عمران خان خطاب به اروپا: مگر ما برده‌ی شماییم؟

جمعه 20 اسفند 00 - 22:50
https://iswnews.com/?p=65106

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری “تحولات جهان اسلام” در پی رد درخواست اروپا از سوی عمران خان و اعلام موضع بی طرفی پاکستان در خصوص جنگ اوکراین، جریان‌های سیاسی غربگرا در پاکستان دست به اعتراض گسترده علیه دولت زدند.

پیش از برگزاری نشست اضطراری مجمع عمومی سازمان ملل متحد در روز ۱۱ اسفند، کشورهای اروپایی با ارسال پیام‌هایی تهدیدآمیز از نمایندگان کشورهای مختلف از جمله پاکستان خواستند در این نشست علیه روسیه رأی دهند.
در پی این فشارها، عمران خان خطاب به کشور‌های اروپایی گفت: «آیا ما برده شماییم که هر چه می‌گویید انجام دهیم؟ وقتی هند قانون کشمیر اشغالی را نقض کرد آیا هیچ یک از شما تجارت و روابط خود را با هند قطع کردید؟
ما روابط دوستانه‌ای با آمریکا، روسیه، چین و اروپا داریم، وارد هیچ بلوکی نخواهیم شد، زیرا موضع ما بر مبنای بی طرفی است و سعی خواهیم کرد برای پایان دادن به جنگ با همه کشور‌ها همکاری کنیم.»

در نهایت قطعنامه با ۱۴۱ رأی موافق، ۵ رأی مخالف و ۳۵ رأی ممتنع به تصویب رسید. سازمان ملل طی این قطعنامه خواهان ایجاد کریدورهای ایمن برای افراد غیرنظامی به خارج از اوکراین، تسهیل کمک رسانی‌های بشردوستانه و همچنین خروج نیرو‌های روسیه از اوکراین شد.

اما اتخاذ مواضع بی طرفی برای کشورهایی از جمله پاکستان بدون هزینه نبوده و احزاب و جریان‌های سیاسی غربگرا در کشور تظاهرات گسترده‌ای را علیه دولت عمران خان راه‌اندازی کرده‌اند. مخالفین با برگزاری تظاهراتی دولت عمران خان را متهم به سوءمدیریت و حکمرانی ضعیف کرده‌اند و خواستار استعفای وی از سمت نخست وزیری پاکستان شده‌اند.

بی شک این دست اقدامات با چراغ سبز غربی‌ها در کشورهای بی طرف و مخالف اجرا می‌شود. آنها در طول سال‌های گذشته برای فشار آوردن به دولت‌ها از حربه‌های مختلف از جمله: کودتا، انقلاب مخملی، فشار سیاسی و اقتصادی استفاده کرده‌اند.

بیشتر بخوانید:
چشم انداز روابط ایران و پاکستان در پی پیروزی حزب تحریک پاکستان در انتخابات و تأکید این حزب بر روابط مستحکم با ایران
ریاست جمهوری؛ پیروزی دیگری برای حزب تحریک انصاف پاکستان

ویدیو: بازداشت نمایندگان و معترضین به دولت عمران خان
به اشتراک بگذارید:
دیدگاه
  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات در تحولات جهان اسلام