دانش نظامی: پهپاد سوئیچ‌بلید

سه‌شنبه 23 فروردین 1 - 15:29
https://iswnews.com/?p=67707

پهپادهای خانواده سوئیچ‌بلید گونه‌ای از مهمات پرسه‌زن مینیاتوری هستند که توسط شرکت AeroVironment بصورت اختصاصی برای ارتش آمریکا ساخته شده است. ابعاد این پهپادها بقدری کوچک است که می‌توان آن را در یک کوله پشتی حمل کرد. پهپاد سوئیچ‌ بلید از یک پرتابگر لوله‌ای شکل پرتاب می‌شود و به سمت محل هدف پرواز کرده و روی سر هدف و یا پس از برخورد به هدف منفجر می‌شود. اولین نمونه از پهپاد سوئیچ‌بلید در سال ۲۰۱۱ رونمایی و به مرحله تولید رسید؛ اما در سال ۲۰۲۰ و پس از رونمایی پهپاد ضد زره سویچ بلید ۶۰۰، نسخه اولیه(۲۰۱۱) به نام سویچ بلید ۳۰۰ نامگذاری مجدد شد.
شایان ذکر است، در جریان جنگ اوکراین و روسیه، ارتش آمریکا بیشتر از 100 فروند از این پهپاد را در اختیار ارتش اوکراین قرار داد.

پهپاد سوئیچ‌بلید ۳۰۰:
پهپاد سوئیچ‌بلید ۳۰۰ به منظور بکارگیری در یگان‌هایی در سطح جوخه به شکل یک پهپاد یک بار مصرف با هدف افزایش دقت آتش طراحی شده است. طول آن ۴۹/۵ سانتیمتر و وزن آن به همراه جعبه حمل پهپاد و پرتابگر ۲۷۰۰ گرم است. این پهپاد به میزانی سبک است که توسط یک نفر قابل حمل باشد.
نام گذاری سویچ بلید بر اساس نحوه بازشدن بال های تحت بارگذاری فنر آن بعد از خروج از پرتابگر است.

نحوه پرتاب و باز شدن بالهای پهپاد سوئیچ‌بلید ۳۰۰

پهپاد تا ۱۰ کیلومتر قابل هدایت است و به دلیل ابعاد کوچک آن، مداومت پروازی به 10دقیقه محدود شده که برای گشتزنی نامناسب است اما برای درگیری با اهداف در برد بلند با هزینه پایین و نجات دادن یگان های خودی که زیر آتش دشمن هستند مناسب است.
سوئیچ‌بلید ۳۰۰ دارای یک دوربین مرئی رنگی و سنسور GPS به منظور ردگیر ، شناسایی و درگیری با اهداف است. همچنین قابلیت درگیری پیش برنامه ریزی شده با اهداف تعیین شده را دارد. (محل و مسیر رسیدن به هدف برای پهپاد تعریف می‌شود)
سرجنگی این پهپاد معادل یک نارنجک ۴۰ میلی متری برای هدف قرار دادن خودرو های زرهی سبک و نفرات است.
یکی دیگر از قابلیت های پهپاد، هدف گیری مجدد در زمان پرواز است به گونه ای که اگر شرایط نبرد آرام شد و تهدید اولیه خنثی شد پهپاد می‌تواند روی اهداف دیگر، هدف‌گیری مجدد شود.

عملکرد سوئیچ‌بلید ۳۰۰ و نظارت توسط پهپاد پوما – قابلیت پرتاب سوئیچ‌بلید ۳۰۰ از پهپاد جامپ 20

سوییچ بلید از موتور الکتریکی برای رانش استفاده کرده و به دلیل ابعاد کوچک بدنه و صدای تولیدی پایین، کشف و تلاش برای رهگیری آن بشدت دشوار است. پهپاد در فاز نهایی رسیدن به هدف تا 160 کیلومتر بر ساعت سرعت می‌گیرد. پهپاد سوئیچ‌بلید از ایستگاه کنترل زمینی مانند سایر پهپادهای AeroVironment از جمله Wasp، RQ-11 و RQ-20 استفاده می کند؛ این موضوع امکان تیم شدن سوئیچ‌بلید با دیگر پهپادهای برد و مداومت بلند را می‌دهد بطوریکه این پهپاد ها اهداف را کشف کرده و به کمک سویچ بلید با آنها درگیر می‌شوند.
لازم به ذکر است، پرتاب کننده چندبسته‌ای با قابلیت کنترل از راه دور نیز برای پهپادهای سوئیچ بلید ۳۰۰ طراحی شده است. این پرتاب کننده (launcher) در یک پیکربندی با استاندارد 6 بسته‌ای با وزن 73 کیلوگرم عرضه می‎شود. این طرح از 2 تا 20 دور مقیاس پذیر است و بارگذاری مجدد سریع کمتر از 30 ثانیه در هر دور را امکان پذیر می کند. ارتش آمریکا استقرار این بسته‌ها را از اوایل سال 2019 برای دفاع از پایگاه‌های خود آغاز کرده است.

