توافقنامه امنیتی مسکو و ایروان، قره باغ کوهستانی محور گفتگوها

چهارشنبه 7 اردیبهشت 1401 - 04:51
https://iswnews.com/?p=69015

نخست وزیر ارمنستان برای یک سفر رسمی دو روزه به فدراسیون روسیه رفته و رهبران دو کشور در مورد وضعیت قفقاز جنوبی تبادل نظر کردند. دستاورد سفر ۳۰ و ۳۱ فرودین (۱۹و ۲۰ آوریل) امضای توافقنامه همکاری در زمینه امنیت اطلاعات بین دو کشور است.

 ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه درباره این توافقنامه گفته است: “طی سال های گذشته ۲۰۰ سند بر اساس روابط حقوقی بین ارمنستان و روسیه امضا شده است و این فرصت خوبی را برای کار در همه زمینه ها ایجاد می کند. تمرکز ما بر مسائل امنیتی، از جمله قره باغ است و در هفته تماس‌های منظمی برقرار می‌کنیم.”

همچنین پوتین و پاشینیان بیانیه مشترکی در مسکو صادر کرده اند که به موضوع حل و فصل مناقشه قره باغ می پردازد. همچنین از ادامه دیدارهای منظم بین مقام های عالی رتبه آذربایجان، ارمنستان و روسیه، اجرای مستمر توافقات سران سه کشور در ۹ نوامبر ۲۰۲۰، ۱۱ ژانویه و ۲۶ نوامبر ۲۰۲۱ در راستای منافع مشترک محور این گفتگوها بوده است.

سران فدراسیون روسیه و جمهوری ارمنستان با تاکید بر تضمین ثبات، امنیت و توسعه اقتصادی منطقه خواستار ادامه کمک های بشردوستانه به مردم قره باغ کوهستانی (آرتساخ) و نقش قاطع نیروهای حافظ صلح روسیه در تضمین امنیت، ایجاد شرایط مطلوب و امن برای زندگی آنها شده اند.

پوتین و پاشینیان با اشاره به لزوم حل فوری مناقشه قره باغ کوهستانی از طریق ابزارهای سیاسی و دیپلماتیک، بر اهمیت استفاده از پتانسیل و تجربیات هییت رئیسه گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا مطابق با وظایف بین المللی تاکید کرده اند.

روزنامه «یراوانک» از دیدار نخست وزیر ارمنستان و آرائیک هاروتونیان رئیس جمهور قره باغ کوهستانی پیش از سفر پاشینیان به مسکو خبر داده بود. هاروتونیان در این دیدار خواستار مذاکره وی با پوتین درباره آینده مسئله این منطقه شده بود.

دولت آذربایجان به این منطقه داغلیق قاراباغ (به معنی قره باغ کوهستانی) می‌گوید که ترجمه واژه روسی ناگورنو قراباغ است. جمهوری آذربایجان موجودیت منطقه عمدتا ارمنی نشین خودمختار قره باغ کوهستانی را به رسمیت نمی‌شناسد و دولت ارمنی را غیرقانونی و جدایی طلب معرفی می‌کند. همین موضوع محور بحران ۳۰ ساله میان آذربایجان و ارمنستان بوده است.

  • به اشتراک بگذارید:

دیدگاه

  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.