اتهام‌زنی رئیس جمهور آذربایجان علیه ایران؛ حمایت از تروریسم و تجزیه طلبی! + ویدئو

یکشنبه 11 اردیبهشت 1 - 20:50
https://iswnews.com/?p=69309

رئیس جمهور آذربایجان، الهام علیف در تازه ترین گفته های ضد ایرانی خود، گروهی از شهروندان منتقد دولت خود را به سازماندهی اقدامات تروریستی و تجزیه طلبی علیه باکو از خاک ایران متهم کرده است. الهام علیف همچنین با ادعای اعطای پناهندگی به شهروندان منتقدش توسط ایران، از دولت ایران خواسته است تا 20 نفر از اتباع این کشور را به جمهوری آذربایجان تحویل دهد.

بنابر گزارش کانال تلویزیونی گوناز تی وی، رئیس جمهور آذربایجان روز جمعه نهم اردیبهشت (29 آوریل) در نشست خبری کنفرانس «قفقاز جنوبی، توسعه و همکاری» به تکرار اتهام زنی علیه ایران پرداخته است.

وی با اشاره به دیدار خود با رئیس جمهور پیشین ایران گفته است: “من در دیدار با حسن روحانی، رئیس جمهور سابق در کنفرانس سال 2018 آکتائو (قزاقستان) فهرستی از حدود ۲۰ آذربایجانی مقیم ایران را به او دادم که مرتباً از الفاظی استفاده می کنند که در جوامع عادی مناسب تلقی نمی شود. این افراد تمامیت ارضی آذربایجان را زیر سوال می‌برند. ما در این کنفرانس درخواست کردیم تا آنها را به آذربایجان تحویل دهند، اما این کار انجام نشد.”

الهام علیف با اتهام زنی درباره فعالیت های غیرقانونی در خاک ایران، مدعی اعطای پناهندگی به شهروندان این کشور شده و اظهار کرده است: “گروهی از شهروندان آذربایجان به ایران پناهنده شده اند که شواهدی برای دخالت آنها در فعالیت های مجرمانه وجود دارد. این شهروندان از کلمات نامناسب علیه آذربایجان استفاده می‌کنند و ادعای ارضی دارند. ما خواستار استرداد آنها به دلیل نقش شان در حملات مرگبار به پلیس گنجه شدیم و شواهدی هم داریم. ما درخواست رسمی داده ایم اما ایران هیچ یک از آنها را به ما تحویل نمی‌دهد.”

اتهام زنی علیف علیه ایران در کنفرانس خبری “قفقاز جنوبی، توسعه و همکاری” در باکو

البته علیف مستقیما از کسی نام نبرده و گروه خاصی را با این اتهامات متهم نکرده است. اما طبق رویه موجود در این کشور، رسانه‌ها به تشریح موضوع می پردازند تا مسئولیتی متوجه چهره های سیاسی نباشد.

گوناز تی وی بنابر این قاعده به نقل از رسانه های هوادار دولت و وزارت امور داخلی (کشور) آذربایجان مدعی شده است: “یونس صفراف عامل حمله مسلحانه سوم جولای 2018 به المار ولی اف شهردار گنجه، رهبر یک گروه تروریستی بوده که در ایران و سوریه آموزش دیده است. آنها پس از این عملیات با کمک اطلاعاتی ایران فرار کرده و به شهر قم رفته اند.”

آزادی بیان جرم است؟

بنابر گزارش تحولات جهان اسلام از گفته های الهام علیف و اتهام زنی “گوناز تی وی” می‌توان فهمید که منظور از این جملات، روحانیون و طلبه های آذربایجانی دانش آموخته حوزه علمیه جامعه المصطفی و اعضای گروه مقاومت حسینیون هستند که در شهر قم اقامت دارند.

این افراد منتقدانی هستند که سیاست های دولت آذربایجان را به چالش کشیده اند. آنها بدون دسترسی به شبکه تلویزیونی و رادیویی و صرفا از طریق پخش زنده در یوتیوب، اینستاگرام، تلگرام، شبکه های اجتماعی و راه اندازی سایت و کانال تلگرامی، جریان سازی دولت این کشور را به چالش کشیده اند.

بیشتر بخوانید: جنبش مقاومت اسلامی آذربایجان؛ گروه مقاومت حسینیون

افشاگری درباره موضوعاتی مانند رابطه با اسرائیل و نفوذ همه جانبه صهیونیسم در آذربایجان، ترویج مواد مخدر و فساد اخلاقی میان عموم مردم، فساد مالی و اخلاقی مقام های دولتی، سرکوب معترضان از جمله اسلامگرایان شیعه، تصویب قوانین ضد اسلامی و ضد شیعه، عملکرد اداره مسلمانان قفقاز در رابطه با امور دینی، ترویج اسلام آذربایجانی سازگار با اندیشه های صهیونیسم و سایر موارد سبب شده تا گفتمان سازی دولت میان مردم آذربایجان مورد تردید قرار بگیرد.

