دسته اول روس گرایان هستند که از این اقدام حمایت می کنند. اما پس از مرگ هموطنان خود موضع دفاعی گرفته اند. دسته دوم مخالفان سلطه روسیه هستند و با مقایسه این حمله نظامی با ژانویه سیاه باکو، از اوکراین هواداری می کنند. همچنین اتهام زنی به ارامنه برای حمایت از روسیه نیز بخشی از فرآیند تبلیغاتی دسته دوم است.

تجمع در حمایت از اوکراین و محکومیت روسیه روبروی سفارت اوکراین

وزارت خارجه جمهوری آذربایجان طی اعلامیه ای در پاسخ به پیام های نگرانی خانواده ها، از آغاز روند تخلیه شهروندان ساکن در اوکراین خبر داده اند. طبق اطلاعیه وزارت خارجه آذربایجان، شهروندان این کشور با برنامه زمان بندی شده تخلیه می شوند.

نخست گروه ۵۰ نفری از خانواده دیپلمات ها روز شنبه ۷ اسفند برابر با ۲۶ فوریه وارد باکو شدند. گروهی ۶۰۰ نفری در ساختمان های متعلق به کنسولگری این کشور در خارکف (خارکیف) اسکان داده شده اند.

همچنین ۱۱۶ نفر از کارکنان یک شرکت راهسازی نیز ۸ اسفند از اوکراین خارج شده اند. دو پرواز چارتر ترکیه از رومانی در روز ۲۸ فوریه برابر با ۹ اسفند گروه دیگری را تخلیه می کنند.

شهروندان این کشور بدون نیاز به ویزا می توانند وارد کشورهای مولداوی، لهستان، رومانی، بلغارستان و مجارستان شوند تا از طریق ترکیه به آذربایجان بازگردند.

اوکراین یکی از کشورهای اتحاد جماهیر شروری سابق است که پس از روسیه تعداد زیادی تبعه آذربایجانی در آن ساکن هستند. اتباع آذربایجان برای سفر به این کشور نیازی به ویزا ندارند و روسی زبان دوم این کشور است.

  • به اشتراک بگذارید:

دیدگاه

  1. .. چهارشنبه, ۱۱ اسفند, ۱۴۰۰ - ۰۷:۱۱

    اگر این کار رو نمی کردن،مایه تعجب بود،به هر حال باکو غربگراست..!(البته غربگرا که نمیشه گفت! نوکرشونه دیگه) و قطعا طرفدارنی در درون حکومت خود دارن! سقوط اوکراین،به ضرر باکو خواهد بود،که میخواهد سیاست ها ناتو و امریکا و غرب (نظام سرمایه داری) رو در این منطقه اجراء کند. با توجه به این نمایش ها،به نظر میرسه،رژیم ملحد باکو،بدجوری عصبانی و ناراحته از،سقوط اوکراین! …

    پاسخ
  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.