تحولات افغانستان و پاکستان، ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۱

شنبه 10 اردیبهشت 1401 - 18:41
https://iswnews.com/?p=69237

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری “تحولات جهان اسلام” کمک های بشردوستانه ایران توسط سفارت و کنسولگری های این کشور در شهرهای کابل، مزارشریف و قندوز به خانواده های شهدا و مجروحین حملات تروریستی اخیر رسید.

۱- بادغیس:
در ۲ اردیبهشت ماه، مسلحین جبهه ملی آزادی چهار نفر از اعضای طالبان را در محله جر خشک واقع در منطقه اول شهر قلعه نو، به قتل رساندند.

۲- بدخشان:
در ۴ اردیبهشت ماه، بر اثر انفجار بمب در مسیر خودروی حامل مسلحین طالبان در شهر فیض آباد، “مولوی عبدالفتاح” رئیس معادن طالبان در استان بدخشان به همراه یکی از محافظینش کشته و پنج نفر دیگر زخمی شدند.

۳- بغلان:
– در ۲ اردیبهشت ماه، نیروهای اطلاعاتی طالبان در شهرستان خوست و فرنگ، شش نفر از نیروهای احمد مسعود را در حال بمب گذاری در کنار جاده‌ای بازداشت کردند.
– در ۴ اردیبهشت ماه، نیروهای اطلاعاتی طالبان در شهرستان ده صلاح یک پزشک را به اتهام همکاری با نیروهای احمد مسعود بازداشت کردند.

۴- بلخ:
– در ۷ اردیبهشت ماه، “سید حسن یحیوی” سرکنسول جمهوری اسلامی ایران ۸ تن کمک دارویی را در قالب کمک های بشردوستانه جمهوری اسلامی ایران به مقامات بهداشتی شهر مزارشریف تحویل داد. این کمک ها شامل: ۳ تن مواد غذایی، پوشاک و کمک نقدی برای خانواده های شهدا و مجروحین حمله تروریستی به مسجد جامع سه دکان نیز می‌باشد.
– در ۸ اردیبهشت ماه، نیروهای جمعیت نور یک نفر از مسلحین طالبان را در شهر مزارشریف ترور کردند.

۵- پنجشیر:
در ۴ اردیبهشت ماه، نیروهای طالبان یک پسر جوان به نام “یاسر” را در شهرستان عنابه به اتهام همکاری با نیروهای احمد مسعود تیرباران کردند.

۶- تخار:
در ۷ اردیبهشت ماه، بر اثر انفجار یک بمب دستی در مقابل ورودی ساختمان مدیریت اطلاعات طالبان در شهرستان خواجه غار، دو نفر از مسلحین طالبان زخمی شدند.

۷- سمنگان:
در ۷ اردیبهشت ماه، افراد مسلح ناشناس شش نفر از کارگران هزاره معادن شهرستان دره صوف بالا را تیرباران کردند. بنا بر اظهارات منابع محلی، این جنایت از سوی عوامل داعش صورت گرفته است.

۸- غور:
در طول هفته گذشته، مسلحین طالبان مدیر اطلاعات شهرستان ها در حکومت پیشین، ۶ غیرنظامی در شهر فیروز کوه و ۳ نفر دیگر در شهرستان لعل و سرجنگل را به اتهام همکاری با جبهه آزادی افغانستان بازداشت کردند.

۹- قندوز:
در ۶ اردیبهشت ماه، کمک‌های بشردوستانه ایران با حضور نماینده سفارت، بین بازماندگان حمله تروریستی در شهرستان امام صاحب توزیع شد.
در ۷ اردیبهشت ماه، بر اثر انفجار یک بمب جاسازی شده در یک صرافی در محله رستاق آباد شهر قندوز سه نفر غیرنظامی زخمی شدند.

۱۰- قندهار:
در ۵ اردیبهشت ماه، افراد مسلح ناشناس در شهرستان ارغنداب یک پسر جوان به نام “ادریس احمد” را ترور کردند.

۱۱- کابل:
– در ۲ اردیبهشت ماه، نیروهای اطلاعاتی طالبان یک نظامی حکومت پیشین به نام “رسول خان منگل” را پس از شکنجه شدید تیرباران کردند.
– در ۲ اردیبهشت ماه، بر اثر انفجار یک بمب کنار جاده‌ای در مقابل دانشگاه دنیا در منطقه هفتم، دو نفر از مسلحین طالبان زخمی شدند.
– در ۳ اردیبهشت ماه، نیروهای جبهه آزادی مدعی حمله به مواضع طالبان در منطقه میربچه کوت و کشته شدن تعدادی از نیروهای این گروه شدند.
– در ۴ اردیبهشت ماه، مسئولین سفارت جمهوری اسلامی ایران کمک های بشردوستانه و نقدی را بین خانواده های شهدای حملات تروریستی در مرکز آموزشی ممتاز و مدرسه عبدالرحیم شهید توزیع کردند.

۱۲- کاپیسا:
– در ۳ اردیبهشت‌ ماه، نیروهای جبهه آزادی یک فرمانده میدانی قطعه بدری طالبان به نام “مولوی نصرت الله” را ترور کردند.
– در ۴ اردیبهشت ماه، طالبان در شهرستان حصه دوم یک نفر از نیروهای احمد مسعود را به قتل رسانده و شش نفر دیگر را بازداشت کردند.

۱۳- لوگر:
در ۴ اردیبهشت ماه، نیروهای طالبان در شهرستان محمد آغه بر یک پهپاد شناسایی رزمی ناشناس که در حال پرواز بر فراز پایگاه “لشکر منصوری” بود، تیر اندازی کردند.

۱۴- ننگرهار:
– در ۴ اردیبهشت ماه، نیروهای طالبان در منطقه هفتم شهر جلال آباد در یک ایست بازرسی یک پسر جوان به نام “محمد عادل” را کشتند.
– در ۳ اردیبهشت ماه، مسلحین طالبان دو‌ نفر غیرنظامی را در محله وزیری شهرستان خوگیانی سر بریدند. گفته می شود این دو نفر از نظامیان حکومت پیشین بوده‌اند.
– در ۷ اردیبهشت ماه، مسلحین طالبان یک نظامی حکومت پیشین را در شهرستان شیرزاد اعدام کردند.

۱۵- پاکستان:
– در ۸ اردیبهشت ماه، بر اثر حمله افراد مسلح ناشناس (احتمالا تحریک طالبان پاکستان)، دو‌ نظامی پاکستانی در محله سراروغه واقع در منطقه وزیرستان جنوبی کشته شدند.
– در ۷ اردیبهشت ماه، عوامل داعش یکی از اعضای پلیس را در منطقه وانا واقع در منطقه وزیرستان جنوبی ترور کردند.

به اشتراک بگذارید:
دیدگاه
  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبلیغات در تحولات جهان اسلام