رییس جمهور پیشین آذربایجان: ارمنی الاصل بودن لاوروف هیچ تاثیری در میانجیگری وی در حل مناقشه قره باغ ندارد.

سه شنبه ۳۰ آبان ۹۶ - ۲۱:۳۱
https://iswnews.com/?p=6658

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری “تحولات جهان اسلام” ایاز مطلب اف، رییس جمهوری پیشین جمهوری آذربایجان ، ارمنی الاصل بودن وزیر امور خارجه روسیه را در میانجیگری وی در حل مناقشه قره باغ میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان بی تاثیر دانست.

ایاز مطلبف در مصاحبه با “ینی مساوات” چاپ باکو گفت : “سرگئی لاوروف، علی رغم اصالت ارمنی خود ، وزیر امور خارجه فدراسیون روسیه است. او مجری است و مجری هم هرچه را که به او گفته می شود، اجرا می کند و خودسرانه نمی تواند کاری بکند.”

ایاز مطلبف درباره تاکید سرگئی لاوروف مبنی بر اینکه “مناقشه قره باغ ، مساله داخلی جمهوری آذربایجان نیست” نیز گفت : ” بی تردید لاوروف در بیان این مطلب، مسایل ژئوپلتیک را در نظر گرفته است. به واقع هم، در این مورد، مسایل میان مسکو و واشنگتن وجود دارد. ”
ایاز مطلبف همچنین درباره این سوال که “سخنان سرگئی لاوروف در باکو نشان می دهد که روسیه خواستار این است که آذربایجان در مقابل گرفتن پنج ناحیه (اطراف قره باغ) از قره باغ کوهستانی صرف نظر کند” نیز گفت : “هیچ کس نمی تواند در مقابل ما شرط تعیین کند. این، مربوط به دولت و حاکمیت جمهوری آذربایجان است. ”

مطلبف درباره ابعاد پنهان انهدام بالگرد جمهوری آذربایجان در ۲۰ نوامبر ۱۹۹۱(vertolyot faciasi) که مقامات عالی رتبه دولتی جمهوری سوسیالیستی آذربایجان شوروی سرنشینان آن بودند و در آن واقعه کشته شدند نیز گفت : ” بگذارید این موضوع برای آینده بماند. اکنون من امکان صحبت کردن در این باره را ندارم. ”

ایاز مطلب اف در پاسخ به این سوال که ” اسکندر حمیدف، وزیر داخله سابق جمهوری آذربایجان گفته است در نوامبر ۱۹۹۱ که آن بالگرد سرنگون شد، جمهوری آذربایجان و ارمنستان، هیچ یک موشکی برای هدف قرار دادن بالگرد در اختیار نداشتند و همه تحقیقات در این باره به روسیه ختم می شود”، گفت : ” من نمی دانم درباره چه سلاح هایی سخن گفته می شود. نمی توانم اظهار نظری داشته باشم. “

به اشتراک بگذارید:
دیدگاه
  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات در تحولات جهان اسلام