پرتاب کننده 6 تایی سوئیچ‌بلید ۳۰۰


مشخصات پهپاد Switchblade 300:
برد: ۱۰ کیلومتر
مداومت پروازی: ۱۵ دقیقه
حداکثر سرعت: ۱۶۰ کیلومتربرساعت
وزن: ۲/۵ کیلوگرم
طول: ۴۹/۵ سانتیمتر
طول بال: ۶۸/۶ سانتیمتر
سقف پروازی: ۴۶۰۰ متر
ارتفاع پروازی: ۱۵۰ متر

پهپاد سوئیچ‌بلید ۶۰۰:
پهپاد سوئیچ‌بلید ۶۰۰ نسبت به سوئیچ‌بلید ۳۰۰ از ابعاد بزرگتری برخوردار است. طول این پهپاد ۱/۳ متر و وزن آن ۲۲/۷ کیلوگرم است؛ با این وجود هنوز قابل حمل توسط نفرات است و در طول زمان ۱۰ دقیقه قابل اسنبل شدن است. پهپاد سوئیچ‌بلید ۶۰۰ برای پرواز تا برد ۴۰ کیلومتر در ۲۰ دقیقه و همچنین برای ۲۰ دقیقه پرسه زنی بیشتر که به معنی ۸۰ کیلومتر برد نهایی است (جمعا ۴۰ دقیقه مداومت پروازی ) طراحی شده است.
سرعت نهایی پهپاد ۱۸۵ کیلومتر بر ساعت و سر جنگی آن مشابه سرجنگی موشک جاولین بوده و به وسیله آن اهداف زرهی را نابود می‌کند.

نحوه پرتاب و باز شدن بالهای پهپاد سوئیچ‌بلید 600

یک تبلت قابلیت کنترل آتش و هدایت دستی یا اتوماتیک را برای سوئیچ‌بلید ۶۰۰ فراهم می‌کند. این تبلت از دیتا لینک های رمزگذاری شده استفاده کرده و دارای گیرنده جی پی اس ضد اخلال است. همچنین امکان نصب یک دیتالینک دیجیتال جداگانه به منظور درگیری با اهداف فراتر از برد ۹۰ کیلومتر هم وجود دارد.
یکی از مزیت‌ها و نکات جالب پهپاد سوئیچ بلید ۶۰۰ این است که قابلیت شکار اهداف با برد بسیار بیشتر از موشک‌های جاولین را دارد اما هزینه آن کمتر از یک موشک ضد تانک جاولین است.
مشخصات پهپاد Switchblade 600:
برد: ۴۰ کیلومتر
مداومت پروازی: ۴۰ دقیقه
حداکثر سرعت: ۱۸۵ کیلومتربرساعت
وزن: ۲۲/۷ کیلوگرم
طول: ۱/۳ متر
طول بال: ~ ۱/۹ متر
سقف پروازی: ۴۶۰۰ متر
ارتفاع پروازی: ۱۹۸ متر

برای نمایش در اندازه اصلی کلیک کنید

مجموعه پوسترهای “پهپاد سوئیچ‌بلید” به زبان‌های انگلیسی، عربی، کردی، آذری، روسی برای نشر در شبکه‌های اجتماعی:

به اشتراک بگذارید:
دیدگاه
  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. هادی گفت:

    کاش اسم کسی که این مقاله رو نوشته یا ترجمه کرده رو ذکر میکردید

  2. طوگاد گفت:

    پهپاد سوئیچ بلید، پهپاد بسیار کاربردی و جذابیه

تبلیغات در تحولات جهان اسلام