دستاویزی برای اتهام زنی

همچنین ارتباط و هدایت عملیات علیه شهردار گنجه از طریق خاک ایران و پناهندگی، اتهامی است که ثابت نشد. یونس صفر اف در لحظه تیراندازی به شهردار گنجه، توسط پلیس بازداشت شده و خود مسئولیت این اقدام را پذیرفت. وی راه اندازی جشنواره شراب توسط المار ولی اف در ماه محرم و جلوگیری از برگزاری مراسم عزاداری توسط وی را دلیل اقدام خود بیان کرد. صفراف شهروند آذربایجانی از حق شهروندی ایرانی برخوردار نیست و صرفا اقامت موقت دریافت کرده بود در حالی که وی حق شهروندی فدراسیون روسیه را نیز دارد. موضوع حضور یونس صفراف در نبرد علیه گروه های تروریست مورد حمایت ترکیه در خاک سوریه، دستاویزی برای ایران ستیزی دولت آذربایجان است.

آذربایجان پناهگاه تجزیه طلبان پان ترک

البته گفته های الهام علیف در حالی مطرح می‌شود که دولت آذربایجان پناهگاه شهروندان تجزیه طلب پان ترک ایرانی است.

نخست آنکه گفته های رئیس جمهور آذربایجان در کانال تلویزیونی و سایت گوناز تی وی منتشر می‌شود. گوناز ساده شده واژه «گونِی آذربایجان» به معنی آذربایجان جنوبی، یعنی استان های آذری نشین جنوب ارس در خاک ایران است. دولت آذربایجان امکان پخش تلویزیونی ماهواره ای و استودیو و سایت برای آنها در باکو فراهم کرده است.

این رسانه متعلق به گروهک گاموح است. گاموح یک گروهک تجزیه‌طلب با گرایش پان ترکیسم است که برای جدایی مناطق شمال غربی ایران و الحاق آن به جمهوری آذربایجان و تشکیل به اصطلاح آذربایجان بزرگ فعالیت می‌کند و پایگاه این گروهک در باکو است. سران این جریان به جمهوری آذربایجان فرار کرده اند و کنفرانس های ضد ایرانی و قوم گرایانه در کشور آذربایجان برگزار می‌کنند و عامل تنش های قومی در استان های آذری نشین هستند.

این رسانه و گروهک گاموح بارها فراخوان هایی برای ایجاد درگیری میان آذری با کردها، تالش ها و تات های همجوار مناطق آذری نشین صادر کرده اند. آخرین نمونه تنش های قومی این مجموعه، هجوم عناصر پان ترک از اردبیل به آستارا بوده است.

لیدر دویست دلاری

همچنین اسناد افشا شده توسط ویکی لیکس نشان می‌دهد که دولت آذربایجان، ماهانه 200 دلار کمک مالی به عباس لسانی شهروند ایرانی پان ترک اهل اردبیل کرده است. لسانی از چهره های سرشناس قومگرا و مرتبط با همین حزب است که تجزیه طلبی و پان ترکیسم را ترویج می‌کند. وی اکنون دوران محکومیت خود را در زندان می‌گذارند و به لیدر 200 دلاری معروف است.

دعوت به مسلح سازی توسط عباس لسانی

اقدامات زیر چتر لابی آذربایجان

دولت آذربایجان هنوز درباره اقدامات خود در ایران توضیحی ارائه نکرده است. پرسشی که طی چند دهه گذشته در رابطه با سیاست جمهوری اسلامی ایران و آذربایجان مطرح می‌شود این است که چگونه دولت این کشور جرات چنین اقداماتی را دارد؟

رابطه اقتصادی میان دو کشور همسایه در طول یک سال حتی به یک میلیارد دلار هم نمی‌رسد اما کشورهای دیگری بدون مرز مشترک با آذربایجان در بازار این کشور حضوری جدی دارند.

چندی پیش موضوع رابطه میان یک گروه ایرانی مرتبط با آذربایجان مطرح شده است. توحید ابراهیم بیلی روحانی آذربایجانی، موسس حرکت حسینیون و از جمله افراد مورد نظر الهام علیف در سخنرانی خود که از یوتیوب منتشر شده به موضوع نفوذ لابی آذربایجان در ایران اشاره کرده است. وی درباره فعالیت این گروه گفته است: “این لابی منافع اقتصادی خود را به منافع ملی ایران ترجیح می‌دهند و عامل 30 سال ناکامی ایران در آذربایجان هستند.”

بیشتر بخوانید: اتهام جدید به ایران در کنفرانس باکو؛ ترانزیت سلاح در جنگ قره باغ!

به اشتراک بگذارید:
دیدگاه
  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبلیغات در تحولات جهان اسلام