تحولات افغانستان و پاکستان، ۲ اردیبهشت ۱۴۰۱

جمعه 2 اردیبهشت 1401 - 12:28
https://iswnews.com/?p=68600

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری “تحولات جهان اسلام” طالبان از دستگیری “عبدالحمید سنگریار” عامل انفجار تروریستی در مسجد سه دکان واقع در شهر مزارشریف خبر داد.

۱- کابل:
– در ۲۷ فروردین ماه، طی حمله مسلحین جبهه آزادی افغانستان به تجمع طالبان در محله شهرک حاج نبی، چهار نفر از اعضای طالبان کشته و دو نفر دیگر زخمی شدند.
– در ۲۸ فروردین ماه، “بهادر امینیان” سفیر ایران در افغانستان با “گلبدین حکمتیار” رهبر حزب اسلامی افغانستان دیدار کرد.
– در ۲۸ فروردین ماه، طالبان سرهنگ “قاسم قایم اندرابی” مسئول بخش افسران وزارت کشور در حکومت پیشین را پس از سه روز بازداشت و شکنجه، به قتل رساندند.
– در ۲۸ فروردین ماه، طالبان “مخدوم عالم ربانی” فرمانده ازبک تبار این گروه در شمال افغانستان را از زندان رها کردند. (جزئیات بیشتر)
– در ۳۱ فروردین ماه، بر اثر انفجار یک بمب مغناطیسی بر بدنه خودروی نظامی طالبان در محله قوای مرکز واقع در منطقه دوم، دو نفر از مسلحین طالب زخمی شدند.
– در ۱ اردیبهشت ماه، در اثر انفجار یک بمب کنار جاده‌ای در محله چهارراهی قنبر دو‌ کودک زخمی شدند.
– در ۱ اردیبهشت ماه، مسئولین دبیرستان عبدالرحیم شهید آمار تلفات انفجار تروریستی در این مدرسه را ۱۰ نفر شهید و ۴۸ نفر زخمی اعلام کردند. در مرکز مرکز آموزشی ممتاز نیز ۶ نفر شهید و ۱۰ نفر دیگر زخمی شدند.
– در ۱ اردیبهشت ماه، حجت الاسلام و المسلمین یارمحمد رحمتی مسئول دفتر مرکز فرهنگی تبیان در کابل، پس از یک هفته بازداشت، آزاد شد. (جزئیات بیشتر)
– سید حسن ‏مرتضوی، معاون سفیر ایران در کابل در دیدار با مقامات طالبان، ضمن ابراز همدردی و تسلیت به بازماندگان حملات تروریستی اخیر در شهر کابل، آمادگی ایران برای کمک به خانواده شهدا و مجروحین را اعلام کرد.

۲- بلخ:
– آمار شهدای انفجار تروریستی در مسجد سه دکان در شهر مزارشریف به ۳۷ نفر شهید و بیش از ۶۰ نفر زخمی افزایش یافت.
– طالبان از دستگیری عامل اصلی انفجار تروریستی مسجد سه دکان در شهر مزارشریف، در شهرستان چهاربولک خبر داد. این شخص “عبدالحمید سنگریار” والی داعش برای استان بلخ نام دارد. (جزئیات بیشتر)
– سهیل زمری (خواهرزاده عطا محمد نور) در درگیری‌های شب گذشته با مسلحین طالبان در شهر مزارشریف جان باخت.

تصویری از عبدالحمید سنگریار عامل انفجار تروریستی در مسجد سه دکان در شهر مزارشریف

۳- بغلان:
– در ۲۶ فروردین ماه، مسلحین طالبان به فرماندهی “ملا فاضل مظلوم” معاون وزارت دفاع به مواضع نیروهای احمد مسعود در مناطق سیچی، وغوش، خاهوش و دهنه در شهرستان خوست حمله کردند.
– در ۲۸ فروردین ماه، طالبان دهها نفر از ساکنان منطقه دره سیچی را به جرم ارتباط با نیروهای احمد مسعود بازداشت و وادار به ترک از خانه هایشان کردند.
– در ۲۹ فروردین ماه، در اثر حمله نیروهای احمد مسعود به مسلحین طالبان در دره چرخ و فلک در شهرستان خوست، سه نفر از اعضای طالبان کشته شدند.

