تحولات افغانستان و پاکستان، ۲۵ فروردین ۱۴۰۱

پنج‌شنبه 25 فروردین 1 - 17:31
https://iswnews.com/?p=67891

به گزارش پايگاه تحلیلی خبری “تحولات جهان اسلام” “سعید خطیب زاده” سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران، گزارش رسانه ها مبنی بر بسته شدن سفارت و کنسولگری های ایران در کابل و استان های بلخ، قندهار و هرات را تکذیب کرد.

۱- بدخشان:
– در ۲۱ فروردین ماه، در عملیات غافلگیرانه نیروهای احمد مسعود در دره جوزگون واقع در منطقه هشتم شهر فیض آباد، یک فرمانده محلی طالبان به نام “جواد” کشته و محافظ وی زخمی شد.
– در ۲۲ فروردین ماه، بر اثر درگیری طالبان با نیروهای احمد مسعود در محله کوهستان واقع در شهرستان راغستان، شش نفر از نیروهای احمد مسعود و ۱۶ نفر از اعضای طالبان کشته و زخمی شدند.
– در ۲۴ فروردین ماه، نیروهای احمد مسعود کشته شدن یکی از افراد خود به نام “نجیب الله” (از نظامیان ارتش در حکومت پیشین) در درگیری با مسلحین طالبان در شهر فیض آباد را تایید کردند.

۲- بلخ:
– در ۲۰ فروردین ماه، نیروهای اطلاعاتی طالبان دو نفر از نظامیان حکومت پیشین به نام های “جاوید نظری” و “سمیع مجاهد” را در محله قزل آباد شهر مزارشریف تیرباران کردند.
– در ۲۳ فروردین ماه، نیروهای جبهه آزادی یکی از پاسگاه های طالبان در نزدیکی فرودگاه “مولانا جلال الدین محمد بلخی” را تیرباران کردند. از تلفات و خسارات این حمله جزئیاتی در دست نمی باشد.

۳- بغلان:
– تداوم درگیری پراکنده نیروهای احمد مسعود و طالبان در شهرستان‌های اندراب، پل حصار و ده صلاح.
– در ۲۴ فروردین ماه، “ملا محمد فاضل مظلوم” معاون اول وزارت دفاع طالبان برای پاکسازی مناطق تحت کنترل نیروهای احمد مسعود در شهرستان‌های اندراب، پل حصار، ده صلاح و… با فرماندهان تیپ سوم لشکر ۲۰۱۷ عمری طالبان جلسه برگزار کرد.

۴- پروان:
– در ۲۰ فروردین ماه، نیروهای جبهه آزادی به پاسگاه های طالبان در مناطق ارگ شاهی و شرکت تولیدی سیمان واقع در شهرستان جبل سراج حمله کردند.
– در ۲۱ فروردین ماه، نیروهای اطلاعاتی طالبان یک جوان به نام “نعمت الله عثمانی” را در شهرستان بگرام تیرباران کردند. مردم محل در اعتراض به این قتل، تجمع کرده و شعار مرگ بر امارت اسلامی سر دادند.
– در ۲۱ فروردین ماه، نیروهای اطلاعاتی طالبان یک پسر جوان به نام “فریدون” را در محله لغمانی شهرستان بگرام به جرم همکاری با نیروهای احمد مسعود تیرباران کردند.
– در ۲۱ فروردین ماه، نیروهای طالبان “الماس رباط” یکی از فرماندهان محلی نیروهای احمد مسعود را در شهرستان بگرام به قتل رساندند.

۵- تخار:
در نتیجه درگیری درون گروهی طالبان در شهر تالقان و شهرستان چاه آب، ۱۱ نفر از اعضای طالب کشته و زخمی شدند.

۶- غزنی:
در ۲۰ فروردین ماه، طالبان یک مهندس جوان به نام “شفیع الله مدثر زاده” را به جرم روزه خواری در محله بند سلطان شهر غزنی تیرباران کردند.

