بررسی حملات اخیر در فلسطین اشغالی؛ اسرائیل خودزنی می‌کند یا پای داعش به فلسطین باز شد؟

تحولات جهان اسلام
نویسنده:تحولات جهان اسلام
دوشنبه 8 فروردین 01 - 21:10
https://iswnews.com/?p=66516

سوءاستفاده اسرائیل از شرایط منطقه و یک دهه جنگ با مقاومت در فلسطین اشغالی منجر به تسریع روند اجرای توافق ابراهیم و ایجاد نیاز تشکیل ائتلاف در کشورهای عربی برای مقابله با ایران و محور مقاومت شده است. نشست سیاسی اخیر در صحرای نقب گویای این موضوع است.

در طول یک هفته اخیر دو عملیات مسلحانه علیه صهیونیست ها در شهرک‌های بئرالسبع و الخضیره واقع در فلسطین اشغالی رخ داد که بررسی جوانب مختلف آن بسیار مهم است. این دو عملیات منجر به کشته شدن شش صهیونیست و سه فلسطینی که عامل اجرای حملات بودند، شده است.

این اتفاقات با دو موضوع مهم همراه است:
۱- هجمه شدید مقامات و رسانه‌های صهیونیستی به محور مقاومت (از ایران تا فلسطینی‌ها).
۲- نشست شش گانه اسرائیل و کشورهای آمریکا، مصر، مراکش، امارات، بحرین در صحرای نقب.

آنچه که از اظهارات مقامات صهیونیست برمی‌آید، نشست نقب مجموعه اهدافی را در پیرامون مسائل مربوط به ایران از موضوع هسته‌ای تا منطقه‌ای دنبال می‌کند. نفتالی بنت نخست وزیر رژیم صهیونیستی در اظهارات اخیر خود در دیدار با آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا، بر عدم خروج سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از لیست تروریستی آمریکا، مقابله با قدرت هسته‌ای ایران و نفوذ متحدین ایران از جمله انصارالله در منطقه تاکید کرده بود. از طرفی دیگر رسانه‌های صهیونیستی پیشبرد طرح عادی سازی روابط با اسرائیل که تحت عنوان “توافق ابراهیم” مطرح می‌شود را به نفع فلسطین جلوه داده و گروه‌های فلسطینی و حامیان آنها را مانع تحقق صلح در منطقه عنوان کردند.

مقامات و رسانه های صهیونیستی با مانور ویژه رسانه‌ای و روانی بر اصطلاح “تروریسم” بارها نام گروه‌های مقاومت و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در کنار داعش و القاعده عنوان کرده‌اند و با ایران هراسی به دنبال ایجاد ائتلاف منطقه‌ای با کشورهای عربی (ناتو عبری-عربی) در منطقه غرب آسیا هستند.

از این رو اجرای حملات مسلحانه در جنوب و شمال فلسطین اشغالی همزمان با چنین تحولاتی، و به دنبال آن انتشار بیانیه داعش مبنی بر به عهده گرفتن مسئولیت این حملات، جای سوالات فراوانی در ذهن به وجود می‌آورد که در موارد احتمالی زیر بدان اشاره می‌کنیم:

۱- “عملیات به صورت خودجوش توسط فلسطینی ها انجام گرفته است و سازمان‌های اطلاعاتی اسرائیل با جعل تصاویر و ویدیوها آنرا به داعش منتسب کردند.” اگر این سناریو درست است، در این صورت ضرورت انتشار بیانیه های رسمی گروه‌های مقاومت فلسطینی و رفع اتهام از مجریان این عملیات‌ها احساس می‌شود.

۲- “عوامل حملات مسلحانه بئرالسبع و الخضیره، همگی از اعضای داعش بوده‌اند.” اگر این سناریو درست است، این مورد نیز نشانگر ضعف اطلاعاتی-امنیتی اسرائیل در رصد داعش یا اقدام عمدی اسرائیل در باز نگه داشتن دست داعش در فلسطین، شتابزدگی گروه‌های مقاومت در حمایت از حملات مشکوک و… است.

اسرائیل با ارائه‌ی سوابق اطلاعاتی این افراد (ایمن و خالد اغباریه)، مدعی است که عوامل حمله الخضیره با یکدیگر پسر عمو بوده و در سال ۲۰۱۶ میلادی به ترکیه سفر کرده و قصد ملحق شدن به داعش را داشتند، اما موفق به این کار نشدند و پس از بازگشت به فلسطین توسط نهادهای امنیتی اسرائیل بازداشت شده‌اند. اسرائیل همچنین مدعی دسترسی به موبایل ایمن یا خالد اغباریه شده و ویدیویی از لحظات قبل عملیات مسلحانه را نشر کرده است. نکته‌ای که ماجرا را مهم می‌کند اینست که ویدیوی آنها به دست داعش نرسیده و اسرائیل آنرا منتشر کرده است. چرا که زمان انتشار بیانیه داعش ساعاتی پس از انتشار این ویدیو توسط اسرائیل بوده است. داعش از تصاویر این ویدیو استفاده کرده و در متن بیانیه مسئولیت حملات الخضیره و بئرالسبع را به عهده گرفته است.

ویدیوی منتسب به عوامل حمله به صهیونیست ها در شهرک الخضیره

احتمال دیگری که وجود دارد اینست که اسرائیل طراح پشت پرده این حملات بوده باشد. به این صورت که از طریق یک واسطه سلاح و تجهیزات نظامی را به آنها رسانده باشد و آنها را به سوی اجرای حمله هدایت کرده باشد. البته این احتمال در خصوص حمله بئرالسبع ضعیف تر است چرا که مجری حمله با خودروی صهیونیست ها را زیر گرفته و بعد با سلاح سرد به افراد دیگری حمله کرده بود.

در مجموع بررسی این احتمالات به ما این تحلیل را می‌دهد که جزئیات حملات اخیر در فلسطین اشغالی همانند عملیات‌های مقاومتی فلسطینی ها در گذشته نیست. بنابراین برای قضاوت در مورد آن باید همچنان صبر کرد و منتظر اطلاعات بیشتر ماند.

بیشتر بخوانید:
عملیات دو فلسطینی در شمال تل آویو + ویدیو
نشست آمریکا و کشورهای عربی در فلسطین اشغالی
عملیات جوان فلسطینی در بئرالسبع + ویدیو
ایران در حال تدارک حملات هوایی، دریایی و زمینی به اسرائیل است!

به اشتراک بگذارید:
دیدگاه
  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  1. نجفی گفت:

    سلام. در تیتر مطلب، بیان فرموده که سو استفاذه از این حملات ((منجر به تسریع روند اجرای توافق ابراهیم و ایجاد نیاز تشکیل اعتلاف شده)) ولی خود نویسنده در پایین تر، میگه که این حملات((همزمان)) با تحولات بوده!! خب بالاخره تکلیف چیه؟ شما که بیانیه داعش زو دیدید، بهتره بیانیه دو کروه فلسطینی که مسئولیت پریشب رو بر عهده کرفتند هم ببینید! اونها دو علت ذکر کردند که یکیش، اعتراض به همین نشست بود! یعنی این نشست، عامل ایجاد حمله شده. نه اینکه حمله، عامل ایجاد نشست باشه!

تبلیغات در تحولات جهان اسلام