۴- کاپیسا:
در ۲۹ فروردین ماه، نیروهای اطلاعاتی طالبان ۱۵ نفر غیرنظامی در شهرستان حصه اول را به اتهام همکاری با نیروهای احمد مسعود بازداشت کردند.

۵- تخار:
در ۲۶ فروردین ماه، طی درگیری مردم شهرستان خواجه غار با افراد “مولوی شاه محمود” رئیس اطلاعات طالبان در این شهرستان، شش نفر از محافظان وی زخمی شدند.

۶- هرات:
در ۲۹ فروردین ماه، طالبان سه افسر وزارت دفاع حکومت پیشین را در مرز اسلام قلعه بازداشت کردند.

۷- سمنگان:
در ۲۶ فروردین ماه، افراد مسلح ناشناس “گل حسن” از فرماندهان نظامی حزب جنبش ملی اسلامی (تحت فرماندهی ژنرال دوستم) را در محله بورمه واقع در شهرستان فیروزنخچیر ترور کردند.

۸- قندوز:
– در ۲۹ فروردین ماه، در پی درگیری مسلحین طالبان با مردم شهرستان قلعه زال بر سر پرداخت زکات، شش غیرنظامی کشته و ۱۳ نفر دیگر زخمی شدند.
– در ۳۰ فروردین ماه، مسلحین طالبان “سید سرور سادات” از افسران ارتش در حکومت پیشین را در شهرستان علی آباد بازداشت کردند.

۹- کنر:
– در ۲۹ فروردین ماه، افراد مسلح ناشناس سه نفر غیرنظامی از جمله یک فعال مدنی را در منطقه اسمر ترور کردند.
– در ۳۱ فروردین ماه، نیروهای اطلاعاتی طالبان از قاچاق یک سیستم رادار و چندین اسلحه سنگین به پاکستان جلوگیری کردند.

۱۰- ننگرهار:
– در ۲۶ فروردین ماه، افراد مسلح ناشناس یک مرد جوان را در محله ککرک واقع در شهرستان سرخ رود ترور کردند.
– در ۳۰ فروردین ماه، در اثر تیراندازی افراد مسلح ناشناس به مسلحین طالبان در منطقه دوم شهر جلال آباد، سه نفر از نیروهای این گروه کشته شدند.
– در ۱ اردیبهشت ماه، بر اثر انفجار در مسیر خودروی مسلحین طالبان در شهرستان خوگیانی واقع در استان ننگرهار، چهار نفر از اعضای طالبان کشته و یک نفر دیگر زخمی شد.

۱۱- نیمروز:
در ۲۶ فروردین ماه، در نتیجه تیراندازی نظامیان پاکستانی به خودروهای شهروندان افغانستانی یک نفر غیرنظامی کشته و هشت نفر دیگر زخمی شدند.

۱۲- نیروهای “جمعیت نور” (شورای عالی مقاومت) به رهبری “عطا محمد نور” در استان لوگر و شهرستان اندراب در استان بغلان اعلام موجودیت کردند.

۱۳- پاکستان:
– صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف)در کابل اعلام کرد که در اثر حمله اخیر ارتش پاکستان به استان های کنر و خوست، دستکم ۲۰ کودک کشته شدند. (جزئیات بیشتر)
– در ۲۶ فروردین ماه، تحریک طالبان پاکستان در منطقه وزیرستان شمالی با نظامیان ارتش درگیر شدند. در این درگیری‌ها هفت سرباز پاکستانی و چهار طالب کشته شدند.
– در ۲۷ فروردین ماه، وزارت خارجه پاکستان “احمد شکیب” کاردار سفارت افغانستان در اسلام آباد را به دلیل حملات تحریک طالبان از خاک افغانستان احضار کرد.
– در ۳۱ فروردین ماه، در نتیجه حمله مسلحانه تحریک طالبان پاکستان به نظامیان پاکستانی در ایالت خیبرپختونخوا، سه سرباز پاکستانی کشته شدند.

بیشتر بخوانید: تحولات افغانستان و پاکستان، ۲۵ فروردین ۱۴۰۱

  • به اشتراک بگذارید:

دیدگاه

  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.