۷- کابل:
– در ۲۰ فروردین ماه، وزارت خارجه طالبان، مسئولان سفارت را به دلیل بدرفتاری با مرزبانی ایران با مهاجرین افغان احضار کرد.
– در ۲۰ فروردین ماه، شاخه نظامی “حزب دموکراتیک خلق” افغانستان اعلام موجودیت کرد.
– در ۲۰ فروردین ماه، بر اثر انفجار یک بمب در مسیر خودروی زرهی طالبان در محله سلیم کاروان منطقه دهم، دو نفر از مسلحین طالبان کشته و چهار نفر دیگر زخمی شدند.
– در ۲۰ فروردین ماه، وزارت خارجه طالبان از تایید اعتبار نامه “جمال غروال” کاردار جدید سفارت افغانستان در روسیه خبر داد.
– در ۲۳ فروردین ماه، نیروهای شورای عالی مقاومت به مواضع طالبان در شهرستان کوهدامن حمله کردند.
– در ۲۴ فروردین ماه، طالبان “مخدوم عالم ربانی” فرمانده ازبک تبار این گروه را از زندان آزاد کردند.

۸- کنر:
در ۲۱ فروردین ماه، وزارت دفاع طالبان لشکر “خالد بن ولید” را مامور ساخت پاسگاه های مرزی در شهرستان سرکانو کرد.

۹- قندوز:
در ۲۴ فروردین ماه، افراد مسلح ناشناس کاروان نظامی طالبان در شهر قندوز را مورد حمله قرار دادند. طی این حمله سه نفر از اعضای طالبان زخمی شدند.

۱۰- ننگرهار:
در ۲۰ فروردین ماه، بر اثر انفجار یک قبضه خمپاره در شهر جلال آباد یک کودک جان باخته و یک زن زخمی شد.

۱۱- نورستان:
در ۲۰ فروردین ماه، نیروهای جبهه آزادی خواهان نورستان اعلام موجودیت کردند.

۱۲- هرات:
در ۲۳ فروردین ماه، “نور احمد اسلام جار” استاندار طالبان در هرات، در کنسولگری جمهوری اسلامی ایران حضور یافت و از آقای “محمد صدیق فر” سرکنسول جمهوری اسلامی ایران دلجویی کرد. وزارت خارجه طالبان حمله اخیر به کنسولگری ایران در شهر هرات را اقدامی خودسرانه و غیرمنطقی اعلام کرده است.

۱۳- “سعید خطیب زاده” سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران، گزارش رسانه ها مبنی بر بسته شدن سفارت و کنسولگری های ایران در کابل و استان های بلخ، قندهار و هرات را تکذیب کرد. طبق اظهارات وی تنها صدور روادید برای مهاجرین افغانستان به طور موقت متوقف شده است.

۱۴- نیروهای شورای عالی مقاومت به رهبری “عطا محمد نور” رئیس اجرایی حزب جمعیت اسلامی افغانستان در استان غور (۲۱ فروردین ماه)، در استان بادغیس (۲۲ فروردین ماه)، در استان بامیان (۲۰ فروردین ماه) و در استان پنجشیر (۲۳ فروردین ماه) اعلام موجودیت کردند.

۱۵- پاکستان:
در ۲۱ فروردین ماه، در نتیجه درگیری نیروهای امنیتی پاکستان با مسلحین طالبان پاکستان در منطقه بنو، شش نفر از اعضای تحریک طالبان پاکستان کشته شدند.

بیشتر بخوانید:
تحولات افغانستان، ۱۹ فروردین ۱۴۰۱
یادداشت: ابعاد پروژه افغان هراسی و ایران ستیزی چیست؟
حمله به کنسولگری ایران در شهر هرات + تصاویر و ویدیو

به اشتراک بگذارید:
دیدگاه
  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات در تحولات جهان اسلام