آزمایش سامانه دفاع هوایی لیزری اسرائیل

جمعه 26 فروردین 01 - 19:50
https://iswnews.com/?p=67988

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری “تحولات جهان اسلام” بر اساس اطلاعات وزارت دفاع رژیم صهیونیستی نخستین آزمایش سامانه‌ جدید پدافند لیزری پس از رهگیری و انهدام پهپاد، راکت، خمپاره با موفقیت به انجام رسید.

در تاریخ ۲۵ فروردین، وزارت دفاع اسرائیل اعلام کرد در چارچوب طرح تسریع قدرت دفاعی کشور و کاهش هزینه‌های دفاعی، موفق شد تا سامانه دفاع هوایی لیزری را با موفقیت آزمایش کند. ژنرال یانیو روتم سرپرست تیم تحقیق و توسعه وزارت دفاع رژیم صهیونیستی در این رابطه گفت: “استفاده از لیزر یک جهش اساسی است و استفاده از این فناوری، ساده و از نظر اقتصادی مقرون به صرفه است.”

وزارت دفاع رژیم صهیونیستی چندین سال است که سامانه‌های دفاعی مبتنی بر لیزر را آزمایش می‌کند و سال گذشته یک پهپاد را با استفاده از آن سرنگون کرد. آزمایش‌های اخیر این سامانه، جزء اولین آزمایش‌هایی بود که در برابر تهدیدات دیگر از جمله پرتابه‌های هدایت‌نشده و موشک‌های هدایت‌شونده ضد زره موفقیت‌آمیز بود.

تیم تحقیق و توسعه این سامانه در ابتدا قصد داشت این سامانه پدافندی را تا سال ۲۰۲۴ در مناطقی از فلسطین اشغالی مستقر کند، اما ارتش رژیم صهیونیستی بر روی تسریع در عملیات استقرار آن تاکید دارد. نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل در ماه فوریه میلادی اعلام کرد که اسرائیل این سامانه را ظرف یک سال آینده مستقر خواهد کرد.

به نظر می‌رسد مقامات رژیم صهیونیستی بیم آن دارند که در جنگ‌های آینده، ارتش اسرائیل موشک‌های کافی برای گنبد آهنین و سامانه‌های پدافندی جهت رهگیری موشک‌ها، راکت‌ها و پهپادهای مهاجم را نداشته باشد. در همین رابطه، بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائیل اظهار داشت: “تمام تلاش‌ها برای عملیاتی کردن هرچه سریعتر این سیستم و ایجاد یک چتر حفاظتی کارآمد، ارزان و نوآورانه انجام می‌شود.”

سیستم دفاع لیزری Iron Beam که توسط شرکت تسلیحاتی رافائل در حال توسعه است، جایگزین گنبد آهنین یا سایر سیستم‌های دفاع هوایی اسرائیل نیست، بلکه مکمل آنهاست و ماموریت آن سرنگونی پرتابه‌های کوچک‌ می‌باشد. بر اساس اخبار رسانه‌های اسرائیلی، این سیستم پدافندی حدود ۷ کیلومتر برد داشته و مزایای اصلی استفاده از این سامانه، هزینه کمتر، تعداد شلیک نامحدود و بکارگیری کمتر نیروی انسانی می‌باشد.

به اشتراک بگذارید:
دیدگاه
  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات در تحولات جهان اسلام